Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2021-08-24

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

Güngör'ün Yanıtı

16/5/2000 - 11:00 - Atinİlgili Bağlantı Yorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

09 Mayıs 2000

Sayın Eymür

Ali Güngör – Mehmet Ağar – Alaattin Çakıcı başlığı altında sitenizde yayınladığınız hususları yıllarca MİT gibi Devletin önemli bir kurumunda önemli görevler üstlenmiş birçok bilgiye sahip olabileceğini ve artık doğruları söyleyebilecek bir yerde ve konumda da olması gerekir diye düşündüğüm Mehmet Eymür’e yakıştıramadığımı öncelikle ifade etmek isterim.

Bilgi yanlışlarınıza gelince:

1-Ali Güngör, MHP Malatya Milletvekili öğretmen Nevzat Yıldırım’ın öldürülmesi olaylarına karışmamıştır. MHP Malatya Milletvekili Nevzat Yıldırım diye birisini tanımaz, Böyle bir vesileyle hakkında dava açılmamış ve yargılanmamıştır. Oral Çelik ile hayatında hiç karşılaşmamış ve tanışmamıştır. Aralarında ortak olabilecekleri bir geçmiş beraberlik olmamıştır. Dolayısıyla Oral Çelik ile kader arkadaşlığı filan söz konusu edilemez.

2-Mehmet Ağar ile ilgili soruşturmadan kaçması diye bir şey yoktur. Soruşturma Komisyonunun çalışma süresi sınırlıdır. Bir kişi ancak bir soruşturma Komisyonu için verimli görev yapabilecek zamanı bulabilir. Ali Güngör’ü iyi tanırsanız birşeylerden kaçmayacağını, bir görev üstlenmiş ise onu en iyi şekilde yapma gayreti içinde olacağını anlarsınız. Ayrıca halen görev yaptığı komisyonun siyaseten diğeriyle karşılaştırıldığında daha da fazla riskleri taşıdığını görürsünüz.

3-Tavsiyelerinize teşekkür ediyoruz. Yıllarca Devlet’te görev yapmış, önemli bilgilere sahip olduğunu söyleyen ve muhakkak ki öyle olan Mehmet Eymür’ün bizim ABD’ye gelmemizi beklemek yerine Devletine ve Milletine hizmet yolunda yapması gerekenleri yurduna dönerek yapması daha yakışık alır bir davranış olacaktır.

Ali Güngör

İçel Milletvekili

* * * * *

Mehmet Eymür'ün cevabı
10 Mayıs 2000

Sayın Ali Güngör,

Mektubunuza ve konuya gösterdiğiniz hassasiyete teşekkür ederim.

Sizin basın açıklamanız olmasaydı böyle bir yazıyı kaleme almazdım. Bilgi yanlışlığım maalesef gazetelerdeki haberlerden kaynaklanıyor. Bu konudaki basın haberlerini size postalayabilirim. Yani kendimden kattığım herhangi bir şey yok.

Sizin basın açıklamanız üzerine, gazetelerden telefonlar gelmeye, e-mailler ile sualler sorulmaya başladı. Onun için bu yazıyı yazmak durumunda kaldım.

Doğrusu ben de, sizin basında çıkan bazı spekülatif haberleri yalanlarken benim adımı ortaya atmanızı yadırgadım. Basındaki haberlerin doğru olmadığını söyleyip konuyu kapatabilirdiniz.

Yurda dönerek devlete, millete hizmet etmemi önermişsiniz. Bu güzel ve ideal bir düşünce. Ancak;

1. Bu güne kadar adli makamlar dahil hiç bir resmi makamdan, bir çağrı almadım.

2. Emekli olmadan önce ve sonra, Türkiye'de bulunduğumda, eski teşkilatım bana bir araç ve koruma vermekten imtina ederek beni savunmasız bir halde ortalarda bıraktı. Devlet sahip çıkmayınca kendi tedbirlerimi kendim aldım ve daha huzurlu yaşayacağım bir ortama yerleştim.

Hayatı çok da önemsememekle birlikte, mücadele edebilmek için yaşamak lazım, aile fertleri için yaşamak lazım diye düşünüyorum. Bu dönemde Türkiye'de olsaydım, muhakkak başıma bir çorap örecekler veya bir kazaya kurban gidecektim.

3. Mesafelerin uzak olması benim hizmetime mani değil. Komisyonunuza ışık tutabilecek birçok bilgiyi benim sitemde bulabilirsiniz. Ben bildiğim ve açıklanabilecek hususları zaten buradan açıklayarak toplumsal bir hizmet yaptığıma inanıyorum. Ülkenin daha iyiye gitmesi için yaşadığım sürece de bunu görev bileceğim. Arzu etsem de açıklıyamayacağım bazı konular var. Başta MİT kanununun ilgili maddeleri buna engel. Yani kanunsuzluklar kanunlarla korunuyor diyebiliriz. Ben buna rağmen TBMM ve DGM'ye bana tanınan sınırların dışına çıkarak bazı açıklamalarda bulundum.

Sayın Güngör,

Ben şimdiye kadar bir kaç komisyonda ifade verdim. Üzülerek söyleyeyim ki hiç birinden ciddi bir netice çıkmadı. Maalesef kamuoyundaki genel kanı da bu. Bu kanıyı çürütmek sizlerin görevi.

Türkiye artık iyi yönde değişmek, kabuk değiştirmek ihtiyacında. Cumhurbaşkanlığı seçimini bile bunun bir göstergesi olarak görebiliriz.

Size ve komisyondaki diğer arkadaşlarınıza başarılar diliyorum. İnşallah mahçup olan ben olurum.

Saygılarımla


Mehmet Eymür
FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 24.08.2021 - 15:50