Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2021-08-24

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

Cumhurbaşkanı Adaylarına Mesajlar

13/4/2000 - 11:00 - Atinİlgili Bağlantı Yorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

Şaibeli Aday

Hakkında bir sürü şaibe mevcutken, adalete hesap vermek yerine inatla Cumhurbaşkanı olmak isteyen bir siyasimiz var: Mesut YILMAZ.

Kanaatimizce bu Türk halkına karşı yapılabilecek en büyük saygısızlık. Ne Mesut YILMAZ'ın, ne de çıkarları ne olursa olsun, ona destek veren Medya İmparatorluklarının böyle bir yozlaşmaya sebebiyet vermeye hakları yok.

Herşeye rağmen biz; Mesut YILMAZ, ince siyasi manevralarla "son oylamaya kalan aday" hesabını ne kadar yaparsa yapsın, bu ülkenin basiretli insanlarının onun "Cumhurbaşkanlığı Makamını" yolsuzluklardan arınma ve soruşturmalardan kaçma makamı olarak kullanılmasına izin vermeyecekleri kanaatindeyiz.

Korkmak Değil, Sevmek Lazım

Dünkü bir gazetede Genel Kurmay Başkanımızın resmini görünce "askerler niye hiç gülmez, hep ciddi dururlar" diye düşündüm. Asker çocuğu olduğum için evde de böyle görmüş, böyle büyümüştük. Sonra kendi kendime "Türkiye'de gülünecek, insanı sevindirecek ne var ki Genel Kurmay Başkanı gülsün diye" söylendim.

Göreve gelişinden itibaren, belli konulardaki icraatı ile gönlümüzde taht kuran Genelkurmay Başkanı Org. Kıvrıkoğlu, dün çok önemli bir mesaj vermiş ve Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin "Yolsuzluklar" olduğunu söylemiş, Helmuth Kohl' örneğinden hareketle "Siyasilerin hesap vermesi gerektiğine" değinmiş. Bu çok önemli mesaj maalesef MEDYA'da pek yer almadı. Radikal Gazetesindeki haber şöyle:

"Kızım Sana Diyorum...

Askerden, Köşk seçimi öncesinde 'temiz siyasetçi' isteği

Bir dernek kabulünün anlamı

Genelkurmay Başkanı Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu, Yolsuzluklarla Mücadele Derneği yetkililerini kabulünde, temiz siyaset isteğini dile getirdi.

Kıvrıkoğlu, 'en önemli ikinci sorunun yolsuzluk olduğunu' söyledi. Derneği kabulüyle 'yolsuzluklarla mücadeleye destek verdiğini' belirten Org. Kıvrıkoğlu, siyasilere şu mesajları gönderdi: Büyük Almanya'yı yaratan Helmuth Kohl'ün seçim yolsuzlukları ortaya çıktığında kimse "Büyük işler başardı, göz yumalım" demedi. Siyasetçilerimiz Avrupa normlarına hazırlanmalı. Avrupa'da seçimlerde arka arkaya küçülen partilerin liderleri görevde kalamıyor. Memleketin dört bacağı var. Biri sağlam diğerleri aksayarak olmaz. Bu yüzden herkes üstüne düşen görevleri yerine getirmelidir. AB'ye aday oluyorsak normlarına uymalı, hukukumuzu, demokrasimizi geliştirmeliyiz. Sadece bir Türkiye var, gidecek başka yerimiz yok. Türkiye'nin üzerine titreyeceğiz. Türkiye çapında genişleyin ve yılmayın. Savcılar resen de görev yapar.

Gelinim sen anla!..

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi 'temiz siyasetçi' çağrısı yapan ve Kohl'ün yargılanmasını örnek gösteren Genelkurmay Başkanı, 'İrticadan sonra en önemli sorun yolsuzluklar' dedi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde üstü kapalı olarak önemli mesajlar verirken, 'temiz siyaset' konusunda da uyarılarda bulundu. Dün, Yolsuzlukla Mücadele Derneği Başkanı Tevfik Diker ile beraberindeki üyeleri kabulünde konuşan Kıvrıkoğlu, Türkiye'nin önündeki en önemli sorunun, irticadan sonra yolsuzluklar olduğunu söyledi.

Derneğin, amaç, ilke ve hedeflerini tamamen desteklediğini belirten Kıvrıkoğlu'nun, başkente bomba gibi düşen sözleri ise siyasilere yönelik mesajları oluşturdu. Kıvrıkoğlu'nun, yasadışı yollardan partisine bağış kabul edip, bunları parti hesabına geçirmeyerek, yasadışı seçim fonu oluşturduğu iddiasıyla yargılanan Almanya'nın eski Başbakanı Helmut Kohl'ün, Türkiye'deki siyasilere örnek oluşturması gerektiğini söylediği öğrenildi. Dernek Başkanı Tevfik Diker'in, 'TBMM'deki soruşturmaların sonuçlandırılması gerektiğini' söylemesi sonrasında da Genelkurmay Başkanı'nın, "Yolsuzlukla Mücadele Derneği'nin bütün çalışmalarını destekliyorum" dediği bildirildi.

'Mücadeleye destek'

Kıvrıkoğlu'nun, Türkiye'de yolsuzlukların, irticadan sonra ikinci önemli sorun olduğunu belirttiği öğrenilen görüşmede, verdiği mesajlar ana başlıklar halinde şöyle:

Çete ve mafya ile Emniyet Genel Müdürlüğü had safhada mücadele ederken, protokol kurallarını aşar şekilde ziyaret yaptım, bu ziyaret basında destek anlamında değerlendirildi ki, bu doğrudur. Sizi kabulüm de, yolsuzluklara karşı mücadeleye verdiğim destek olarak yorumlanmalı.

Avrupa Birliği'ne aday olduğumuz bu dönemde, siyaset ve siyasetçi Avrupa normlarına göre hazırlanmalı. Bu da siyasetçinin görevi. Avrupa'da arka arkaya seçimlerde küçülen partilerin genel başkaları görevde kalamıyor.

MGK'da siyasetçilerimize kendilerini Avrupa normlarına göre hazırlamaları gerektiğini söylüyorum. Memleketin dört bacağı var, biri sağlam diğerleri aksayarak olmaz, sorumluluk bir yerin olamaz, herkes üstüne düşen görevi yapmalıdır.

İki Almanya'yı birleştirerek büyük Almanya'yı yaratan Kohl'ün, seçimlerde üstünlük sağlamak için kullanıldığı iddia edilen paraların hesabının sorulduğu bir Almanya'da, 'bu iki Almanya'yı birleştirmiştir buna gözyumalım' denilmemiştir. Bizim siyasetçimiz AB'ye aday ülke oluyorsak, Helmut Kohl örneğini göz ardı etmemeli. Avrupa'ya aday oluyorsak hukukumuzu geliştirmeliyiz, demokrasimizi geliştirmeliyiz, basın gerçekten tarafsız olmalı ve ülkenin önemli meselelerine duyarlı olmalı.

Sivil toplum örgütleri genişlemelidir. Dört bir tarafa meşale gibi yayılın. Batı'da beldelerde bile 20-30 kadar sivil toplum örgütü varsa, Türkiye'de de böyle olmalı. Türkiye çapında genişleyin ve yılmayın. Hukukçulardan destek alın. Savcılar, cumhuriyetin savcılarıdır, re'sen de görev yaparlar.

Türkiye bir tane, gidecek yerimiz de yok, bu ülkenin üzerine titreyeceğiz.

Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu'nun bu sözlerle, Genelkurmay Başkanlığı'nın cumhurbaşkanlığına 'ciddi, dürüst ve şaibesiz' bir ismin getirilmesine işaret ettiği şeklinde değerlendirildi ve askerin 'şaibesiz siyasetçi istediği' şeklinde yorumlandı."

Halkın Mesajını Ezberleyin
Radikal gazetesinin bu haberini olduğu gibi koymamız, anlama zorluğu olanlara yardım etmek için. Onlar, Türkiye'de basiretli insanların ne düşündüğünü seslendiren "Genel Kurmay Başkanımızın" mesajlarını belki bir kaç kez okur, ezberlerlerse anlayabilirler.

* * *

Benim Adayım Kim?


Bazı okuyucularımız "Cumhurbaşkanlığı Adayları" konusunda düşüncemizi sormuşlar. Adayım, meclis dışından, vasıflı, şerefli, onurlu bir Türk vatandaşı, görevinden sonra sessiz sedasız köşesine çekilen bir isim, eski bir asker, Emekli Orgeneral Necip TORUMTAY.
FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 24.08.2021 - 15:50