Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2021-08-24

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

Psikolojik Savaş

27/1/2004 - 03:48 - Anadolu Türk İnternetiYorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

'Türkiye'de "internet gazeteciliği" nin veya "internet haberciliği"nin ufkunu, Mehmet Eymür, "atin.org" sitesi ile açtı..

Bir anda, gerçek bir "alternatif medya" çıktı ortaya.. Kartel ve tekel medyasının yayınlamadığı, sansürlediği haberler, "atin.org" dan okunur oldu..

Mehmet Eymür'ün açtığı yola, Türkiye'nin bağımsız ve özgür kalmak isteyen gazetecileri hemen girdi..

Şimdi bu alanda, gerçek bir çeşitlilik var'..

Bu sözler Mehmet Barlas'ın 20 Haziran 2001 tarihli Yeni Şafak gazetesindeki köşesinden alıntı.

Evet, Türkiye'de İnternetin fikirleri özgürce sunabilme imkanından ilk faydalananlardan, öncülük yapanlardan biriyiz. Ancak bunu yaparken yalan bir beyanda bulunmamaya, kişileri haksız yere suçlamamaya azami dikkat ettik.

Şimdi İnternet'te, patlayan mısır taneleri gibi her gün yeni bir sayfa açılıyor. Bazıları çok kısa süre sonra ya imkansızlıktan, ya da yeterli okuyucu bulamadıkları için kapanıyorlar.

Son yıllarda yoğun olarak yaşadığımız "Psikolojik Harp" İnternet'e de taşındı. Devlet yanlısı veya karşıtı beyaz, gri ve kara propaganda örneklerine, komplo teorilerine artık web sayfalarında sık sık rastlamak mümkün.

Propagandanın değişmeyen hedefi, insanların düşüncelerini etkileyip onları belli bir amaç doğrultusunda şekillendirmekten ibaret.

Beyaz propaganda doğru unsurlardan meydana gelir ve kaynağı da bellidir. Gri propagandanın kaynağı belli değildir. Abartılmış bir doğru habere bir sürü yalan da eklenir. Abartma dozu yüksek, hedef kitlede heyecan yaratan, zihinleri karıştıran bir nitelik taşır. Kara propaganda, genellikle istihbarat teşkilatları tarafından yapılan gizli bir propaganda türüdür. Hedefte psikolojik tahribat yapmayı amaçlar. Propagandayı hasım kitle veya kişi yapıyormuş gibi gösterilir.

Yalan haber üretme, gri ve kara propaganda deyince Türkiye'de aklımıza gelen ilk isim Doğu Perinçek. Zaten ona "Fabrikatör" adını bu sebeple taktık. Fabrikatör istihbaratta kullanılan bir terim olup "siyasi ve şahsi maksatlar için, genellikle hakiki kaynaklara sahip olmaksızın uydurma veya şişirme haber üreten şahıs veya grup" anlamındadır.

Perinçek'in uydurma haberlerinden sık sık örnekler vermiş, bu haberlerden birini de belgeleri ile Fabrikatör Nasıl Çalışıyor ve Perinçek Kimi Gizliyor? başlıklı yazılarda belirtmiştik.

Para karşılığı kendini önüne gelene satan bu istihbarat bezirganı suç üstü yakalanmıştı. Ağzını açıp bir kelime bile söyleyemedi.

Hani bazı aşağılık, ağzı bozuk, marazi tipler vardır. Küfür ediyor diye döversiniz. Dayağı yerken sesi kesilir, arkanızı dönüp giderken ayağa kalkar ve yine küfür etmeye başlar. Bu Perinçek de o tiplerden. İpliğini pazara çıkardık ama o yine de birilerinden talimatı alınca dayanamıyor, küfüre başlıyor.

Bu Perinçek ve ekibi, Yeşil.org diye, yayınlandığı tarihten beri "çok yakında" diye flaş anonslar yapan, ama içeriğinde maksatlı birkaç uydurma yazıdan başka bir şey bulunmayan bir site açtılar. Dikkati çekmek için sanki yayını Yeşil kod isimli Mahmut Yıldırım yayınlıyormuş gibi üst sol köşeye de onun resmini koydular. Yeşil.org'u Mehmet Eymür yayınlıyor diye söylenti yaydılar ama tutmadı. Herkes artık bizim tarzımızı ve lağım fareleri gibi saklanıp gizlenerek iş yapmadığımızı, fikirlerimizi açıkça yayınladığımızı biliyor.

Aydınlıkta çıkan yazıların, resimlerin aynıları yesil.org'da da yayınlanıyor. Soldaki resimlerden yukarıdaki, "Suikastta Mossad-Fettullah Hattı" başlığı taşıyan 22 Aralık 2002 tarihli Aydınlık dergisinde basılmış. Alttaki aynı resmin renklisi ise yesil.org sitesinin "Hablemitoğlu makası yanlış ucundan tuttu!" başlıklı yazısında yer alıyor. Her iki yayının işlediği konular, işleyiş tarzı, vermek istedikleri mesajlar hep aynı. Site'nin Aydınlık'çılar tarafından yayınlandığı o kadar belli ki.. Biraz inceleme yetiyor.

Şimdi İnternet'te cunta.org isimli orduya veya ordu içindeki bir gruba yönelik yeni bir site açılmış. Henüz tam incelemedim. Perinçek'in Aydınlık mecmuası şimdi de bu siteyi bana maletmeye çalışıyor. Eminim ki onun arkasında da Perinçek'in grubu vardır. Perinçek bu.. İkili, üçlü, dörtlü oynamayı sever. Necip Hablemitoğlu da böyle ikili oynamaya kalkmış, bir yandan komutanlara yakın dururken, bir yandan da askerlere yönelik yayın yapan yolsuzluk.com isimli bir siteye devamlı bilgi aktarmıştı. Yolsuzluk.com sitesi Genelkurmay Askeri Mahkemesince yasaklandı. Hablemitoğlu ise çok yönlü ilişkilerinin bedelini hayatı ile ödedi. Perinçek ve grubu bu işlerin içinde, tam göbeğinde. Cinayetin neden ve nasıl yapıldığını gayet iyi biliyorlar. Bu konuya yeşil.org'da, "Hablemitoğlu makası yanlış ucundan tuttu!" yazısında değinmişler.

Çekirge bir sıçrar, iki sıçrar. Bakalım Perinçek daha kaç kere sıçrayacak...


Haa, unutmadan sorayım. Bay Fabrikatör, Çin'deki ticarethanelerden iyi gelir geliyor mu? Bir de Sami Demirkıran'ın yöneticisi Paşam ile barışmışsınız. Artık aranızdan su sızmıyormuş. Allah muhabbetinizi daim etsin. Paşama benden de selamlar.
FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 24.08.2021 - 15:50