Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2021-08-24

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

Türkiye'de Siyasi Kartlar Yeniden Dağıtılıyor.

31/8/2003 - 23:54 - Ahmet ŞenerYorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

Türkiye’de 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerinin hemen öncesinde dönemin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu Yüksek Seçim Kuruluna başvurarak DEHAP’ın seçimlere sokulmamasını talep etmiş, gerekçe olarak da Siyasi Partiler Kanunu uyarınca bir partinin seçimlere girmesi için gerekli olan “ülke genelinde teşkilatlanma” maddesini tamamlaya-madığını göstermişti.

Başsavcı, DEHAP’ın sahte üyelerle teşkilatlanmasını tamamlamış gibi gösterdiğini iddia ediyordu. Ancak YSK, Başsavcının bu talebini reddedecek ve DEHAP seçimlere katılacaktı.

Bu gelişme üzerine Başsavcı Kanadoğlu, DEHAP’ın sahte üyelerle seçimlere katıldığı, yöneticilerinin de sahtekarlık yaptıkları gerekçesi ile Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıyordu. Dava sürecinde iki eski parti yöneticisi de suçlarını ikrar ediyorlardı. Nihayet söz konusu dava, Kanadoğlu’nun talebi doğrultusunda sonuçlanıyor ve 4 DEHAP yöneticisi evrakta sahtecilik suçundan 23’er ay mahkumiyet alıyordu.

Gerçi Sabih Kanadoğlu artık görevde değildi, emekli olmuştu. Ancak, yeni Başsavcı Eraslan Kızılkaya da halefi ile aynı doğrultuda davranarak, temyiz aşaması için Yargıtay 6. Ceza Dairesine gönderilen mahkeme kararının onanması talebinde bulundu. Ancak araya adli tatil girdi ve karar 11 Eylül tarihine kaldı. Hukuk çevreleri, Yargıtay 6. Ceza Dairesinin mahkeme kararını onamasına kesin gözle bakıyorlar.

Kararın kesinleşmesi ile beraber Ankara, puslu bir siyasi dalgalanmanın içinde bulacak kendisini. Çünkü DYP, YSK’ ya başvurarak söz konusu mahkeme kararı doğrultusunda seçim sonuçlarının yeniden hesaplanmasını talep edecek. DYP, 3 Kasım seçim sonuçlarına aynı gerekçelerle itiraz etmiş, ancak bu itirazı reddedilmişti. O nedenle DYP mahkeme kararını dayanak göstererek yeniden itirazda bulunma hakkına sahip görünüyor. Bu durumda YSK, bir karar almak zorunda kalacaktır.

Özellikle DYP’li siyasetçiler bu günlerde daha önce yaşanmış olan benzer davalarda YSK’nın vermiş olduğu içtihatları toplamakla uğraşıyorlar. Çünkü, geçmiş dönemlerde YSK, benzer durumlarda hep geçerli oyların yeniden hesaplanmasını istemiş.

YSK’nın DEHAP’ı seçimlere katılmamış olarak kabul etmesi halinde de, geçerli oylar yeniden hesapalanacak ve DYP, %10,25 ile barajı geçip 66 Milletvekili kazanmış olacak. Böylece, AKP’den 45, CHP’den 21 Milletvekili düşecek.


Bununla birlikte kaotik bir ortam da doğacak. Zira, milletvekilleri düşen siyasiler, hiç seçilmemiş sayılacaklarından almış oldukları maaşları da iade edecekler. Bunun yanı sıra, yapılan anayasa ve yasa değişikliklerinin de iptal edilmesi gündeme gelebilecek. Yani, yine bir eylül sabahı Türkiye de kartlar yeniden dağıtılacak.
FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 24.08.2021 - 15:50