Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2021-08-24

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

Güngör-Ağar-Çakıcı

9/5/2000 - 11:00 - Atinİlgili Bağlantı Yorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

Kamuoyunda "Çete Komisyonu"' olarak adlandırılan ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, eski bakanlar Eyüp Aşık ve Yaşar Topçu'nun çetelerle bağlantıları olduğu iddialarını soruşturmak üzere kurulan TBMM Türkbank İhalesini Soruşturma Komisyonu Başkanı 21. dönem MHP İçel Milletvekili Ali GÜNGÖR, basına yaptığı açıklamada, "Alaattin ÇAKICI, Mesut YILMAZ'ın Budapeşte'de yumruklanması olayı ile ilgili olarak Mehmet EYMÜR'ün başrolde olduğunu söyledi" demiş.

Çakıcı'nın hakkını korudu, Yılmaz'a sustu

GÜNGÖR, açıklamalarına "Yılmaz'ı, Budapeşte'de Alaattin Çakıcı'nın yumruklattığı, 60 milyon dolarlık rüşvet ve Çakıcı'nın Yılmaz ile yüz yüze görüştüğü' haberleri de doğru değil. Bu haberler tanığa haksızlık" diye devam ederek, Çakıcı'nın hakkını da korumuş.

Ali GÜNGÖR, gazetecilerin, Evcil'in, "Çakıcı, Yılmaz'a BMW aldı" sözleri ve Yılmaz'ın Çakıcı ile görüşüp görüşmediği yönündeki sorulara ise cevap vermemiş.

Ali GÜNGÖR, Kemal ve Atike oğlu, 1950 Tarsus doğumlu. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Zirai Ekonomi ve İşletmecilik Bölümü mezunu, Ziraat Yüksek Mühendisi.

Aynı zamanda "TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Daimi Komisyonu üyesi" olan Ali GÜNGÖR, Tarım Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Proje Uygulama ve Değerlendirme Şubesinde Şube Müdürlüğü ve Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliğinde Genel Başkanlık yapmış. Evli ve 2 çocuk babası.

Bir zamanın hızlı Ülkücü'lerinden

Türkeş'in eski gençlik kolları danışmanı Ali GÜNGÖR, zamanın hızlı "Ülkücü"lerinden. Basına yansıyan bilgilere göre 1970'de sol görüslü Dr. Astegmen Necdet Güclü ile, MHP Malatya Milletvekili ögretmen Nevzat Yildirim'in öldürülmesi olaylarına karışmış, Dr. Astegmen Necdet Güclü'nün olayında Mehmet Ali Ağca'yı arabasıyla İran'dan kaçıran Jandarma Teğmen Fehmi Altınbilek'in silahı kullanılmış. Ali GÜNGÖR bu olaydan dolayı 2 yıl, 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmış. Nevzat Yıldırım olayında ise Ali GÜNGÖR, Oral ÇELİK ile birlikte yer almış. Oral ÇELİK'le kader arkadaşı.

Milletvekili öldürmekten milletvekilliğine

GÜNGÖR, MHP içinde Devlet Bahçeli'nin de yer aldığı, HAMLE ve TÖRE dergilerini çıkartan ve Muharrem ŞEMSEK ile görüş ayrılığına düşen "Akademisyenler Grubu"ndan.

Hayat tesadüflerle dolu. Bir milletvekilinin öldürülmesi olayına adı karışan Ali GÜNGÖR, aradan yıllar geçtikten sonra kendisi de milletvekili olmuş. Hemde en önemli "çete olaylarını soruşturan" bir komisyon başkanı-milletvekili.

GÜNGÖR, Demirel için "anayasa değişikliği" sırasında partisinin kararlarına uymayan 3 milletvekilinden biri. Yönetimin bütün telkinlerine direnerek, öneriye imza koymayı reddetmiş.

Ağar komisyonundan istifa

Mesut Yılmaz, Eyüp Aşık ve Yaşar Topçu ile ilgili soruşturma komisyonunda görev kabul eden Ali GÜNGÖR, her ne sebeple ise, Elazığ Bağımsız Milletvekili, Mehmet Ağar hakkında, ''Suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturduğu'' gerekçesiyle Yüce Divan'a sevk istemiyle kurulan soruşturma komisyonuna" seçilmesine rağmen istifa etmiş. Ali Güngör ile birlikte seçilen ve istifa eden 3 MHP'li üye ise İstanbul Milletvekili Mustafa Verkaya, Nevşehir Milletvekili Mükremin Taşkın ve Isparta Milletvekili Osman Gazi Aksoy.

Ali GÜNGÖR'ün eveliyatını, onun geçmişte kader birliği yaptığı arkadaşlarına değindikten sonra şimdi tekrardan onun basın toplantısına gelelim.

Çakıcı ve Evcil yeterli cevap verdi

Gazete haberi şöyle "Komisyon çalışmalarına ilişkin basında yer alan haberlerle ilgili bir değerlendirme yapan Güngör, Kartal Özel Tip Cezaevi'nde dinledikleri Alaattin Çakıcı ve Erol Evcil'in sorularına yeterli cevapları verdiğini belirtti.

Bir gazetede yer alan "Çakıcı: Yılmaz'ı ben yumruklattım" biçimindeki beyanın tamamen gerçek dışı olduğunu anlatan Güngör, "Bu tip haberler komisyonumuza ve dinlediğimiz kişilere yönelik büyük bir haksızlıktır." dedi.

Öncelikle Ali GÜNGÖR, ÇAKICI ve Erol EVCİL'in yeterli cevaplar verdiğini nasıl saptamış. Bu konunun didik didik incelenmesi için her gayreti göstermesi gereken komisyon başkanının adeta ÇAKICI'nın avukatlığını üstlenerek "yeterli cevapların alındığını" söylemesi garip değil mi?

Peki, Mehmet AĞAR soruşturmasından kaçan Ali GÜNGÖR, bu komisyonda acaba neden görev üstlendi?

Ağar'dan kaçtı, Ağar her yerde

Ali GÜNGÖR, Mehmet AĞAR soruşturmasından kaçmasına rağmen, ÇAKICI ve Erol EVCİL'in arkasındaki gücün Mehmet AĞAR olduğunu bilmiyor mu? GÜNGÖR, bant kaydından, şantaja, ÇAKICI'nın yakalanmasından, hükümetlerin düşürülmesine kadar birçok önemli olayın arkasında Mehmet AĞAR'ın olduğunun farkında değil mi?

ÇAKICI, "Mesut YILMAZ'ı, EYMÜR yumruklattı iddiasını "yumruk olayının akabinde" yani 2 küsür sene önce ortaya attı. Yılmaz o tarihlerde ÇAKICI'dan aldığı bu bilgiyi, ima ederek açıkladı. Ali GÜNGÖR arkadaşımız, bir zahmet o tarihli gazetelere bakarsa, böylece YILMAZ-ÇAKICI arasındaki iletişimin ne kadar kuvvetli olduğunu da görür.

Yumruğu yiyen doğrusunu bilir

Sonuç mu? Sonuçta YILMAZ olaydan sonra Başbakan oldu? Ankara-Budapeşte arasında elçiler, heyetler gitti geldi. Neticede olayın failleri teslim oldu ve ifadeleri alındı. Bilahare YILMAZ, olayın faillerini affetti.

Ali GÜNGÖR, suruşturmada, usulen de olsa.YILMAZ'ın Budapeşte'ye neden gittiğini, failleri neden affettiğini, olayın neden büyük bir telaş içinde kapatıldığını herhalde soracaktır. Olayın doğrusunu, o tarihte, yurtdışında aldığı haraçlarla keyif çatan, şatolarda yaşayıp jogging yapan, özel uçaklarla seyahat edip kliselere yardım yaparak hayatını idame ettiren ÇAKICI değil, yumruğu yiyen YILMAZ'ın bilmesi daha doğaldır.

Biz yine de Ali GÜNGÖR'e, en sağlıklı yol olarak, olay faillerinin tekrardan yargılanmasını öneriyoruz..Böylece olayın nedeni ve arkasındakiler daha iyi açığa çıkar, sonuçsuz dedikodularla uğraşmazlar.

Mekan değişikliği iyi gelir.

GÜNGÖR belki, bizim de ifademizi almak için bir kaç arkadaşı ile ABD'ye kadar gelebilir. Böylece biraz hava değişikliği de yaşamış olurlar. Aynı zamanda ÇAKICI'nın Amerika hayatını inceleme şansına kavuşurlar.

Bir de Ali GÜNGÖR'e konu dışı bir haber vereyim. Gerçi o ülkücü camiayı benden iyi bilir ama belki duymamıştır. Bir araba konusu daha var. Kader arkadaşı Oral ÇELİK yurtda döndüğünde, ÇAKICI ona yepyeni bir otomobil hediye etmişti. Hem de arabayı eşine daha yeni aldığı halde, "sana daha iyisini alırım" diyerek altından çekip Oral'a hediye etti.

ÇAKICI bu, "kaz gelecek yerden tavuk esirgemez" Eli bonkördür de...!.

Sayın Ali GÜNGÖR'e son bir soru?


Acaba ÇAKICI ifadesinde "olayı Mehmet Ağabey yaptırdı" dedi de sayın GÜNGÖR Mehmet'leri mi karıştırdı? Neden olmasın...
FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 24.08.2021 - 15:50