Tehlikeli Gelişmeler
[ 27/1/2004 - 03:50 ]  By Anadolu Türk İnterneti  anadolu@atin.org

ABD, Başkanlık seçimleri atmosferine girdi. Kamu oyu yoklamaları Irak harekatının Bush'a pahalıya mal olacağını işaret ediyor.

ABD, Başkanlık seçimleri atmosferine girdi.

Kamu oyu yoklamaları Irak harekatının Bush'a pahalıya mal olacağını işaret ediyor. Saddam'ın yakalanması dahi, Bush'un yoklamalardaki oylarındaki düşüşü durduramadı.

Bush, seçimlerden önce bazı hamleler yaparak durumu düzeltmeye çalışacak. Büyük bir ihtimalle bu hamlelerden en önemlisi, Irak'taki tüm ABD askerlerinin geri çekilmesi olacak. Zira Irak'ta her gün birkaç tanesi birden ölen Amerikalı askerler Bush yönetiminin başını ağrıtan en büyük sorunlardan biri.

ABD'nin çekilmesi ile meydana gelecek otorite boşluğunun, Irak'ta zaten mevcut olan kaosu çok fazla etkileyeceği ve Arap saçına döndüreceği muhakkak. Baş rolünü Kürtlerin oynayacağı bu kaos ortamının, komşu ülkelere ve özellikle Türkiye'ye de yansıması büyük bir olasılık.

Irak'taki ortamdan faydalanarak bağımsız bir Kürt devleti kurma çabalarına ağırlık veren Barzani ve Talabani'nin, Türkiye'de, özellikle güneydoğu şeridinde tahminlerin ötesinde bir etki alanı var.

PKK'nın Şemdinli baskınından sonra PKK'ya yardımcı olan ve Şemdinli'nin sınır köylerinde yaşayan iki kişi sorgulanmak üzere Ankara'ya MİT'e getirilmişlerdi. Sorgu Kürtçe tercüman vasıtasıyla yapıldı. Zira bu kişiler bir kelime bile Türkçe bilmiyorlardı. Ne Şemdinli'yi, ne de herhangi bir kasabasını görmemişlerdi. Sadece kendi köylerini ve sınırın öbür yakasını biliyorlardı. İfadelerine göre erzaklarını, silahlarını, ilaç ve saire gibi diğer ihtiyaçlarını Barzani tarafından alıyorlardı. Bu kişilerin Türkiye ile tek bağlantıları taşıdıkları Türk Cumhuriyetine ait nüfus kağıdı idi. Güneydoğuda bunlar gibi binlerce, on binlerce insan var.

PKK meydana çıkmadan önce bu kütleye Barzani ve Talabani hakimdi. Bir Kalaşnikov tüfek verip, cüzi bir maaş bağlayarak güneydoğuda birçok kimseyi kendi askerleri haline getirmişlerdi. Daha sonra PKK korkusu ve dehşeti bu kütle üzerindeki Barzani-Talabani hakimiyetini PKK lehine bozdu. Ancak bu kütlenin korku nedeniyle yakınlaştığı ve kendilerine kan ve ölümden başka bir şey vermeyen PKK'dan ziyade Barzani ve Talabani'ye daha sempatik bakması mümkün. Ayrıca Barzani ve Talabani güçlerinin güneydoğuda, bazıları Belediye Başkanlığı gibi kamu hizmetinde bulunan etki sahası geniş birçok hısım ve akrabaları, aşiret bağları da mevcut.

Esasında Barzani'nin IKDP'si (Irak Kürdistan Demokrak Partisi) ve Talabani'nin KYB'si (Kürdistan Yurtseverler Birliği) ile PKK'nın hedefleri aynı. Zaman zaman çatıştıklarına bakmayın. Müşterek menfaatlerde liderlik kavgasını bırakıp bir bütün haline geleceklerdir.


Amerikan askerinin tahliyesi Türkiye'yi tehlikeli bir döneme sokabilir. Tahliye ile birlikte hızla gelişmesi beklenen Kürt devleti kurma çabaları sırasında, Türkiye'deki Barzani, Talabani ve PKK uzantılarının da örgütlenerek harekete geçirilmesi beklenmelidir. Bilindiği kadarıyla Türk ordusu da bu tehlikeye karşı hazırlık yapmaktadır.