Uyuşturucudan Susurluk'a 47 - Ahmet Baydar
[ 30/3/2002 - 11:43 ]  By Atin  anadolu@atin.org

Uyuşturucudan Susurluk'a dizimizin 43.ncü bölümünde Abdullah Çatlı'nın ortağı Ahmet Baydar'ın TBMM Susurluk Komisyonu'ndaki ifadesine yer veriyoruz.

Uyuşturucudan Susurluk'a dizimizin 43.ncü bölümünde Abdullah Çatlı'nın ortağı Ahmet Baydar'ın TBMM Susurluk Komisyonu'ndaki ifadesine yer veriyoruz.

AHMET BAYDAR
22 Ocak 1997

BAŞKAN - Sizi niye çağırdığımız, sizce de malumdur. Türkiye Büyük Millet Meclisi bir komisyon kurdu. Yani, bizleri görevlendirdi ve bizim görevimiz şu: Yasadışı örgütlerin devletle olan bağlantılarıyla Susurluk'ta meydana gelen kaza olayının arkasındaki ilişkilerin aydınlığa kavuşturulması amacıyla kuruldu bu Komisyon. Sizin de, bu olayların içerisinde olan, özellikle, Susurluk'taki olayların içerisinde olan bütün olaylarda baş rolde gözüken Abdullah Çatlı, yani, namı diğer Mehmet Ozbay'la ortak olduğunuz söyleniyor. Baysa Ticaret Taahhüt Anonim Şirketine ortak olduğunuz söyleniyor. Bu konularda ne biliyorsunuz? Yalnız, öncelikle kendinizi tanıtın, biyografinizi alalım. Önce sizi tanıyalım. Ahmet Baydar kim?

AHMET BAYDAR - Ahmet Baydar. 42 yaşındayım. Dedem, ilk milletvekillerinden, Yozgat milletvekili Ahmet Baydar'ın torunuyum. Ondan evvel de, Yozgat belediye başkanıdır. Daha sonra, babam Halil Baydar, hep iş hayatında olmuş bir tüccardır. Daha sonra, ben, tahsilimi, ticaret nedeniyle liseden sonra devam ettiremedim ve iş hayatına atıldım: Aslında, iş hayatına atılmam, ilkokul ikinci sınıflarda babamın yanında kısmen başladı. Ceviz tomruğu ihracatı yapardı, beni de yanında götürürdü. Yani, iş hayatının, ticaretin dışında pek fazla şeyimiz olmadı, buna siyaset de dahildir. Hiçbir partiye üye olmadım, hiçbir partiyle bir bağlantım olmadı. İş hayatında da, birçok partiden hemen hemen hepsinden tanıdıklarım oldu. Uzun yıllar, Perşembe Pazarında demir-çelik ithalatı yaptım. Daha sonra, uzun yıllar derken; 1980 yılında iş adamı olarak iş hayatına atıldım. 1980 yılından sonra, demir-çelik ticareti yaptım 1985 yılına kadar. 1985 yıllarıyla beraber ve 1986, demir-çeliğin Türkiye'de üretimde sıkıntıya girmesinden sonra, Avrupa'dan demir-çeliğin ithalatına ve de daha ucuz neresiyse, dünya pazarlarından ithalatına başladık ve yoğun şekillerde bu ithalatı yaptık. Yani, yoğun derken, yüksek tonajlı, yüksek miktarlarda. Tabiî, Türkiye, kaygan zemin olduğu için, sık sık döviz dalgalanmalarından bir hayli etkilendik; kazandığımız oldu, kaybettiğimiz oldu. Pamuk balya çemberi ürettik, sanayiciliğimiz oldu. Bu üretimimiz aşağı yukarı, sekiz sene, on sene kadar sürdü. Çukurova ve Ege Bölgelerine yüksek miktarlarda pamuk balya çemberi satışımız oldu.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Abdullah Çatlı'ya, Mehmet Özbay'a gelin. Tamam, ticaret hayatınızı anladık.

AHMET BAYDAR - Biyografi deyince...

BAŞKAN - Olayı anlatın efendim.

AHMET BAYDAR - Ben, Abdullah Çatlı olarak tanımadım; tabiî ki, Mehmet Özbay olarak...

BAŞKAN - Baştan, ne zaman tanıştığınızdan başlayın da, sırayla, tarihi sıra içerisinde...

AHMET BAYDAR - Tabiî efendim. Tarihler çok net akıllarda kalmıyor da...

BAŞKAN - Aşağı yukarı, tanıdığınızdan günden başlayın. Öldüğü güne kadar.

AHMET BAYDAR - Aşağı yukarı iki, iki buçuk yıl evvel tahminen. Malum, bazen, akşam olduğu zaman, işten çıktıktan sonra, bir yere gidip, içki içiliyor, bir barda oturuluyor. Bazen devamlı gittiğimiz yerler olabiliyor. Bir gün, tesadüfen, bu arkadaşla, orada o da benim tam yanıma denk gelmiş vaziyette; hatta, öyle bir esprisi oldu. Bir başka birisi daha, bizim ikimizle ilgili olmayan bir başka kişi de vardı. Bir fıkra konusu oldu, Hindistan'da bir yılan... Yani, böyle bir samimiyet gelişti. Aşağı yukarı, sık sık benim gittiğim yer. Mehmet Beyin de çok sık olmamakla birlikte geldiği yer. Ondan sonra kartlaştık. Benim ofisime geldi ve bu ilişki, samimiyet...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Memleket neresi? Bu ilişkilerin geliştiği yer neresi?

AHMET BAYDAR - İstanbul efendim.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Sık gittiğiniz yer neresidir?

AHMET BAYDAR - Sık sık gittiğim yer, mesela Sardunya diye bir yer vardır; orası. Zeytin Sardunya denilir ki, hatırladığım kadarıyla orada bir tanışma oldu

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Bar mıdır burası?

AHMET BAYDAR - Yani, restoran-bar. Daha sonra, ilişkimiz, dediğim gibi, hakikaten dostluk bazında; kendisi sessiz, çok dost görünen, çok iyi yaklaşan, sımsıcak yaklaşan bir insandı. O aralar, tekstil ihracatı yaptığını söyledi. Bu arada şunu belirteyim. Benim, Arzu Hanımla bir beraberliğim var. Arzu Hanımın kardeşi İzmir'den geliyordu sık sık. İzmir'den İstanbul'a sık sık bize geliyordu. Bir keresinde, Arzu Hanım, ben, Gonca Hanım beraberken, Mehmet Beyle, tabiî ki, ara sıra birlikte olduğumuz için, bu vesileyle, bu şekilde tanışıyorlar. Tanıştıktan bir müddet sonra da, yani, bir arkadaşlıkları olmaya başlıyor. Bizim münasebetimiz daha çok, dördümüzün beraber yemeğe gitmesidir, gezmesidir; ağırlıklı münasebetimiz. Baysa Şirketini, 1992 yılında kurdum ben. 1995 yılında ortaklıktan ayrılma kararı aldık. Ayrıldığımız da tabiî ki yönetim kurulunun en az üç kişi olması gerekiyordu.

BAŞKAN - Kiminle kurmuştunuz?

AHMET BAYDAR - Ant Güven Sazak, Ant Güven Sazak'ın hanımı Silvia Sazak, ben, Mine Baydar ve beşinci ortak da, zannediyorum oğlum Alper Baydar. Onlar ayrılınca, diğer, hanım ve çocukların imzasında zorluk olmasın diye, benim ticarete ilk başladığımdan beri yanımda çalışan, 16 yıldır yanımda çalışan Fehmi Tarım'a yönetim kurulu üyeliği verdik. O arada, Mehmet Bey de orada oturuyordu. Yani, üçüncü kimi yapalım diye düşünürken "ben olabilirim" dedi. Bu vesileyle de Baysan'ın yönetim kurulu üyeliği... Baysan'ın yüzde 100 hamiline hisse senetleri bana aittir. Şu an elimdedir, yüzde 100 hamilinedir.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Ne iş yapıyor bu?

AHMET BAYDAR - Baysan'ın alanı çok geniş. Yani, inşaat, petrol, dış ticaret. İthalat ihracat...

BAŞKAN - Gayesi geniş olur da, yaptığı işler?..

AHMET BAYDAR - Kuruluş şeyi çok geniş; ama, yaptığı işler... Daha doğrusu, bizim Baysa Şirketini kurmamızın bir amacı da, onu da isterseniz...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Onlar lazım değil bize. Ne iş yapıyor?

AHMET BAYDAR – Baysa’nın tek yaptığı iş; belki ufak tefek işler yapılmıştır; ama, yine de şu an BOTAŞ'taki, sılaç dediğimiz, petrol çamurunun sanayiye verilmesi ve oranın temizlenmesi işi. Onun da bedeli, tamamen, aşağı yukarı, 22 bin ton diye hesaplanmıştı; 220, bin dolardı, yani, o zamanın parasıyla 10 milyar, alındığı zamanın parasıyla. fakat, 22 bin ton çıkmadı, 10 bin ton civarında bir çamur çıktı ve o çıkan çamur da son derece kalitesiz, kötü. İsterseniz, Baysan'ın neden kurulduğunu da...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Onlar bizim işimiz değil. Bizim sizi çağırmamızın asıl sebebi, Mehmet Özbay'la olan ilişkiniz.

AHMET BAYDAR - Ama, anlatmak istiyorum aslında.

BAŞKAN - Anlatın efendim.

AHMET BAYDAR - Anlatayım efendim. Daha evvelki şirketlerimiz olarak...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Affedersiniz... Ben karışmış olmayayım. Bize Mehmet Özbay'la olan ilişkisi lazım

BAŞKAN - Oradan gelecek... Anlatsın...

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Anlatmak istediğine göre anlatsın efendim.

BAŞKAN - Niye beraber kurdunuz?

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Beraber kurduk demiyor, sonradan diyor.

AHMET BAYDAR - Beraber kurmadık, sonradan yönetim kurulu üyesi oldu. Biz, daha evvel, yüksek çapta ithalatlar yapıyorduk. Demir-çelik, Amerika'dan prinç, İtalya'dan prinç ithal ediyorduk. Baysa olarak değil, Kursaç, Mersa ve benim diğer bir iki şirketim daha var; Kureks. Hindistan'dan susam, demir-çelik, Romanya'dan canlı hayvan çimento grevi olduğu zaman Romanya'dan yine çimento, Bulgaristan'dan demir-çelik. Yugoslavya'dan -harp çıkmadan evvel- yine demir-çelik ithal ediyorduk. Bu işleri yapan bir firmaydık Biz, 1990 yılında, dolar krizine yakalandık. Doların 2,500 liradan, bir anda, kısa bir zamanda 5,000 liraya yükselmesiyle büyük bir darbe aldık. Çimento ithal ettiğimiz sırada, bir anda, bizim gemilerimiz daha Köstence limanındayken, burada grev bitti, hemen fon koydular, orada bir sıkıntı oldu. Arkasından şeker ithal ettik, yine bir pancar krizi vardı, gemimiz yoldayken, 10 bin ton şeker, 400 dolar gibi bir fona yakalandı. Malı, daha başka bir ülkeye sattık. Bu sıkıntıların üst üste birikmesi sonucu, tabiî ki, 5 Nisan kararlarında da son döviz darbesini aldıktan sonra, bankalar üzerimize gelmeye başladı. Bankalar üzerimize gelince, tabiî ki, biz, rahat çalışabileceğimiz, sıfır bir şirket kurmak amacıyla, 1992 yılında Baysa'yı kurduk. 1992 yılından sonra da, öyle, ciddî bir şekilde de çalıştıramadık Baysa’yı, fırsat olmadı. Sonra, Mersa Şirketimizle tomruk ithal ettik. Tomrukda da, herhalde ticarî şansımız, orada da, birçok insanın tomruk getirmesi sonucu, orada da birtakım sıkıntılar oldu. Yani, netice olarak, daha rahat çalışabileceğimiz ve yüzde 100'nün hamiline olmasının sebebi de oydu. Yani, bankalar üzerimize gelmesin diye. Hatta, bazı bankalar bizim iyi niyetimizi biliyorlar ve bize, borçlu olduğumuz halde, tekrar, birtakım kredi yardımlarında bulundular 1990'lı yıllarda, 1990 ve 1991'de. Onlar "biz size yine yardımcı olalım da şu borçlarınızı ödeyin" dediler.

BAŞKAN - Kurdunuz yani.

AHMET BAYDAR - Evet. 1992 yılında kurduk.

BAŞKAN - Dediniz ki, bize orada ortak lazımdı, yanımızda çalışan adamı yaptık dediniz, bir tanesi de orada bulunan Mehmet Özbay'dı. Yani, bir şirkete ortak alıyorsunuz.

AHMET BAYDAR - Yönetim kurulu üyesi efendim. Ortak değil.

BÂŞKAN - Yani, böyle, bir merhaba ettiğiniz insana... Nasıl oluyor bu?

AHMET BAYDAR - Merhaba ettiğimizden olmadı Sayın Başkanım. Zaten, 1995 yılında yönetim kurulu üyesi oluyor Mehmet Bey. Biz, 1995 yılından en az bir sene evvel tanışmışızdır. Yani, o gün, biz merhaba etmedik. Yani, Baysa zaten çok küçük bir şirket. Defterlerimizi istediler, bunların hepsinin ispatı mümkün efendim. Çok küçük bir şirket, sermayesi de küçük, kendisi de küçük; kuruluş amacı da budur. Yani, ben, ortaklarımdan ayrıldığım zaman...

BAŞKAN - Turgay Maraşlı diye biri var mıydı?

AHMET BAYDAR - Anlatayım. Biz şey olduktan sonra, bu BOTAŞ'ın sılaçı konusu ortaya çıktı. Bize dediler ki, böyle bir sılaç var. Petrolle uğraşan tanıdığım iki eksperi, bu sılaçın olduğu yere gönderdim, numuneler aldırttım. İçine birtakım kimyasal maddeler katıldıktan sonra, sanaayi yakıtı olarak hem çevreye de zarar vermeyecek şekilde; çünkü, içindeki çevreye zarar verici maddeler çok. Birtakım maddeler, laboratuarlar neticesi, testleri sonucu katıldıktan sonra. Sanayi yakıtı olabilir şeyinden sonra, biz, bu sılaça talip olduk. Hatta, bizden evvel teklif veren firmalar da, bunun tonuna 1000 dolar gibi paralar vermişler. Bunun temizlenip atılması için, bu kurumun, üzerine para vermesi gereken bir konu bu aslında ayrıca.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Mehmet Bey, yönetim kurulu üyesi olduktan sonra bu işe giriyorsunuz.

AHMET BAYDAR - Hayır efendim. Onun da şeyleri var.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Hayır. O değil. Turgay Maraşlı'yla olan ilişkisini anlatacak. Oraya gelecek.

AHMET BAYDAR - Onu da hemen geçeyim. Biz, ihaleyi aldığımız tarihte Biz ihaleyi aldığımız tarihte, Baysa olarak ihaleyi aldığımız tarihte böyle şeyleri var, isterseniz arz edebilirim sizlere, Mehmet Bey yönetim kurulu üyesi değildi zaten; daha sonra, bu münasebetle, demin anlattığım münasebetle yönetim kurulu üyesi oldu. Turgay Beyi de, biz İstanbul'da oturuyorduk, İskenderun'a sık sık gitmemiz gelmemiz zor olur diye Mehmet Bey tavsiye etti; dedi ki, bizim orada aklı başında bir çocuk var dedi; git gel, kamyon nakliye aracı bulur falan. Bu işleri bu çocuğu oraya biz hatta şirkete biz bunu sigortalı bile almadık. İşte, ileride bir şeyler, neticede kâr ettiğimiz zaman bir şeyler. veririz diye düşündük. Ondan sonra, bu çocuğun orada, çok agresif davranışları olduğu şeyleri gelmeye başladı, hem BOTAŞ'daki, o bölgedeki yetkililer tarafından hem de çevredeki işadamları, bazı insanlar tarafından küfürlü konuşur, falan böyle bir kabadayı falan gibi konuşuyor dediler. Biz, bu şikayetler üzerine. Şu anda tarihini hatırlayamayacağım; ama, devlet güvenlik... Zannediyorum, Ona mı verdim... Yani, bu şikayetlerden sonra, biz, BOTAŞ'a bir yazı yazdık; dedik ki, Turgay Maraşlı, bundan sonra bizim yetkilimiz değildir; bütün hakları elinden alınmıştır, bizle hiçbir alakası kalmamıştır diye. Yani, tam hatırlayamayacağım, onu da arz edeyim...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Yani, size tavsiye eden Mehmet Özbay dı öyle mi?

AHMET BAYDAR - Evet efendim, Mehmet Özbay dı tavsiye eden.

BAŞKAN - Maaşlı adamınızdı yani...

AHMET BAYDAR - Yani, maaş şöyle efendim; yani, bu adam, Baysa'da sigortalı bile değil. Orada kamyonla mal satılıyor...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Götürü usul...

AHMET BAYDAR - Götürü, oradan harcıyor bu çocuk; orada, bir yazlık. bir daire; bir ev kiralasak olur mu dedi. Önce, BOTAŞ'ın misafirhanesinde yatıyordu, zor oluyor dedi, eşim var dedi; bu iş uzun sürecek herhalde öyle gözüküyor dedi. Biz de kirala dedik.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Ne kadar sürdü bu ilişki? Bunlar teferruat...

AHMET BAYDAR - Kiminle efendim?

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Turgay Maraşlı ile ilişkiniz ne kadar sürdü?

AHMET BAYDAR - Turgay Maraşlı ile tahmini 4-5-6 ay civarında sürmüştür; ama, bu agresif davranışları yüzünden, ki o bölgede kime sorarsanız, o çocuk bayağı şey bir isim yapmış...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Anladım, onları bırakın. Siz, Mehmet Özbay'a, demediniz mi, Turgay Maraşlı'yı...

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) -Tuncay Maraşlı var birde.

AHMET BAYDAR - Onu hiç tanımıyorum.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Kardeşi...

AHMET BAYDAR - Hiç tanımıyorum; ben, Turgay Maraşlı'nın tanıdığını hiçbir ailesi yok. Bir yabancı eşi var; bir gittiğimde, onu gördüm; hatta, Macaristanlı dedi, sonradan birisinin Ukraynalı olduğunu... Yani, bir o kızcağızı gördüm. Orada bir yazlık sitede, yıllık 50 milyon mu, 60 milyon mu para vermiş; illa ağabey gel dedi, gittim bir beş dakika oturdum; köpek vardı evde, ondan da hoşlanmıyorum...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Mehmet Özbay'a sormadınız mı siz nereden tanıyorsunuz, size tavsiye eden kim?

AHMET BAYDAR - Sormadım; şimdi, efendim benim tanıdığım yüzüyle Mehmet Özbay...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Varsa o konudaki bilgiyi...

AHMET BAYDAR - Tabiî ki efendim. Benim tanıdığım yüzüyle Mehmet Özbay, son derece sıcak, yani az konuşan ve güvenilir bir şeyi vardı, güven veren bir yapısı vardı. Bu çocuk iyi bir çocuktur, tanırız dedi; istersen... Biz de arıyoruz İskenderun'a kimi gönderelim. Ayrıca, onu da söyleyeyim, bizim oraya gönderdiğimiz Güven Tezerdi diye bir adam var; bu petrol işinde falan ona güvenmediğimiz için de o çocuğu başına koyduk. Asıl uzman, şu an orada yine o Güven Tezerdi'dir, petrol işinden anlar; fakat, biraz İstanbul'da daha evvelki petrol işindeki ticaretinde böyle birtakım duyumlar aldığımız için, adama güvenemediğimiz için bu çocuğu onun başına bekçi olarak takdım ben aslında; ama, bu hareketleri yapınca, hemen BOTAŞ'a yazıyı yazdım ve bu adamla bizim hiçbir alakamız kalmamıştır. Zaten, onlar da sıkıntı duydular, bu adam böyle bir şey bir adam dediler, yani itici bir adam dediler.

DURMUS FİKRİ SAGLAR (İçel) - Ne kadar çalıştı?

AHMET BAYDAR - Onu, tam size şu an hatırlamıyorum; ama, 4-5-6 ay olabilir, 7 ay olabilir.

YAŞAR TOPÇU (Sinop)- 4,5 ay dedi demin...

BAŞKAN - Tamam çalıştı, görevine son verdiğiniz...

AHMET BAYDAR - Ve bir daha da bu adamı hiç görmedim ben, görevine son verdikten sonra ve de çok kızgın olduğum... Kızgın olmamın sebebi de oradaki 55 yaşındaki Güven Tezerdi'ye çok küfürlü konuşmaları, onu ezici şeyleri; yaşlı başlı bir adam; yani o yüzden kızdığım için de telefonuna bile çıkmadım hatta, aradı bir iki sefer.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Başka bir bilginiz var mı?

AHMET BAYDAR - Yani, başka bir...

BAŞKAN - Ortaklığınız vâr mı yok mu Çatlı ile?

AHMET BAYDAR - Şimdi efendim, ortaklığımız yok. Onu da arz edeyim...

BAŞKAN - Bir telefon meselesi var...

AHMET BAYDAR - Onu da arz edeyim. Şimdi, ben diğer ortaklarımdan ayrılınca, bir parça bir maddî olarak da sayılabilir; ama, manevi olarak da bir şeye insan sıkıntı belki duyabiliyor, bir ortamda, alışkanlıktır belki yıllardan beri. Ya dedi, işte elimizde de birtakım, yani benim bilgimden dolayı, ben yıllarca işhayatının içinde olduğum için, bilgi birikimi; ya işte dedi, bir 400 bin mark param olacak -bu söylediğim 1994 yıllarının başıdır- onu, olmazsa buraya koyayım; yani, ben de burada bulunayım, Baysa'nın gerçek ortağı gibi, yani yönetim kurulu üyesi değil, gerçek ortağı... Onu kendisi istedi; ama, 400 bin mark değil, 400 mark bile olmadı... Böyle o yönetim kurulu... Ve şunu da ibraz edebilirim isterseniz; Mehmet Özbay'ın hiçbir imzasını, Baysa'nın hiçbir evrakında göremezsirıiz. Yani, eğer bir gerçek...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Yönetim kurulu üyesi olarak da mı?

AHMET BAYDAR - Yani, yönetim kurulu üyesi olarak belki genel kurulda onu görebilirsiniz; ama, ne bir çekte, ne bir faturada ne bir anlaşmada, ne bir...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Murahhas üye değildi yani?

AHMET BAYDAR - Değil efendim, hayır.

BAŞKAN - Peki, şimdi, Mehmet Özbay sık sık geliyor gidiyor, görüşüyorsunuz...

AHMET BAYDAR - Çok sık gelmezdi.

BAŞKAN - Yönetim kurulu üyesi... Kimlerle geliyordu veya sizin oraya geldiğinde muhakkak birisini arıyordur veya onu arıyorlardır; böyle muttali olduğunuz herhangi bir şey oldu mu; mesela, kim aradı, siyasilerden arayan yahut aradığı oldu mu?

AHMET BAYDAR - Şimdi efendim, zaten odası ayrıydı. Bir de, yapı olarak, inanır mısınız, onun öyle iki metreden telefonla konuştuğunu, benim kulaklarımda çok iyi değil; ama, iki metreden o kadar yavaş ... Benim o konuda şahit olduğum siyasiler ya da... Ve tek gelirdi.

BAŞKAN - Polisler falan aramadı mı yani?

AHMET BAYDAR - Yani, onu belki cep telefonundan aramış olabilir...

BAŞKAN - Konuşurken belli olur.

AHMET BAYDAR - Şimdi efendim, benim anladığım kadarıyla, olaylar olduktan sonra, ben anladım ki, bu arkadaşımız bizi tamamen bu türlü ilişkileri nedir... Ben, hâlâ çok şeye de inananıyorum, şok vaziyetindeyim, onu da söyleyeyim; çünkü, tamamen bizim dünyamız apayrı; zaten mümkün değildir ki, şey olması. Benim çok başka bir yaradılışım... Yani, tamamen ayrı tutmuş olduğu gözüküyor ve benim yanımda da bir tek kimseyle bu şekilde; yani, tamam gelirdi telefon; ha olur, tamam ben seni ararım Hâsan Hüseyin gibi. Bir de benim bir yapım var, bu iş hayatının içinde bazen yani Musevilerle iş yaptığınız oluyor, bunlar çok akıllı insanlar; ben onlardan bir ders aldım; bir tanesi ben hiçbir şeyini sormam, yani bana da sorulsun istemem dedi; ha, ben anlatmak istiyorsam, sen de benim arkadâşım, dostumsan anlat. Bu yapıyı da ben biraz ezberlediğim için, yani insanlar bana da bir şey sorduğunda, bir arkadaşım otuz senelik arkadaşım, beş senelik arkadaşım sorduğu zaman rahatsız oluyorum; ya işte kaç para alıyorsunsun, çimento ithal ediyorsun, adam benim maliyetimi hesap ediyor.

BAŞKAN - O yönde mi... Şimdi, o yönde bir tıkandınız; diyelim ki bir şirketiniz var, birçok işiniz var, işadamısınız; bir yerde Türkiye'de olan şeyler bunlar. Şimdi, Mehmet Özbay'ı da siz çok kabiliyetli, girişken, çevresİ geniş olan birisi olarak tanıyorsunuz; şimdi, tamam ben o işi hallederim... mesela BOTAŞ'ta bir tıkanma geldi, bir yerde düğümlenme oldu; ya hallederim... Böyle bir şey oldu mu?

AHMET BAYDAR - Şimdi, Mehmet Özbay'ın, ben, hiç kabiliyetli gibi bir tarafını ya göstermedi ya ben anlayamadım; inanın bakın buna, yani ben hiç anlayamadım, yani ne ticari olarak... Bir kere ticarete fazla bir şey olmazdı yani, pek fazla bir bilgisi yoktu. İnanın ki, hiç böyle bir tıkanma... Tıkanma, para konusunda tıkanmalar oldu; hatta, para konusunda tıkanmalar, yani oluyordu ve ben, borç istiyordum ondan ve diyordum vani ne olur.. Mesela, şu ölümünden iki, üç ay evvel takribi, ya dedim ki 600-700 milyonlu bir ödeme var, o hafta ödememiz gereken yerler var; ne olur. Aman bir yerlerden bulabilir misin? Vallahi dedi, yemin etti yok, bulamam diye Hiç olmazsa dedim bir 150-200 milyon gibi. Ben sana haber veririm dedi: üc beş gün aramadı, ben de aramadım, yani buldun mu diye, o gün geçiştrildi sıkıntı. Onu da bu şekilde, hakikaten de bu şekilde olmuştur. Şimdi insan şaşırıyor...

BAŞKAN - Ama, sizin telefon onda duruyor; nasıl oluyor o telefon?

AHMET BAYDAR - Benim telefonum değil efendim; şimdi onu da arz edeyim; şimdi, o, biz, İskenderun'da tankların, BOTAŞ'ın içinde tankların ve havuzların olduğu yerler ayrı yerler, aralarında bayağı mesafe var. Bir de oradan çıktıktan sonra kamyon kantara gidiyor, Toros Gübre'nin kantarına gidiyor, orada tartılıyor. Tartıldıktan sonra, orada aşağı yukarı bu Güven Tezerdi dediğimiz adamı ve bu Turgay'a, o zaman Güven'in başına diktiğimiz o çocuğa birkaç tane formanlere telefon alın dedik, yani diyelim ki, Güven Tezerdi mal verdiği bir yere gittiği zaman oradan arıyor; üç dört; tane telefon vardı. O telefonlardan bir tanesini, bizim fazlalık diye istemişler şirkete, yani orada boşu boşuna fazla duracağına; o arada, herhalde onu Mehmet Bey aldı. Aldığını da ben görmedim, o telefonun bizim şirkete geldiğini de görmedim; ama, tabiî ki şirketten birisi fazlaysa o telefonu gönderin dedi ya da gelen biriyle geldi o telefon şirkete. Benim adıma kayıtlı değildir o telefon; ayrıca, şirkete de kayıtlı değildir; orada Ali diye bir çocukcağızın üstüne kayıtlıymış telefon. O çocuğu da bir kere gördüm ben oraya gittiğimde.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Niye şirketin telefonu onun üzerine kayıtlı?

AHMET BAYDAR - Şirketin telefonu değil; onun üzerine...

YAŞAR TOPÇU. (Sinop) - Şimdi, bak, sevgili kardeşim, ben size şey etmek için söylemiyorum; parasını kim ödedi telefonun?

AHMET BAYDAR - Parasını ödeyen, orada olan Turgay Maraşlı'dır ya da Güven Tezerdi'dir.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - O zaman size niye geldi?

AHMET BAYDAR - Şimdi efendim...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Şimdi, bakın, bir ilişkiyi tarif ederken... Şimdi, biz sizi burada... Bir telaş var; ben sizi rahatlatmak için söylüyorum.

AHMET BAYDAR - Hayır, bir telaş yok aslında.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Var var; ben söyleyeyim izin verirsen. Biz, sizi burada. suçlayacak değiliz, size burada bir suç çıkaracak falan da değiliz. Mehmet Özbay ile Abdullah Çatlı'yla olan ilişkinizden dolayı size bir şey yapacak falan da değiliz. Biz, burada bilgi topluyoruz. Onun için, ikide bir kendinizi savunmanız gerekmez, valla billa biz onunla şöyleydik böyleydik demeniz gerekmez. Şimdi, telefon size gelmiş, soruyor Başkan, diyor ki, bu telefon sizin oradan geliyor. Bizim değildi, oradaki Ali'nindi diyorsunuz. Anlattığınıza göre, Ali'nin de değil.


AHMET BAYDAR - Hayır bizim; ama....

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Sizinse, şirketin adına kayıtlı değildir sözünüz bir endişeyi ifade ediyor. Sizinse, parası bunu şirketten çıkmışsa veya şirket adına alınmışsa telefon, kayıtlı olsun olmasın, o sizin mülkünüzdür; ben hukukçuyıım, arkadaşımız da hukukçu. Her ne kadar bu menkul maldır, kimin elindeyse sahibi odursa da, mülkiyet karinesi itibariyle şirketindir. Yani, parasını sizin ödememiş olmanız ya da şirketin adına kayıtlı olmamış olması şirketten çıkarmaz onu mülkiyet hukuku açısından. Bu tür telaşlara girneden cevap ver, bizi yanıltma; onu söylüyorum.

BAŞKAN - Şunu da söyleyeyim, Ali, zaten ifadesinde...

AHMET BAYDAR - Ahmet Baydar istedi demiş.

BAŞKAN - Yok, parası şirketin...


AHMET BAYDAR - Şirketin parası efendim.

YAŞAR TOPÇU (Sinop)- Kayıtlı olmaması bir şey ifade etrnez. Yani. O size... Biz, burada suçlayacak falan değiliz. Şirketin adına kayıtlı olsa ne olacak; telefon şirketin adına kayıtlı da burada bunu kullanıyorlar, gelin sizi cezaevine atalım diyecek falan değiliz. Bize doğrusunu söyleyin.

AHMET BAYDAR - Efendim, ben...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Doğrusunu söyleyin o kadar.

AHMET BAYDAR - Her şeyin doğrusunu söylüyorum. Şimdi, oradaki durumu arz edeyim size; benim Turgay Maraşlı'yı o işten kovmamın bir sebebi de, orada hırsızlık yapmasıdır. Şimdi, burada, diyelim ki 5 liraya sattığı malı. 3 lira göstermiş bu adam ve bunlar büyük para harcamaları yapmış, kendi evine, kendi ailesine, duyumlarım bunlar, ve orada her akşam içki sofraları, yemekler. falan kuruluyor. Yani, bu adamın... Böyle, biz biraz da sık sık gidip gelemediğimiz için, bu adama, işte o telefonu aldığını bile...

MEHMET BEDRİ İNCETAHTACI (Gaziantep) - Yani, sizin kontrolünüzün dışında mı?

AHMET BAYDAR - Biraz dışında, tabiî ki, biraz dışında. Yani, yalnız su telefon olayı değil, birçok olay; bu adam, altına Toyota araba almış, onu bile ben sonradan öğrendim Turgay Maraşlı. Bunu söyleyeyim yani...

BAŞKAN - BOTAŞ'taki...

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Büyük rakamlar...

AHMET BAYDAR - Büyük rakamlar ve bizi bu adam, orada, bizim şirketimizi 5-6 milyar gibi kendi üstüne para geçirdiği orada söyleniyor.

BAŞKAN - BOTAŞ'tan aldığınız iş...

AHMET BAYDAR - Ve, biz, bu işte de inanın zarar ettik; 15 milyar da benim hala borcum var; şu anda, tabiî bu olayların şu şekilde Arena'da falan yayınlanmasından sonra BOTAŞ yetkilileri, kısa günler verdi, bizim işimizi bitirttirmedi doğru dürüst orada, alelacele mallar sattık ve şu anda, benim hesaplarımda bu iş için aldığım ve orada bir sürü yatırımlar yaptık 25 bin ton, 22 bin ton diye halbuki mal da 10 bin ton çıktı ve şu anda, benim, aşağı yukarı 20 milyara yakın borcum var, orada da 7 milyarlık malım var.

BAŞKAN - Kaç liralık bir işti bu BOTAŞ'tan sizin aldığınız iş, toplam şeyi?

AHMET BAYDAR - Efendim, toplam ihale 22 bin ton.

BAŞKAN - Parasal değerini soruyorum.

AHMET BAYDAR - Parasal değeri, 22 bin tonun, başkalarının kilosuna bin lira verdiği bir şeye, biz, 10 dolar verdik ve toplam ederi 220 bin dolar; ama, aldığımız tarihte 10 milyar. Fakat, şu ana kadar oradan çıkan mal 10 bin ton. 10 bin 300 kilo ya da 800 kilo tam küsüratı aklımda değil. Yani, 22 bin ton; ama, oradan çıkan mal 10 bin ton, gerisi...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - 10 bin ton olunca 110 bin dolar...

AHMET BAYDAR - 100 bin, 110 bin dolar KDV'siyle beraber öyle oluyor.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - O zaman hesabınızda büyük yanlışlık var. Ya, siz, Başkanın sorduğuna daha gerçekçi bir cevap verin o zaman. Yani, ben, bu konuya girilmesine pek taraftar olmadım da, şundan; 110 bin dolar, bugünkü kur itibariyle aşağı yukarı 11 milyar lira eder, pardon 13 milyar lira eder. diyorsunuz ki, 7 milyar Turgay Maraşlı içeri attı, kaldı 6...

AHMET BAYDAR - 5-6 milyar evet...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - 5-6 milyar; bu nasıl oluyor; sizin dediğiniz rakamların üzerinde ve telefon işini de düzgün izah etmediniz.

AHMET BAYDAR - Efendim, telefon işini...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Şantiyede alınıyor, şantiyeden buraya getiriliyor; yani, Mehmet Özbay, sizin oradaki telefona muhtaç bir insan değil. Niye oradaki telefonu alsın? O telefonun başka bir izahı olmalı.

AHMET BAYDAR - İnanın ki, yani o telefonu oradan isteyen ben değilim. Tabiî ki benim elemanlarımdan birisi istemiştir orada fazlalık diye. Orada, o adamcağıza alınmış Ali denen o çocuğa; çünkü, gidiyor geliyor bankalara ödemeler, diyelim ki, evrak götürüyor, irsaliye getiriyor...

BAŞKAN - Onu anladık; şöyle soralım: Şimdi, siz, bir ifadenizde diyorsunuz ki, "reis bey" diye hitap ederlerdi.

AHMET BAYDAR - Evet, bazen öyle...

BAŞKAN - Ondan evvel şunu sorayım; Bu Mehmet Hadi Özcan'ı tanıyor musunuz?

AHMET BAYDAR - Tanıyorum.

BAŞKAN - Nasıl tanıyorsunuz? İlişkiniz ne?

AHMET BAYDAR - Şöyle; şimdi, bu BOTAŞ şeyinde, orada slaç, olduğunu söyleyen adam da odur bize. Dedi ki, böyle böyle. Onu da su şekilde; o ara -gazoil adetif denen bir malzeme var- gazoil adetif bize teklif ettiler, yani bana...

BAŞKAN - Kim teklif etti?

AHMET BAYDAR - Bulgaristan'da iş yaptığım ve Romanya'da iş yaptığım işadamları teklif etti. Biz de, gazoil adetif var, bunu ithal eder misiniz? Biz de piyasa araştırması yaptık, gazoil adetif ithal eden işadamları piyasada var; hesaplarını yaptım ben, ondan sonra, bu arada yine Mehmet Bey ofiste, böyle böyle İzmit'e, genelde tanklar orada olduğu için oraya geliyordu malzeme. Dedi ki, işte orada depo, benim tanıdığım bir çocuk var orada dedi, Hadi Özcan diye dedi; olmazsa ona... Mehmet Bey’le beraber gittik; hatta bir ramazan günüydü..

BAŞKAN - Kaç yılında? Üç yıl önce mi?

AHMET BAYDAR - Tahminen. Ondan sonra, bir ramazan günüydü, orada bizi iftara davet etti. Biz, 15-20 dakikalık bir yemek yedik. Ondan sonra, ben, sizin burada o reis dedi; reis, ben burada şeyleri ayarlarım dedi; depoydu, işte benim tanıdığım insanlar, nakliyesiydi falan dedi, sorun değil; nakliyeci tanıdığımız, Alemdar Kimya dedi, bilmem ne kimya dedi tanıdığımız onların tanklarında kiralanır, depolarsınız falan gibi laflar etti. Ondan sonra da, bu arada, dedi ki ya BOTAŞ'ta slaç denen bir malzeme var dedi. Hatta söylediği rakamda daha fazla rakamlar, 50 bin ton falan civarında slaç var: bu petrolün çamuru dedi, bundan anlar mısınız siz dedi. Mehmet Bey, ben hiç anlamam dedi; ben de dedim anlamam. Ondan sonra, derken, işte benim Güven Tezerdi dediğim petrol işini çok iyi bilen ve onun da bir başka bir arkadaşımızla Petrol Ofisi’nden ayrılmış. Onlara dedim ki, şuraya gidin de bir bakın, yani bu slaç nedir; bir numune alalım. Bunlar gittiler, numuneyi aldılar geldiler; laboratuvar testleri yapıldı; sonunda bunun sanayi yakıtı olarak birtakım kimyevi maddeler ilavesiyle... Yani demin sayın milletvekilim sizin o sorunuza da burada cevap vereceğim. Yani, biz bunu aldık tabiî, birtakım kimyevi maddeler kattıktan sonra ve birtakım masraflar edildikten sonra, aldığımız fiyata satmıyoruz tabiî ki, daha yüksek bir fiyata satıyoruz bu malzemeyi.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Ben orasına itiraz etmedim. 10-12 milyarlık, bugünkü parayla söylüyorum, bir işte, başına koyduğunuz adam 7 milyar batırmışsa...

AHMET BAYDAR - 7 milyar değildir de, işte 5 milyardır, 6 milyardır.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - 5 milyar da büyük para; 11 milyarlık işte, 5 milyar...

AHMET BAYDAR - Ama, 11 milyar, 12-13 milyar...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Bugünkü para o da, o da bugünkü para...

AHMET BAYDAR - Alış değeri o tabiî ki, satış değeri değil.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Bazı arkadaşımız ifade verirken, yani anlatırken, bazı yerleri öyle bir şekilde söylüyor ki, ben rahatsız oluyorum o tür ifadelerden. Ya bunun doğrusunu söyle ya hiç söyleme; de ki anlatmıyorum ya da doğrusunu söyle.

AHMET BAYDAR - Efendim, biz, o işi aldığımız halde...

BAŞKAN - İkna olmuyorum yani, siz anlatıyorsunuz; ama, ben ikna olmuyorum.

AHMET BAYDAR - Olmadığınız kısmı...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Şimdi, bakın bir şey söylediniz; dediniz ki Abdullah Çatlı'yı, Mehmet Özbay'ı, biz üçüncü imza olarak aldık. Bizim hiçbir evrakımızda da şeyi yoktur, imzası yoktur; varsa varsa, belki yönetimin o toplantısında vardır.

AHMET BAYDAR - Evet, varsa varsa, genel kurulda vardır.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Ama, Başkan telefonu sorduğu zaman dediniz ki odası vardı, odasında konuşurdu. Yani, hiç bir ...

AHMET BAYDAR - Ee, gelip gidiyordu...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Şirkette ne odası var?

BAŞKAN - Yani, ayrı bir odası demek ne demek?

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Ayrı bir makamı, yeri var demek.

BAŞKAN - Burada bir şey var, benim burada odam var...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Bunu, bize dosdoğru anlat anlatacaksan; anlatmayacaksan, de ki anlatmıyorum.

AHMET BAYDAR - Hayır efendim, yani, şimdi geldiği zaman, bizim şirkette, yani 400 metrekarelik bir ofisimiz var; 400 metrekare ofisin içinde 7-8 tane oda var. Geldiği zaman, eğer beraber oturuyorsak...

BAŞKAN - Ona da tahsis edilmiş, yönetim kurulu üyesi olarak bir oda var mı?

AHMET BAYDAR - Oturduğu bir oda, alışkın olduğu, bazen beraber, bazen de gidip görüştüğü, yani gidip geçtiği, orada oturduğu özel bir odası var yani...

BAŞKAN - Telefonu falan var orada tabiî... .

AHMET BAYDAR - Var, her odada telefon var zaten.

BAŞKAN - Şimdi, bu Mehmet Hadi Özcan ile tanıştırdı, sizi. Ondan sonra, sizin Mehmet Hadi Özcan'la ilişkiniz devam etti mi?

AHMET BAYDAR - Hayır etmedi.

BAŞKAN - İş ilişkiniz oldu mu?

AHMET BAYDAR - Hayır hayır, hiç bir ilişkimiz olmadı.

BAŞKAN - Ondan sonra, size bu kadar iyilik etmiş adam, en azından akıl vermiş...

AHMET BAYDAR - Şimdi, onu söyleyeceğim...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Birlikte eylemde bulundunuz mu yoksa?

AHMET BAYDAR - Hayır, şimdi onu söyleyeceğim; birkaç kere daha başka işte, bilmem ne, maddesi var; biz anlamayız Hadi Bey o işlerden dedik. Bu slaç işe yarar... Orada dedi ki, bana İzmit'te bir daire alsanız yeter. Yani, o zaman ki şeyi...

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - İşi aldı mı size?

AHMET BAYDAR - Efendim, hayır.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - İşi söylemenin karşılığında mı İzmit'te...

AHMET BAYDAR- Söylemenin karşılığında. Ben anlamıyorum bu işten...

BAŞKAN - Komisyon olarak...

AHMET BAYDAR - Komisyon olarak... Ondan sonra, bu adamcağız, ben bu işin yüzde 50 ortağıyım diye birtakım sağda solda laflar konuşmuş. Bu kadar yani...

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Aldınız mı daire?

AHMET BAYDAR - Hayır alamadık; çünkü, zarar ediyoruz. Yani, şimdi, Yaşar Bey dedi ki, nasıl o kadar...

YASAR TOPÇU (Sinop) - Yani, üste isteyecekti daire, seni oraya gönderdiği için...

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Sayın Başkanım, bir şey söyleyebilir miyim; şimdi, ben biraz evvel bir şey sordum beyefendiye; dedim ki, siz. İskenderun BOTAŞ'taki işi Mehmet Bey’le tanıştıktan sonra mı aldınız dedim hayır dediniz.

AHMET BAYDAR - Önce aldım.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Ama, şimdi, bakın, Hadi Özcan'ı, Mehmet Özbay bana tanıştırdı dediniz; öyle değil mi? Hadi Özcan, bu slaç işini bize söyledi dediniz, biz de gittik slaça baktık dediniz...

BAŞKAN - Evet, burada bir çelişki var.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - E, bu arada Mehmet Bey’le birliktesiniz bunları yaparken. Mehmet Bey’den önce...

AHMET BAYDAR- Efendim, sizin ...

DURMUŞ FiKRİ SAĞLAR (İçel) - Yanlış anlamadım sanıyorum.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Doğru doğru, senin söylediğin doğru...

AHMET BAYDAR - Sizin sorduğunuz soru, zannediyorum ya da ben öyle anladım; sorduğunuz soru, Baysa'nın yönetim kuruluna girdikten sonra mı aldınız, girmeden önce miydi diye hatırlıyorum.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (içel) - Evet, yönetim kurulunda daha sonra mı oldu, bu işlerden sonra mı yönetim kurulu üyesi oldu?

AHMET BAYDAR - Yani, tabiî ki...

BAŞKAN - Yani, işi aldıktan sonra yönetim kuruluna aldınız.

AHMET BAYDAR - Biz işi aldıktan, bilmem, belki 3-4 ay sonra yani olmuştur.

DURMUŞ FİKRI SAĞLAR (İçel) - Benim oradaki kastım o zaman o şeyi, öyle söyleyeyim, sizin bu işi almada Mehmet Özbay'ın dahli, katkısı var mıydı: benim sormak istediğim.

AHMET BAYDAR - Hayır, bir dahli, katkısı yoktu.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (içel) - Ama, anlattıklarınızda var. Hadi Özcan'la tanıştırıyor.

AHMET BAYDAR - Yani, bu tür bir katkı var.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Hadi Özcan size onu söylüyor...

AHMET BAYDAR - İşte o kadar bir katı var.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Sonra ihaleyi nasıl aldınız?

AHMET BAYDAR - İhaleye girdik, teklif verdik.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (içel) - Kaç tane firma girdi?

AHMET BAYDAR - Daha önce, biz, üç firmaydık. Daha evvel iki firma dediğim gibi bin lira gibi komik bir rakamlar teklif vermişler, tam rakamlar hatırımda değil; biz, daha sonra, teklif alma usulüyle, yani bizden de teklif aldılar, diğer...

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (içel) - Onlar bin lira vermişler, siz 10 dolar vermişsiniz.

AHMET BAYDAR - Hayır, daha önce, onlar çok düşük teklif vermişler. Ondan sonra, bize, oradaki yetkililer dediler ki, işte onların teklifleri 1 dolar bile değil. O zaman bin lira ne kadarsa, yani biz de dedik tamam; hesaplarımızı yaptık, 10 dolara alırsak, birtakım masraflar...

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Yani, yetkililer size bilgi verdi; ona göre siz fiyat verdiniz?

AHMET BAYDAR - Bilgi değil de, yani düşük veremeyiz.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - O soruya ne cevap geldi?

AHMET BAYDAR - Bilgi değil de, onların fiyatları çok düşük gibi bir şey oldu. Bizden de teklif aldılar.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (içel) - Ama, yani, bin lira verdiler demişler, siz de 10 dolar vermişsiniz; sizde kalmış.

AHMET BAYDAR - Efendim, orayı da tam olarak şey yapayım isterseniz; yani, daha evvel, bu çamurdur, bu işe yarar bir madde değil; yani, bu...

BAŞKAN - Şimdi, diyor ki, parayı bak bu kadar milyon dolar...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) Onlar teferruat, bizim için önemli değil; arkadaşımızın sorduğu soru; diyor ki, hepimiz aynı kanaatteyiz, siz dediniz ki, biz, bu işleri aldıktan sonra Mehmet Özbay'ı tanıdık. Şimdi...

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Yönetim kuruluna aldık diyorlar.

AHMET BAYDAR - Şimdi, efendim, ya ben yanlış anlattım...

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Tanıdık değil, tanıdığı daha evvelden de yönetim kuruluna 3-4 ay sonra aldık diyor.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Onu izah et bize; yoksa, orada biz o işi yapacak değiliz, o işin uzmanı da yok aramızda...

AHMET BAYDAR - Hayır efendim, zaten onu söylemiyorum...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Yani, komisyonumuzun aradığı şey...

AHMET BAYDAR - Zaten Fikri Bey’in sorusu zannediyorum ki, yani ya da ben öyle anladım, bu işi almadan evvel mi yönetim kurulu üyesiydi.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Mehmet Özbay'ın bu şi almada katkısı var mı?

AHMET BAYDAR - Katkısı bu şekilde var, bu söylediğim şekilde.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Ama, arkasından bir şey daha söylediniz, bana onu açıklayabilir misiniz; yani, şimdi, yetkililer, dediler ki, iki firma daha var, bunlar 1 dolar civarında veriyorlar, çok düşük bir fiyat dediler ve bir yerde, size ihalede ışık, yol gösterme, bilgi verme gibi ne derseniz, benim dilim varmıyor -sayın valim onları bilir- şey vermişler; siz de 10 dolar vermişsiniz.

AHMET BAYDAR - Hayır efendim.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Sizi, o yetkiliyle kim tanıştırdı?

AHMET BAYDAR - Şimdi, o yetkilileri kimse tanıştırmadı. Böyle bir slaç olduğu duyumunu aldıktan sonra, o söylediğim bu işten anlayan arkadaşları gönderdim, oradan numune aldılar, araştırdıktan sonra ben gittim. Dedim, sizin böyle bir malınız varmış ve tanklarında temizlenmesi gereken bir şey. Evet var dediler.

DURMUŞ FİKRI SAĞLAR (İçel) - Korkut Eken'i tanır mısınız?

AHMET BAYDAR - Tanımıyorum, hayır.

BAŞKAN - İbrahim Şahin'i?

AHMET BAYDAR - Tanımıyorum.

BAŞKAN - Gelip gitmiyor muydu, yani Mehmet Özbay ile falan?

AHMET BAYDAR - Hayır, hiç görmedim...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Hiç mi Korkut Eken ismini duymadınız: nasıl tanımıyorsunuz?

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - BOTAŞ'ta çalışıyordu.

AHMET BAYDAR - Korkut Eken'i, bu televizyonlardan sonra...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - BOTAŞ'ta çalışıyor muydu siz çalıştığınız sırada?

AHMET BAYDAR - Yani, onu bilmiyorum ben, BOTAŞ'ta çalıştığını.

BAŞKAN - BOTAŞ'ta size yardımcı olan birisi var mıydı?

AHMET BAYDAR - BOTAŞ'ta hiç kimse yoktu.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Acaba; Mehmet Bey, Korkut Eken'le mi tanıştırdı?

AHMET BAYDAR - Efendim?

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Acaba, Mehmet Bey, Korkut Eken vasıtasıyla mı size bu işte yardımcı oldu?

AHMET BAYDAR - Efendim, ilk sorduğunuza isterseniz cevap vereyim, o vasıtayla olmadı, ben Korkut Bey’in ismini hiç duymadım; bu olaylar neticesinde duymaya -televizyondan ve gazeteden- başladım. Korkut Beyin BOTAŞ'ta çalıştığını da bilmiyorum.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Hadi Özcan?.. O söyledi dediğinize göre..

AHMET BAYDAR - Evet; o söyledi. Yani...

YAŞAR TOPCU (Sinop) - Hadi Özcan, Korkut Eken'i tanır; onun için, söyledim.

AHMET BAYDAR - Onu bilmiyorum ben. Ondan sonra, dedik, sizde, böyle bir malzeme varmış. İşte ve dediler ki evet böyle bir malzeme var. Biz buna talibiz dedik, biz bunların 1 dolar ya da bilmem bin lira verdiğini, biz 10 dolar verdikten sonra öğrendik. Neden 10 verelim o zaman yani?

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Ama, başta söylediniz; bize böyle söylediler dediniz.

AHMET BAYDAR - Daha sonra söylediler bize onu. Onlar, bin lira gibi küçük rakamlar verildi...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Siz, Hadi Özcan'dan başka kimi tanıyorsunuz bu işlerle ilgili; ismini basından medyadan duyduklarınızdan, ben şu, adamı da tanıyordum diyebileceğiniz bir kimse var mı?

AHMET BAYDAR - Hatırladığım yok şu anda.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Avşar Kaderoğlu?..

AHMET BAYDAR - Hiç, ilk dün mü evvelsi gün mü gazetede okudum.

BAŞKAN - Siz, Şaziye Bar'a sık sık gider miydiniz, biliyor musunuz?

AHMET BAYDAR - Şaziye değil efendim, Sardunya, Zeytin Sardunya...

BAŞKAN - Oraya gidiyorsunuz da, başka...

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Şaziye ayrı bir şey soruyor Başkan.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Duydunuz mu öyle bir yer?

AHMET BAYDAR - Şaziye Bar'ı, İstanbul'da herkes bilir; ben de bir iki kere Şaziye Bar'a arkadaşlarımla gitmiştim. Bir kere gittim şimdiye kadar. O da gece 12'de gittim, saat 2'de çıktım.

BAŞKAN - Yani, sen, 3,5 yıldır Mehmet Özbay'la tanışıyorsun...

AHMET BAYDAR - 2,5 yıl...

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Abdullah Çatlı ile 3,5 yıl...

BAŞKAN - Yok 3,5 yıl; çünkü, bak, eşin Arzu dedi ki, burada bir celişki var; 3,5 yıl evvel tanıştık dedi. Sende diyorsun ki, 2,5 yıl...

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (içel) - Ama, arkasından Hadi Bey ile 3 yıl önce birlikte olduk dedin. Bu belki zamanlar bir sene gidip geliyor...

AHMET BAYDAR - Zamanları tam hatırlayamıyor ki insan efendim; yani, o 3,5 yıl olmadığını biliyorum ben yani. Maksimum 3 yıldır, 2,5'dur; tam şu gün, insan bilemiyor ki yani..

BAŞKAN - Neyse 3,5 veya 2 yıl; ama, epeyce bir uzun zaman, bu kadar içli dışlı olmuşsunuz, yönetim kuruluna almışsınız, ta oraya gitmişsiniz, size birisi onun arkadaşı akıl vermiş, büyük bir iş almışsınız...

AHMET BAYDAR - Çok büyük bir iş değil efendim; iş ortada yani...

BAŞKAN - Sonra, akraban değil bu senin, aynı memleketlin değil, talebelikten falan da arkadaşın değil, asker arkadaşın değil...

AHMET BAYDAR - Hayır hayır...

BAŞKAN - Ya bu adam kimdir, bu kadar bizimle şey yapıyor diye hiç merak etmedin mi? Geliyor senin yanında da diyorlar ki "reis" diyorlar.

AHMET BAYDAR - Ben orada duydum, Hadi Özcan, ona, orada "reis" dedi.

BAŞKAN - Yani, merak etmedin mi bu reis nereden çıktı? Reisliği nereden geliyor.

AHMET BAYDAR - Reisliğin ne demek olduğunu; benim bildiğim belediye reisidir onlara denir; bir de balıkçı, Karadeniz'de gemi kaptanı. Ben, yani, hayatımda hiçbir siyasî partiye karakola gitmişliğim yoktur. Bunlar araştırılsın, bu işleri ben bilmem zaten. Bilmediğim için de, belki, bizi bu kadar hariç, ayrı...

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Siyasî, partiye mensup olmak suç mu kardeşim?

AHMET BAYDAR - Şimdi, değil, hayır; ama, siyaseti bilmem, açısından...

YASAR TOPÇU (Sinop) - Bilsen ne olacak canım, onları geç.

AHMET BAYDAR - Suç tabiî ki değil.

BAŞKAN - Seni de suçlamıyoruz yani.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Suçluyor değiliz. Bunlar hiç kimse için... Karakola gitmek de ayrıca ayıp, günah değil.

AHMET BAYDAR - Değil, efendim; ama, yani olmadı, böyle bir şey olmadı.

BAŞKAN - İşte, bu Çatlı'yı, Abdullah Çatlı'yı çok iyi de tanıdın, onun her şeyine vâkıf da oldun, bu da suç değil. Yani, bizim senden öğrenmek istediğimiz, biliyorsunuz Abdullah Çatlı hakkında birtakım şeyler var, söyleniyor, sen de duyuyorsun. Yazılıyor, çiziliyor.

AHMET BAYDAR - Tabiî ki çok şey duyuldu.

BAŞKAN - Bu kadar da birlikte olmuşsunuz. Ya bu adam, hiç değilse, başından bilmezsen, insan sezer, sonra bu olayları çıktı, o öldü, gazeteler her gün ondan bahsediyor, hergün bir şeyden bahsediyor televizyonlar falan. Hakikaten, ben de şöyle bir şeyine şahit olmuştum. Filan zamanda telefon ederken, işte bu geçen isimlerden, tamam bu adamlarla konuşmuştu gibi bir şey hatırlamıyor musun? Sen de bir iz bırakmadı mı yani?

MAHMUT YILBAŞ (Van) - Bir soru sormayacağım, yalnız bir açıklama yapacağım. Hemen hemen Türkiye'de üç dört aydır hop oturuyor hop kalkıyor. Siz de onun iş ortağısınız. Yani, burada, böyle bir olayda sorulabilecek sualleri şey karşılayın.

AHMET BAYDAR - Efendim, ben çok doğal karşılıyorum tabiî.

MAHMUT YILBAŞ (Van) - Yani, doğal karşılamak, rahat olmak, iş ortağısınız...

AHMET BAYDAR - Son derece doğal karşılıyorum.

MAHMUT YILBAŞ (Van) - Burada, Türkiye'de veyahut da dünyanın herhangi bir yerinde bu tür olaylarda, sorulabilecek, soru sorulabilecek, iki veya bir insandan bir tanesiniz, iş ortağısınız.

BAŞKAN - Şimdiye kadar da anlattıkların inandırıcı değil, onu söyleyeyim bak. Yani, ben inanmadım şahsen. Arkadaşlarım inandı mı bilmiyorum.

MAHMUT YILBAŞ (Van) - Yani, iş ortağısın, bunları doğal karşılamak lazım onun için.

BAŞKAN - İnandırıcı değil, çünkü en yakın arkadaşısın, ortaksın veya yönetim kurulu üyesisin; ama, geliyorsun burada...

AHMET BAYDAR - Birer birer cevap verebilir miyim efendim; çünkü unutuyorum birer birer. Şimdi, iş ortağısın dendi de, tabiî Arena Programında iş ortağı yazdı başka gazetelerde iş ortağı. Ben, burada, iş ortağımın, yani, boyutlarını burada anlattım. Başka nasıl bir ortaklığım olur; yani, bu, varsa...

BAŞKAN - Diyelim ki, ortak olmadığını farz edelim.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Bak şimdi, makul iki insan olarak konuşalım her şeyi bir tarafa bırakalım. Bir insana barda rastlıyorsunuz, fıkra anlatılıyor, arkadaş oluyorsunuz, bir daha ertesi akşam rastlıyorsunuz, öbür akşam rastlıyorsunuz derken, aranızda bir münasebet oluyor. Telefon, görüşme, yemek, falan derken arkadaş oluyorsunuz.

AHMET BAYDAR - Yani, bir noktada böyle oluyor.

BAŞKAN - Bacanak oluyorsunuz üstelik.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Şimdi, böyle bir insana, siz, ortaklıktan daha ileri bir şey veriyorsunuz, yetki veriyorsunuz, ortaklığı inkar ediyorsunuz ama, ortağım değildi diyorsunuz, yahut belki doğrudur ortağınız değildir ben inandım. Ortaklıktan daha ileri bir şey veriyorsunuz. Yönetim kurulu üyeliği ortaklıktan ileri, yani, bir insan bir şirketin yüzde 5 hissesi olur, hiçbir hakkı olmaz. Yönetim Kurulu üyesi olunca artık ona yeterince güveniyorsunuz, ona istediğiniz kararı aldırabilecek, istediğiniz işi yaptırabilecek durumdasınız. Bir de tarif ettiğiniz gibi şirkette odası modası da var. Yani, artık, rasgele, barda rastladığınız Mehmet Özbay değil. Şimdi, bize buna göre konuşun ya da deyin ki, hayır ben konuşmayacağım ya da anlatıyorsanız dosdoğru anlatın bize bunu, rica ediyoruz. Arkadaşımız, vali bey güzel söyledi. Yani, siz şirketinizi teslim etmişsiniz. Daha bundan başka size ne soralım yani.

AHMET BAYDAR - Ben şirketimi teslim etmedim ki efendim.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Efendim, yani, işte odur o. Birlikte ortak olmuşsanız şirketin yönetimine kardeşim. Yani, bir adamı yönetim kurulu üyesi tayin ettiğiniz zaman bu şirketin yönetimine ortak olmak değil mi? Hiç bir tek kuruş dahi konmadan yapılıyor bu. Bir de diyorsunuz ki, tek kuruşu da yok. Bana göre çok daha güvenilir bir adam yani. Tek kuruşu olmadan bu hak veriliyor.

AHMET BAYDAR - Yok, güvenilir bir adamdı, ben ona güveniyordum. Yani, hakikaten çok güvendiğim bir adamdı.

BAŞKAN - İşte güven nereden geliyor yani?

AHMET BAYDAR - Onu hissettirdi bana, o güveni hissettirdi.

BAŞKAN - Hisle olmaz ki...

AHMET BAYDAR - Yani; ne bileyim, mesela, bir gün, yani, diyelim ki bir yerde borç almıştır benden 200-300 dolar ya da TL. ne bileyim iki gün sonra onu hemen getirip vermiştir gibi. Yani, o güveni hissettim. O, belki kişiliğinden, karakterinden gelen bir şeydi belkide yani. Ondan sonra, büyük bir iş dediğiniz, yani, Baysa'nın şeyleri ortada, büyük bir iş değil.

MEHMET BEDRİ İNCETAHTACI (Gaziantep) - Bir şey sormak istiyorum.

AHMET BAYDAR - Buyurun efendim.

MEHMET BEDRİ İNCETAHTACI (Gaziantep) - Bitirdiniz mi?

AHMET BAYDAR - Yani, bunlar. Atladığım oluyor, aslında cevap vermek istiyorum.

BAŞKAN - Yani, biz sormadan siz anlatın da aydınlanalım.

AHMET BAYDAR - Ben anlatıyorum efendim, bildiğim herşeyi anlatıyorum.

BAŞKAN - Biz de bilelim.

AHMET BAYDAR - Şimdi, tabiî, bazı şeyler insanlara garip geliyor. Devlet Güvenlik Mahkemesinde ifade verdiğimde de inanıyor musunuz siz buna dedi savcı. Yani, dedim, bu olamaz mı? Siz, tanışabilirsiniz bir yerde. Bir de ben karakter olarak sıcak kanlı, insanlarla çok çabuk diyalog kuran bir insanım ayrıca. İnsanlar birbirini sevebilir, olabilir. Yani, Baysa büyük bir şirket değil ki, sermayesi belli, her şeyi belli, cirosu belli. Yani, malı mülkü olan bir şirkete yönetim kurulu, imza şeyi yok adamın.

BAŞKAN - Bu kadar bir zaman arkadaşlığınız var. Bu arkadaşlık da, artık ortaklığı hadi yok farz edelim; ama, çok ilerlemiş derecede bir arkadaşlık var. Bir insan, arkadaşının bütün sırrına vâkıf olur. Ben şahsen, benim arkadaşlarımın bütün sırlarını ben bilirim. Benim arkadaşım da benim sırrımı bilir. Hiç değilse, bilmesi lazım gelen bazı sırlarımı bilir. Arkadaşlık bu demek, ortaklığı bırak bir kenara.

AHMET BAYDAR - Zaten, ortaklıktan ziyade arkadaşlık vardı.

BAŞKAN - Tamam, ortak değilsiniz.

AHMET BAYDAR - Evet, arkadaşlık vardı, onu anlatayım ben size yani, bizim, sizin düşündüğünüz gibi çok sık görüştüğümüz bir arkadaşlığımız yoktu. Biz, genelde, Arzu hanım, Gonca hanım, Mehmet bey ben dördümüz birlikte gider, yemek yerdik gezerdik. Yani, olayın ana şeyi aslında biraz da bizi bağlayıcı nokta budur yani. Bu, yani, ne ben işimi bir başkasının, hanımların anlatmak gibi bir prensibim vardır, ne de o böyle bir şeyi anlatmak gibi bir şeyi oldu. Yani, ben onun dert ortağı, sırdaşı falan değildim. Yani, bizim birbirimize böyle şeyimiz de çok fazla değildi. Mesela, benim cep telefonumu ben savcı beye de verdim. Cep telefonumu, araç telefonumu, şirket telefonumu, ev telefonumu hiçbirini değiştirmedim. Bu arkadaşın bir sürü telefonları çıktı. O telefonlardan, buyurun, isterseniz araştırın, bu insan beni kaç defa aramış. Ya da ben, benim kendi kullandığım bu cep telefonu -ki hepsi var, bütün aranan numaralar oluyor cep telefonlarında- ben bu arkadaşı o telefonlardan kaç defa aramışım. Bu size bir şey ifade edebilir. Hiç değiştirmedim ben, üç senedir aynı cep telefonunu kullanıyorum.

MEHMET BEDRİ İNCETAHTACI (Gaziantep) - Sayın Baydar, ben biraz evvel yoktum, belki söylemiş olabilirsiniz. Sayın Baydar, aylık olarak belli miktar para çekiyor muydu?

AHMET BAYDAR - Hayır hiç bir lira çekmedi.

MEHMET BEDRİ İNCETAHTACI (Gaziantep) - Peki, sormuyor muydunuz, siz nasıl geçiminizi temin ediyorsunuz diye?

AHMET BAYDAR - Yani, sormuyordum. Ben, dediğim gibi, pek fazla insanlara soru sormak şeyim yok. Kendi harcamalarını kendisi yapıyordu. Yani, aylık olarak değil de, belki bir bazen ufak tefek 50 milyon 100 milyon gibi belki çektiği, aldığı paralar belki olmuştur. Üzerinde para yoktur, almıştır. Onu da ben hatırlayamıyorum. Böyle aylık olarak falan...

MEHMET BEDRİ İNCETAHTACI (Gaziantep) - Peki, Mehmet Özbay'ın hayat tarzı, mesela, yemeğe gidiyorsunuz akşam para ödüyor mu sizinle beraberle?

AHMET BAYDAR - Öderdi tabiî, o da öderdi, ben de öderdim.

MEHMET BEDRİ İNCETAHTACI (Gaziantep) - Peki, şunu sormak istiyorum. Şirkete geliş gidişleri arasındaki süreler nasıldı? Mesela, belli periyotlarda mı geliyordu, bazen kayboluyordu, mesela yirmi gün gelmiyor muyudu?

AHMET BAYDAR - Üç ay gelmediği oluyordu. Üç ay gelmediği oluyordu. İşte, ben demin Sayın Başkanım dedi ki, madem, bu kadar samimi... İşte biz öyle değildik; ama, diyelim ki...

MEHMET BEDRİ İNCETAHTACI (Gaziantep) - Üç ay gelmiyordu, üç ay boyunca siz nerdeydiniz diye sormuyor muydunuz?

AHMET BAYDAR - Yani, üç ay boyunca da diyelim ki üç defa arardı. Ahmetcim nasılsın, işte ben Antalya'dayım gibi, yani, ya söylerdi ya söylemezdi. Yani, ben de onu, işim gücüm...

BAŞKAN - Nerelerden arardı mesela?

AHMET BAYDAR - Ankara'dan arardı, Marmaris'ten aradığı olurdu, Antalya'dan aradığı olurdu?

MEHMET BEDRİ İNCETAHTACI (Gaziantep) - Peki, hiçbir işe yaramaz mıydı şirkette?

AHMET BAYDAR - Yani, işe yarasın diye de bir ilişki olmadı ki.

MEHMET BEDRİ İNCETAHTACI (Gaziantep) - Hayır, yani, mesela, şu anda şirkette hiçbir kişi yoktur ki, hiçbir işe yaramamış olsun. Hiçbir işe yaramaz mıydı?

AHMET BAYDAR - Yani, hiçbir işe yaramazdı yani. Zaten karışmazdı ki olaya. Yani, olaya, bir dediğim gibi, 400 bin mark...

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Ahmet bey, benim soracağım birinci soruya cevap vermeyebilirsiniz. Burası, arkadaşlarımın da söylediği gibi bir soruşturma komisyonu değil. Bir bilgi alma, yani bilgilendirme, yani, bizi bilgi sahibi ederseniz çok memnun oluruz. Siz iyi bir işadamı mısınız? Kısaca...

AHMET BAYDAR - Ben, çok şey bir soru. Yani, cevap vermektende zevk duyarım. Yani, ben kendime göre, çok büyük dış ticaret ve ticaret bilgisi olan bir iş adamıyım, çok fazla. Yani, bugün, belki de, normalde benim yaşım 42, belki de 40 yıllık iş hayatı olan bir insanla ya da 50 yıllık iş hayatı olan bir insanla bilgi yarışı yapabilecek bir insanım; ama, neticeye bakarsanız, ben şu an maddi sıkıntı içerisindeyim. Çok zararlarım oldu. Yani, burada, iyi işadamı mıyım, değil miyim onu ben bilemiyorum. Kendime göre iyiyim; ama, neticede iyi paralar kazandım, kaybettim onu da söylüyorum.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Yani, iyi bir işadamı, bilgi sahibisiniz; ama, maddî durumum el vermiyor, bir ortak arıyorum diyorsunuz.

AHMET BAYDAR - Hâlâ kirada oturuyorum.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Bu, Ant Güven Sazak, bildiğimiz müteahhit Sazak mı?

AHMET BAYDAR - Evet.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - O sizin ortağınız mıydı?

AHMET BAYDAR - Evet, 1980 yılında, biz TÜSSAB'ı, Süleymen Servet Sazak ve ben, Tayfun İlkebay diye üç arkadaş kurduk. Ondan sonra, Tayfun İlkebay ayrıldı aramızdan, Ant Güven Sazak, o da Güven Sazak beyin oğludur, yani, Süleyman Sazak'ın amcasının oğludur. O üçüncü ortağımız oldu ve biz aşağı yukarı 1980'li yıllardan, işte 1995'lere kadar ortaklığımız devam etti.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Yani, bilginize bir de para kaynağı ortaklarla takviye etmeye çalıştınız?

AHMET BAYDAR - Para kaynağı olmadı pek fazla onlar. Yani, neticede, ben hep ithalatlarımda altı aylık vadeli banka kredileriyle akreditifler açtım. Onlar bir para kaynağı olmadı yani, hiç bir zaman.

YAŞAR TOPÇU (Sinop) - Süleyman Sazak'ı tanır mısınız?

AHMET BAYDAR - Ortağım benim Süleyman Sazak yıllardan beri. Ben, 1980 yıllında Süleyman Sazak'la TÜSSAB'ı kurduk. Ondan sonra...

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Siz, sonra bir gün, bir barda bir arkadaşınızla tanışıyorsunuz ve onunla çok yakın oluyorsunuz. Hatta, ortaklık yapabilecek derecede yakın oluyorsunuz. Sayın valimin dediği çok önemli. Bir insanın yaşantısında, iki önemli insan vardır. Biri eşidir, biri de iş arkadaşıdır. Bu ikisi son derece önemlidir, her şeyinizi emanet ediyorsunuz. Birinde para kazaniyorsunuz, birinde de yaşamınızı paylaşıyorsunuz. Siz, böyle, herhangi bir tanıdığınız insanlarla ortaklık yaptınız mı diye sormak istedim.

AHMET BAYDAR - Şimdi, ben Mehmet beyle tanışır tanışmaz, bir geldi, bir gitti, üç gün sonra yönetim kurulu üyesi olmadı. Yani, bir kere biz tanıştık, aradan, beraber, bazen, o tanıştığımızdan sonra, muhtelif aralıklarla, yine orada görüştüğümüz oldu ya da beraber gezdiğimiz oldu. Sonra, dediğim gibi, hasbel kader Arzu hanımın benle beraber ve kardeşiyle tanışıldı, bu beraberlik oldu. Bunlardan sonra bir yönetim kurulu üyeliği söz konusu oldu. Ve de siz her şeyini emanet ettiğiniz dediğiniz Baysa sıfır bir şirket. Yani, Baysa'nın kuruluş amacını demin onun için size anlatmak istemedim. Yani, her şeyimi, neyimi emanet ettim, Baysa'nın üstünde bir mal varlığı yok. Zaten, ben de yok.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Yani, çok sevdiğiniz bir arkadaş. Anladım, peki, Ahmet bey, her şeyiniz olmayan, sıfır bir şirket, çok sevdiğiniz bir arkadaşınıza, hadi gel sana da burada yönetim kurulu üyeliği mi verelim dediniz? Bir sevdiğiniz arkadaşla birlikteliğinizi böyle bir şirket bağıyla mı sürdürelim dediniz.

AHMET BAYDAR - Ama, onu anlattım ben zaten. Bir daha anlatayım isterseniz. Yani, demin dedim ki, Ant Güven Sazak başka işleri münasebetiyle benden ayrılmayı talep etti ve onun da eşi yönetim kurulundaydı zaten. Onlar, ayrılınca ben tek kaldım. Fehmi Tarım'ı, dedik ya Fehmi sen gir Genel Kurula, ya bir de üçüncü kişi kim? Üçüncü kişi de, o da orada oturuyordu, ben de olabilirim dedi.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Ahmet bey, niye şirketi kapatmayı düşünmediniz de, yönetim kurullarını doldurarak şirketi devam ettirmeyi düşündünüz?

AHMET BAYDAR - Şirketi, demin söyledim efendim. Yani, temiz bir şirketti. Yani, bankaların üstüne gelmediği, senetleri protesto olmadığı, öbür şirketler böyle değil, demin onu anlattım.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Öbür şirketler böyle değil...

AHMET BAYDAR - Tabiî, tabiî, sıkıntılarımız oldu. Yani; senetlerimiz, protesto oldu. Demin anlattım, döviz krizleri oldu ülkede.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Peki, Mehmet Özbay, sizinle birlikte yaşantısı sürdürdüğü sırada, nüfuzunu kullanarak veya bilgisiyle size iş hayatınızda veya herhangi bir şeyinizde yardımcı oldu mu?

AHMET BAYDAR - Olmadı. Zaten, demin de söylediğim gibi, bizim bu sıkıntılarımızdan dolayı, iş hayatında ticarî hareketlerimiz kısıtlandı tabiî ki. Yani, kısıtlanınca, işte, bazı...

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Bankalarla sıkıntılarınızı çözmede falan?..

AHMET BAYDAR - Hayır, hayır...

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Para koydumu bu şirkete?

AHMET BAYDAR - Hayır koymadı.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Ama, para aldı dediniz.

AHMET BAYDAR - Yani, para, işte... O, onu istedi. O zaman, yani, Ahmet bir 400 bin mark, ama, bu söylediğim benim, işte yönetim kurulu üyeliğinden bir ay evveldir falan. Öyle bir laf etti.

DURMUS FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Para koymadı.

AHMET BAYDAR - Yani, o da beni sevdiği için falan. Yani, bir para, 400 bin mark bir param olacak falan dedi. O tekstil...

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Bu arada para aldı mı?

AHMET BAYDAR - Hayır almadı.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Biraz evvel dediniz, 50-100 milyon...

AHMET BAYDAR - Yani, 50-100 milyon gibi, o para değil ki. 50 milyon almıştır; belki almış... Aldı, belki verdi onu geri.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Fatura da almış sizin şirketinizin adına.,

AHMET BAYDAR - Fatura kartı almış. O, fatura almak için kullanılan. Onu almış. Onu muhasebeden herhade istedi ki.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Fatura almış mı o kartla?

AHMET BAYDAR - O da şöyle oldu. Yani, işte, ben bazen gidiyorum. Bazı otellerde falan kalıyorum. Masrafa alayım mı fatura dedi, yani Baysa adına. Dedim ki, zaten önemli bir şey yok yaptığımız. Yani, alsan da bir şey ifade etmeyecek. O amaçla almış. Ondan sonra, aldıktan sonra da, ya da bana yeni fatura kartı bastırdılar, verdiklerinde. Belki, benim şeyimdir, ona da belki verdiler aynı karttan. Fatura almayı teklif etti bana. Dedim ki, böyle bir prensibim yok benim. Gitti, masraf faturası, otel faturası, hani masraftan düşer şeyiyle. Böyle bir prensip yok, zaten de önemli bir kârlılık durumu olmadığı için de.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - 1980'den beri iş hayatındayım dediniz. Siz, sonra gittiniz Hadi Özcan'la tanıştınız ve Hadi Özcan size bir iş olabileceğini, yani slaç olabileceğini söyledi. Bunun karşılığında dedi ki, bana sadece bir apartman dairesi alsanız yeterlidir. Sizin yaşantınız sırasında, işte 1980'den beri böyle teklifler doğal mıdır, yani karşılaşır mısınız? Size şu işi alacağız; ama, bunun karşılığında bana bir...

AHMET BAYDAR - Tabiî, doğal, komisyon çok doğal bir şeydir iş hayatında ve ayrıca, Hadi Özcan dediğimiz o arkadaş, iş hayatını da pek bildiğini zannetmiyorum. 70 bin tondan bahsetti. Çok böyle bilmem yakıta yakın bir mal gibi, böyle bir şeylerden bahsetti. Yahu dedi, para kazanırsanız, şurada da bana 1 -2 milyara İzmit'te bir daire alırsanız. Kazanırsanız alın dedi. Alırsanız da memnun olurum dedi.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Siz ne cevap verdiniz?

AHMET BAYDAR - Kazanırsak alırız dedim tabiî.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Ama, o gün tanıştınız daha yani.

AHMET BAYDAR - Evet, o gün tanımıştık. Yahu, bu doğaldır. Size birisi bir iş getiriyorsa, yani, ağzınızdan bir söz çıktığı zaman iş hayatında çok önemlidir.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçeI) - Alırsınız.

AHMET BAYDAR - Tabiî ki alırsınız.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Mehmet Özbey'le yahut Özbay'la birlikte oldunuz ve arkasından Baysa, Botaş'tan bir çamur ihalesini aldı ve sürdürdü. Siz dediniz ki, ben Mehmet Özbay'ı kişi olarak sevdim; ama, pek o kadar kişi olarak da kalmamış, aynı zamanda hem oda vermişsiniz, doğaldır, iş hayatınızda hem de onun önerdikleri insanları hep işe almışsınız. Mesela, biraz evvel Turgut Maraşlı.

AHMET BAYDAR - Önerdiği dediğiniz bir kişiyi almışım önerdiği. Başka da diğeri de yok zaten öyle bir şey. Şu anda, bakın, benim ofisim 400 metrekare bir ofis. Bunun içinde 7-8 tane oda var. Kendi odamın haricinde. Şu anda benim bir arkadaşım, Suadiye'den, Suadiye'de doğdum, büyüdüm ben. Suadiye'den 35 yıl evvel babasıyla top oynadığım bir arkadaşım, benim her gün ofisime geliyor. Hindistan'dan tekstil makinelerine özel bir yağ ithal etmek istiyor, hatta, beni, de o işe ortak etmek istiyor ve ben hâlâ, şu an para koyabilir miyim, koyamaz mıyım... O Hintli adam da gelip burada ..... ..... ortak olmak istiyor ve o çocuk her gün geliyor, ofisi kullanıyor ve odası var ve benim arkadâşım, ortak bir şirketimiz yok.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Yarın o çocuk da böyle çıkarsa ne yapacaksın?

AHMET BAYDAR - Çıkmaz, 35 senedir tanıyorum adamı ben, babasını tanıyorum. Transtürk'ün ortaklarından biridir babası yani.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Anladım. Ama 35 yıldır tanıdığınız bir kişi, bu Mehmet Özbay?

AHMET BAYDAR - Mehmet Özbay... Yani, efendim, illâ bir insanı, bazen kanınız ısınır insanlara, yani, ben hâlâ söylüyorum. Bakın şu olanlar çok üzücü şeyler tabiî. Yani, inanın, doğruluğuna da hâlâ inanasım gelmiyor, inanamıyorum. Benim tanıdığım kadarıyla, son derece tertemiz, son derece uysal. Yahu şuraya, hadi bugün buraya gidelim dediğim de hayır dediğini görmedim.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Ahmet bey, evli olduğunu biliyor muydunuz?

AHMET BAYDAR - Biliyordum.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Ama, ondan sonra, bildiğiniz halde, Gonca hanımla da birlikte olduğunu biliyorsunuz.

AHMET BAYDAR - Evet.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Peki teşekkür ederim.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Şimdi, Ahmet bey, nasıl bir ilişki ki, bir insan yanına ..... hata ettiğini bildiği, bir tavsiye eden bir kişi tarafından alıyorsunuz ve hata yapıyor ve siz kanınız çok ısındığı için mi hiç söylemiyorsunuz ona. Yahu, bu çocuğu tavsiye ettin; ama, hatta yaptı diye.

AHMET BAYDAR - İnanır mısınız, onun hatasını, o bizden para çaldığını Mehmet Bey duydu da bana söyledi. Bu adam para çalıyor, haberin olsun, kovar mısın, atar mısın bilmiyorum dedi ve ben onun üzerine ertesi gün adamı işten çıkardım.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Yani, tavsiye ettim; ama, hata yaptım şeklinde.

AHMET BAYDAR - Ve de çok üzüldü. Yani, o kadar üzüldü ki, o kadar üzüntü halinde oldu ki, ben dedim, olabilir. Bu, bizim iş hayatımızda bir sürü başımıza geldi. Senin yüzünden ilk defa tanışmadım böyle bir şeyle. Çok üzüldü.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Peki, anlattığınız kadarıyla veya benim, anladığım kadarıyla, daha çok Mehmet Özbay'la eğlence dünyasında beraber oldunuz, akşam saatlerinde, belki hoş sohbet, belki iki hanımın da olması.

AHMET BAYDAR - Biraz öyle oldu. Yani, gezmek, genel ağırlığı, ama şey oydu, asıl ağırlık oydu.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Peki, hiç silah taşıdığını gördünüz mü yani, silahı vardı Mehmet Özbay'ın?

AHMET BAYDAR - Gördüm, bir iki kere gördüm taşıdığını.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Peki, niye taşıyorsun, yani, neden?

AHMET BAYDAR - Yani silahı çok kişi taşıyor efendim şimdi. Silah taşıyan o kadar çok insan var ki...

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Yani sorma gereğini... Siz taşıyor musunuz?

AHMET BAYDAR - Hayır, ben hiç taşımadım, hayatımda benim hiç silahım olmadı, ruhsatı da olmadı.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Sizin olmayınca, yanınızda silahlı birinin olması rahatsız etmedi, yani sormadınız mı?

AHMET BAYDAR - Niye taşıyorsun diye sormadım. Yani, o kadar çok silah taşıyan var ki. İnsanlar kendini belki öyle güvencede hissediyor, belki seviyor, onun için...

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Peki, bir silahı mı var dı?

AHMET BAYDAR - Bir tane silahı...

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Ne markaydı?

AHMET BAYDAR - Efendim, marka anlamam ki silahtan ben hiç. Markasını falan hiç bilmiyorum, hiç anladığım bir şey değil.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Mesela, Baretta...

AHMET BAYDAR - İşte, hiç anladığım bir şey değildir silah efendim. Yani, bana gaz tabancasını göstersinler sahici tabanca zannederim yani.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Alkol alıyordu, siz de alıyorsunuz?..

AHMET BAYDAR - Alırdı evet.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Başka bir alışkanlığı var mıydı, uyuşturucuyla ilgili, kokainle ilgili?

AHMET BAYDAR - Hayır, hiç rastlamadım. Hiç öyle bir alışkanlığını görmedim.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Üzerinden kokain çıktı, kokain var denildiği zaman siz nasıl düşündünüz?

AHMET BAYDAR - Duydum, şaşırdım yani.

SEMA PİSKİNSÜT (Aydın) - Hiç rastlamadınız?

AHMET BAYDAR - Evet, ben hayatımda hiç uyuşturucu kullanmadım, onun için şaşırdım yani.

SEMA PİSKİNSÜT (Aydın) - Peki, en son ne zaman gördünüz Sayın Çatlı'yı?

AHMET BAYDAR - O kazadan zannediyorum bir ay evvel falan tahmin ediyorum ya da 20 gün, bir ay, 25 gün. O civarlarda bir zaman.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Peki, demek ki, yani, son bir sene içerisinde de sizin yakın ilişkiniz devam etti. Hiç tedirgin bir halini gördünüz mü?

AHMET BAYDAR - Yok, çok sakin bir adamdı. Ben, hayatımda onun kadar sakin bir adama hiç rastlamadım.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Yani, bir şeyden çekiniyor gibi, kendisini rahatsız edecekler gibi?..

AHMET BAYDAR - Hiç... Ben, hayatımda, o kadar sakin bir insana hiç rastlamadım.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Hiç bir tedirginliği yoktu?

AHMET BAYDAR - Hayır, hiç. Bir insan bu kadar; yani, o kadar sakin, işte bu olaylar olduktan sonra konuşuluyor da, yani, şaşırıyorsunuz. Nasıl böyle bir insan bu kadar aranıyorken sakin olabilir, yani hayretler içerisinde kaldım.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Zaman zaman koruyucu yelek giyer miydi?

AHMET BAYDAR - Hiç görmedim. Yani, deniz kenarında falan, hiç öyle bir şey görmedim; gittiğimiz çok oldu.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Peki, İstanbul'daki gittiğiniz yerler içerisinde Sami Hoştan'ın yerine gider miydiniz? Tanır mısınız Sami Hoştan'ı?

AHMET BAYDAR - Sami beyi ben tanımıyorum da, bir kere bir yemekte, çıktık, dedik ki, gazinoya uğrasak. O da, gazinoya uğramamızın şeyi, yani, Arzu hanım biraz gidip de oyun oynasak falan, küçük bir oyun oynasak gibi bir teklifi oldu. Ondan sonra o yakınlardaydık, gittik. İsminin de Sami bey olduğunu da ben bilmiyorum. Geldi, bizle beraber Sami beyle, Mehmet beyin samimî bir havalarını hissetmedim ben; ama, tanıdıkları biliniyor yani. Tanıyor gibi bir hava vardı ve zaten 15-20 dakika oturduk. Ben oynamadım, Arzu hanım biraz oynadı ve çıktık oradan da hep beraber.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Lagata'ya gider misiniz?

AHMET BAYDAR - Lagata'ya hiç gitmedim.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Gitmediniz. Peki, İzmir'de zaman zaman, çünkü, aileleri İzmir'de olduğuna göre hanımların, beraber mi olurdunuz?

AHMET BAYDAR - Tabiî, bazı zaman benim, Arzu hanımın ailesine gittiğimiz olurdu.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Gittiğiniz oluyordu, o zaman?..

AHMET BAYDAR - Gittiğimiz oluyor yani, Arzu hanımla beraber, ikimiz.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - O zaman Mehmet Özbay'la beraber Tuana Cafe'ye gider miydiniz?

AHMET BAYDAR - Hiç, Tuana Cafe nerededir bilmem ben.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) -Ama, basından...

AHMET BAYDAR - Yani, ben İzmir'de, bir deniz restoranda yemek yemişimdir o kadar. Çok sevdiğim bir yerdir orası. İzmir'de bırakın bir cafeyi mafeyi, tek, yani, bazen Bodrum'dan ya da Marmaris'ten dönüşte bu deniz restorana...

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Sizinle konuştuğu zaman içerisinde yurtdışında hiç kaldığını biliyor muydunuz, öyle bir şeyden bahsetti mi?

AHMET BAYDAR - Fransa'da kaldığından bahsetmişti.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Ne olarak kaldığını ifade etti?

AHMET BAYDAR - Ne olarak değil, Fransa'da kaldığından...

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Yani, hapishaneye girdiğini....

AHMET BAYDAR - Hiç hapis mapis olaylarını ben hiç duymadım efendim. Yani, söyleseydi de zaten, benim karakterimi o anlamıştı. Yani, ben, bu işlerden hoşlanmayan bir yapım olduğu anlaşılıyor. Kim benimle arkadaşlık ederse bunu anlar yani. Belki şey olurum amacıyla bunu söylemedi. Fransa'da bir kaç yıl kaldığını. Çünkü, Fransızca konuştuğu oluyordu yani. Fransızca konuştuğu oluyordu, çok güzel değil; ama, Fransızca konuştuğu oluyordu.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Size göre, biraz önce söylediniz, Marmaris'ten, Antalya'dan vesaireden aranabiliyordu dediniz. Çok para harcar mıydı? Nasıldı yani, dıştan sizin gördüğünüz?..

AHMET BAYDAR - Ben, öyle çok acayip böyle bir para harcadığına rastlamadım ve hatta demin de konu oldu. Yani, sıkıştığım dönemlerde ben çok kendisinden, mesela, 1 -2 milyar bulabilir misin?.. En son işte, bu kazadan aşağı yukarı üç ay evvel, takribi, bir 600-700 milyonluk bir, o kadar sıkışığım ki ve bulamıyorum da bunu. Bulabilir misin; şey yapabilir misin dedim. Yahu, inan ki yok dedi. Yani, en azından hiç olmazsa bir 150-200 milyon gibi bir şey dedim. Yani, olursa ben ararım dedi, aramadı, üç gün. Ben de gururuma yedirip de yani, acaba diye aramadım.
.
SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Ömer Lütfi Topal'ı tanır mısınız?

MAHMUT YILBAŞ (Van) - Müsaade eder misiniz, sizin sorunuzu ben şey yapacağım. İnanıyor musunuz, üzerinde para olsaydı, yani, bir yerde parası olsaydı size verir miydi?

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Tabiî, çok iyi oldu, rica ederim.

MAHMUT YILBAŞ (Van) - Yani, inancınız o mu, bir yerde parası?..

AHMET BAYDAR - Onu bilemeyeceğim bakın. Yani, yüzde 100 verirdi diyemeyeceğim.


MAHMUT YILBAŞ (Van) - 600 milyon lira para istediniz...

AHMET BAYDAR - Yani, yüzde 50-50... O terazide, yani, hakikaten yok muydu bakın. Şimdi, ben o yorumunu...

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Nasıl bir ortaklık bu yani?..

AHMET BAYDAR - Ortaklık değil ki, efendim işte bunu anlatamıyorum ben. Yani, herkes buna...

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Ortaklık demeyelim, arkadaşlık diyelim.

MAHMUT YILBAŞ (Van) - Yani, Sema hanımın sorduğu sual ve benim sorum fevkalade önemli. Yani, inancım, bakınız diyorsunuz ki, çok uysal, çok temiz...

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Yani, elinde olsa çıkarıp vermesi lazım.

MAHMUT YILBAŞ (Van) - Ama, böyle bir beyandan sonra, size bir sual... Emin değilim diyorsunuz. İkisini bir araya geldiğinde...

AHMET BAYDAR - Ama, ben size tamamen doğruları söylüyorum.

MAHMUT YILBAŞ (Van) - Bir şey dediğimiz yok yani.

AHMET BAYDAR - Yani, neyse onu söylüyorum efendim ben size yani. Şimdi, mesela, en çok benim... Bazı öyle anlar vardır ki, insanları birbirine çok iyi bağlayabilecek öyle anlar vardır ki, sizin hayatınızda oldu mu bilmiyorum, da, şimdi, insanların çok moralinin bozuk, sıkıntılı, kötü olduğu bir dönem vardır. Mesela, benim öyle bir dönemimde, işte tanıştıktan diyelim ki on gün sonra, telefon etti, işte Ahmet'ciğim nasılsın? İyiyim Mehmetçim de canım çok sıkkın, çok sıkkın dedim, ama, bir baktım yarım saat sonra ofisteydi. Yani, beni dinlemeye geldi. Bazı anlarınızda sizi dinleyecek insan, yani, samimî dinleyecek insan bile bulamıyorsunuz. Yani, bazı öyle anlar vardır.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Bu bir anlamda terapi yani. Konuşarak, bazı şeyleri tekrar ortaya, hiç bilmediğiniz şeyleri dökebiliyorsunuz.

AHMET BAYDAR - Yani, tabiî olabilir.

MAHMUT YILBAŞ (Van) - Bu sorumuza verdiğiniz cevabı, tekrarlarsanız memnun olurum.

AHMET BAYDAR - Sonra dediğim gibi... Hangisini efendim?

MAHMUT YILBAŞ (Van) - Yani, parası olsaydı sizin borç talebinizi karşılar mıydı, karşılamız mıydı?


AHMET BAYDAR - Onu bilemeyeceğim dedim. Yani, tam olarak, yüzde 100 karşılardı değil; çünkü, bakın, bir şey daha söyleyeyim. Şimdi, yetişme farklılıklarımız var. Ben, İstanbul'da doğup büyümüş, babam Yozgat'lı; ama, babam 25 yaşında Yozgat'tan gelmiş, Ülker’den evvelki bir bisküvi fabrikasını, İmren Bisküvilerini, Türkiye'nin ilk bisküvi fabrikasıdır, onu alarak işe başlamış. Sonra ceviz tomruğu ihraç etmiş, bilmem ne. Ben, Suadiye'de doğdum, büyüdüm. Mehmet bey tam bir temiz Anadolu çocuğu şeyi veriyor; ama, bizler daha çok Anadolu insanlarının gözünde biraz daha böyle, yani farklı yapılarızdır. Yani, ne bileyim. Ondan sonra, bizim ilk tanışmamızdan sonra mesela, son yıl, böyle pek fazla görüşmedik. Belki o da, tam belki bende o frekansı belki yakalayamadık. Yani, çok uzadı şeyler..

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Ama, iş yaşantınız yaklaşmaya basladı?..

AHMET BAYDAR - İş yaşantısı derken, efendim, sadece bu olay, bu işse, bu çok küçük bir iş. Her şeyi ortada bu işin. İş yaşantısı deyince, bunun haricindeki Allah'ın bir kulu bir işi koysun ortaya da, ben ne diyorsanız yapayım yani.

MAHMUT YILBAŞ (Van) - Bu olumsuz özelliği nedeniyle mi yani, niye öyle bir olumsuz?..

AHMET BAYDAR - Onu hissettim.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Onu hissettiniz.

AHMET BAYDAR - Yani, onu da dedim size aslında şeyini söyledim Yani, son zamanlarda şey olmaya başladı. Yani, biraz kopukluk olmaya başladı. Belki mantalite farklılıkları, ilk o sıcaklık; yani o ilk sıcaklık başkaydı.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Son zamanlarda dediğiniz kaç ay tahminen?

AHMET BAYDAR - Son 1 -1 ,5 yıl.

AHMET BAYDAR - Son 1-1 ,5 yıl.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Son bir yıl.

AHMET BAYDAR - İki ayda bir, üç ayda bir görüştüğümüz de oluyordu.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Ama, o son bir yıl içinde kendisinin tedirginilğini filan hissetmediniz.

AHMET BAYDAR - Hayır. Ben, onun hiçbir tedirginlik hissetmedim ki. Yani, hayatımda tanıdığım en soğukkanlı bir insandı.

MAHMUT YILBAŞ (Van) - Bir bağlantı kurabilir miyim, sorunuzla bağlantılı olarak. İhtiyaç olduğunda, telefonla veya muhabere sağlayacak tarzdaki bir bağlantınız varmıydı?

AHMET BAYDAR - Genelde cep telefonu vardı; fakat, sık sık cep telefonu, yani bazen... Genelde de o beni arardı.

MAHMUT YILBAS (Van) - Ben, şu anlamda soruyorum. Yönetim Kurulu üyemiz diyorsunuz. Acil, yönetim kurulu üyesi olarak almanız gereken veya yapmanız gereken bir iş..

AHMET BAYDAR - Sultan Tekstil diye onun ihracat, tekstil işi yaptığı bir firması vardı. Bizim sekreter orayı arardı, oradaysa görüşürdük, değilse de haber verirdi, sonra Mehmet Bey arardı.

MEHMET BEDRİ İNCETAHTACI (Gaziantep) - Evini arar mıydınız?

AHMET BAYDAR - Evini bir iki kere aradım.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Sultan Tekstil dediğiniz, Sultan Nakkış'la bir bağlantısı var mı?

AHMET BAYDAR - Bilmiyorum. Sultan Tekstil diye bir firması olduğunu biliyorum, ama, ondan sonra da ayrıldı o firmadan, onu söyledi. İşte ayrıldığı zaman, 400 bin mark belki şey yapabilirim, alacağım var benim dedi. Sonra, onu dedi bir daha da 400 bin mark, böyle bir şeyi olmadı.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - İzin verirseniz, Ahmet Bey bir şey soracağım. Çok kısa, emin konuşuyorsunuz, ona dayanarak. "Şaşırdım olaydan sonra, çok şaşırdım; yani, o kadar sakin bir adamın bunlardan...

AHMET BAYDAR - Şaşırdım, evet.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Ee, bir şeye daha şaşırdınız mı; sizden başka Abdullah Çatlı'nın ya da Mehmet Özbay'ın ticarî arkadaşı, ortağı yok Türkiye'de.

AHMET BAYDAR - Sultan Tekstil’de bir iş yaptığını biliyorum, orada ortağıydı.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Ortağı yok, bir başka ortağı yok, bir tek siz varsınız.

AHMET BAYDAR - Ama, basında geçiyor bir sürü ortağı. Ortağı, ortağı ortağı...

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Yani, düşündünüz mü niye benimle bu işbirliğini yaptı da başkalarıyla yok? .

AHMET BAYDAR - Vallahi, demin dediğim gibi, onu da çok fazla şey yapmadım. Yani, bizimki ciddî bir işbirliği değil zaten.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Eğlence mi?

AHMET BAYDAR - Yani, ciddî bir işbirliği değil. Bu bana başka bir amaçla mı yaklaşacak. Ben hayatımda, bakın şeker ithalatında 2 milyon dolar zarar ettim ben bir gemi maldan; çünkü, borsada fiyatlar düştü, yurtdışına sattık, o arada -özel bir şey bu, ama tabiî- bazı gümrükçüler o zaman dediler ki "Bunu, iç piyasada satarsın 10 bin ton malı ve kâğıt üstünde çıkış gösterebiliriz" diye bir teklif geldi bana ve insan düşünüyor, bir yerde 2 milyon dolar zarar ediyorum ben, eğer öyle olmazsa 2 milyon dolar da kâr ediyorum, öyle bir durum olursa. Yani, tabiî ki, rakamlar büyük; ama, inanır mısınız, biz o şekeri olduğu gibi gönderdik. Bunu herkes bilir. Çok büyük dev firmalar bilir bunu.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Yani, 2 milyon kâr dolar yerine 2 milyon dolar zarar. Yani, bir noktada 4 milyon dolar zarar ettiniz.

AHMET BAYDAR - 4 milyon dolar, evet efendim. Belki komik gelebilir size, tabiî o zaman çok hareketli bir firmaydık biz; çok hareketli ve büyük montonlarla çalışan bir firmaydık.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Bayağı dürüstüz diyorsun yani.

AHMET BAYDAR - Evet, efendim, çok dürüstüz. Bunu bu kadar açık söylüyorum ki.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Anladım. Ben öyle olmadığınız anlamında söylemiyorum.

AHMET BAYDAR - O kadar açık söylüyorum ki burada, bakın çok uzun yıllar ithalat yaptık biz, ihracat yapmadık, yani çok küçük belki yaptık. Bunu araştırabilirsiniz, soruşturabilirsiniz. Ufacık bir leke bulabilirseniz bizim firmalarımızda ve şahıslarımızda...

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Hiç TIR'larınız filan var mı?

AHMET BAYDAR - Yok efendim, hiç TIR'ımız filan yok.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Şimdi, benim anlamadığım bir şey var. Hadi Özcan, BOTAŞ'ta ihaleyle ilgili olarak bazı operasyonlar, ufak tefek çalışmalar yapıyor ve Baysan şirketinin alınmasıyla ilgili diyorsunuz.

AHMET BAYDAR - Kim yapıyor efendim?

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Abdullah Çatlı'nın, Hadi Özcan'ın BOTAŞ'la ilgili "O işi biz ayarlarız, sen o işi bırak, biz ihaleyi alırız."

AHMET BAYDAR - Kim diyor bunu?

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Buradaki beyanları var Hadi Özcan'ın BOTAŞ'taki ihaleyle ilgili.

AHMET BAYDAR - Kime demiş "alırız, ederiz" diye?

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Polise demiş, polise anlatmış.

AHMET BAYDAR - Yani, bize mi alacakmış ihaleyi?

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Yok. Baysan, Abdullah Çatlı ve siz o BOTAŞ'daki ihaleyle ilgili olarak Baysan Şirketi ve Turgay Maraşlı diyorsunuz. Başkalarının işe girip girmemesi, birincisine girdi, ikincisine girmedi. Benim gelmek istediğim nokta, Baysa bir iş diyorsunuz, ufak bir işte, belki sizin bilginiz yokluğunda bazı hareketlilikler oluyor, yani ihale aşamasında bazı hareketlilikler oluyor, Hadi Özcan'ın anlattıklarına göre.

AHMET BAYDAR - Hadi Özcnan'ın anlattığına göre.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Gümrük görevlilerinin önerisine dürüstçe reddiye gönderiyorsunuz.

AHMET BAYDAR - Tabiî.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Ancak, sizin şirketiniz adına, öbür tarafta da başka türlü, ufak tefek çarpıklıklar...

AHMET BAYDAR - Ee, nereden biliyorsunuz ufak tefek çarpıklık olduğunu? Şimdi, Hadi Özcan diyor ki, böyle oldu. Yani, böyle olmadı ki.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Ben size soruyorum, bağlantıyı. Olduğunu olmadığını demiyorum ben. Bağlantıyı nasıl kuruyorsunuz diyorum.

AHMET BAYDAR - Bağlantıyı siz kuruyorsunuz efendim, ben bir bağlantı kuramıyorum. Hiçbir bağlantı yoktur ve ben size şunu söyleyeyim, bakın, burada Baysa Şirketini lekeleyenin kim olduğunu da ben size söyleyeyim; Güney Makine.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İÇeI) - O kim?

AHMET BAYDAR - Bu adam kim; bu adam BOTAŞ'ta daha evvel tank temizliği gibi işlerle ilgili uzun zaman çalışmış ve bu malı aslında bizden daha iyi tanıyan biri ve orada bu malı almaya koymuş bu adam.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Adı neydi, Güney Makinenin?

AHMET BAYDAR -Şemsettin Günay mıdır? Şemsettin?.. Soyadını hatırlayamadım, ama, bildirebilirim size onu. Telefon numaraları var. Şimdi, bu adamcağız, buraya bin lira veren iki firmadan biri de o. Biz, böyle bir şeyle çıkınca, bunlar gittiler. Efendime söyleyeyim, "Biz daha fazla verirdik, ederdik" diye birçok yerde; hatta o zaman Enerji Bakanlığı Müsteşarlığı’na kadar da çıkmışlar. Ondan sonra ihale edildi, ihalede 800 dolar fiyat verdiler. "Biz suyu hesap etmedik" dediler; çünkü, malın fiziksel özelliğinde de bir hayli su var, normal tankların içinde de; suyla yürüyebilen, katı bir malzeme. Bu, bunların ağrına gitti, ondan sonra dediler ki "Bize mal verin. Taşeronluk yapalım size. Bizi de bulaştırın, bir türlü para kazanmaya." Fakat, çok enteresan bir adam, çok konuşan bir adam, her yerde yalan söyleyen bir adam. Tamamen bu adamın şeyleridir. Arena Programlarında, televizyonlarda uğraşan bu adam. Yani, başka duyumlar var bakın.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Ne gibi duyumlar mesela?

AHMET BAYDAR - Var. Bu mal BOTAŞ tarafından kayıtlarda 25 bin, 22 bin, artı yüzde 30, 30 bin falan gözüküyor; ama, malın 20 bin tonu su, 10 bin tonu mal. Acaba bunun için mi bu kadar asıldı bu adam bu mala? Onu da bilemiyoruz.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Nasıl yani?

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Yani, su sattı diyorsunuz resmen.

AHMET BAYDAR - Adam bir şey satmış değil. Birçok tanktan, bu adam, pompalarla, hortumlarla falan bu sılaç dediğimiz çökeltiyi yıllarca bir tanka toplamış, büyük bir tanka toplamış, 715 tank dedikleri orada. Buraya toplamış; ama, bu adam 30 bin ton topladım gibi göstermiş belki de

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Bu söylediğiniz kişi mi toplamış?

AHMET BAYDAR - Bu, evet, söylediğimiz kişi yapmış o işi orada, Güney Makine. Yani, bu adam, acaba onun orada başka bir düşüncesi mi vardı ya da 30 bin gösterdi, 10 bin topladığı malı 30 bin ton parası mı aldı da bunu bu kadar. Yani, ne olduğunu... Tabiî araştırılıyor bunlar.

BAŞKAN - Neyse, bunlar. Siz kendi bildiğinizi bizlere söyleyin.

AHMET BAYDAR - Yani, onun şeyleri çok fazla Sayın Başkanım. Bildiğimiz bu.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Ahmet Bey, kusura bakmayın epey yorduk; ama, Ömer Lütfi Topal'ı tanır mıydınız?

AHMET BAYDAR - Hiç tanımam.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Hiç yerine gittiniz mi?

AHMET BAYDAR - Hiç gitmedim.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Peki, Mehmet Özbay'ın arkadaşlarından Haluk Kırcı gelir miydi?

AHMET BAYDAR - Hayır.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Sizin hiçbir tanışıklığınız var mı?

AHMET BAYDAR - Tanımam, hayır.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Sizin şirketleriniz daha önce tıbbî malzeme sattı mı?

AHMET BAYDAR - Hayır, hiç.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Peki, neyle transit geçiş yaptırırdınız; şirketinizde ihracat, ithalat yaptırıyoruz diyorsunuz değil mi; ne kullanırdınız?

AHMET BAYDAR - Neyi efendim?

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Yani, nasıl; TIR'la mı gidiyor, otobüsle mi gidiyor, gemiyle mi gidiyor?

AHMET BAYDAR - Biz, efendim, getirdiğimiz malları, ithal ettiğimiz malları hep gemiyle getirdik. Şeker ithal ettim ben, pirinç ithal ettim.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Gönderdiğiniz?..

AHMET BAYDAR - Gönderdiğimiz, bundan yedi yıl, sekiz yıl evvel Romanya'ya -o zamanlarda oradan çimento ithal ediyorduk biz; işte bu çimento grevi zamanında, tarihleri tam hatırlayamıyorum- oraya bir 200 bin dolarlık 250 bin dolarlık deri çanta, deri mont gönderdik ve o da büyük problem oldu. Mal mukabili gönderdik, paramızı üç senede zor aldık. 20 bin dolarımız kaldı, onu da alamadık; yedi, sekiz sene evvel ve tek ihracatımız da o oldu; başka da bir ihracatımız olmadı.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Son bir soru. Baştaki ifadelerinizden zannediyorum çocuğunuz var. İlk eşinizden ne zaman ayrıldınız?

AHMET BAYDAR - İlk eşimden Kasım ayında ayrıldım; ama, ondan daha evvel biz anlaşarak ayrılmıştık, yani ayrı yaşıyorduk.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - 1996 Kasım'ı?

AHMET BAYDAR - Evet, 13 Kasım.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçei) - Çocuğunuz 18 yaşından büyük mü?

AHMET BAYDAR - Hayır efendim, 14 yaşında büyük çocuk.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Ee, olabilir mi 14 yaşındaki şirkete ortak?

AHMET BAYDAR - Oluyor. Sonradan galiba o kanun kaldırıldı, bir ara oluyordu.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - O küçük çocuğunuz mu 14 yaşında; bir tane mi?

AHMET BAYDAR - Hayır, küçük çocuğum 8 yaşında. iki çocuğum var.

BAŞKAN - Sayın Valim, buyurun.

MAHMUT YILBAŞ (Van) - Abdullah Çatlı'nın bu Susurluk olayında vefatından sonra cenazenin alınmasına katıldınız mı siz?

AHMET BAYDAR - Alınmasına katılmadım. Bir gün sonra Gonca Hanım’ın cenazesini ben aldım oradan.

MAHMUT YILBAŞ (Van} - Peki, cenazenin teşhisinde bulundunuz mu?

AHMET BAYDAR - Hangi cenazenin?

MAHMUT YILBAŞ (Van) - Abdullah Çatlı'nın cenazesinin.

AHMET BAYDAR - Hayır, ben gittiğimde Abdullah Çatlı'nın cenazesi oradan, alınmış, gitmiş yani. Gonca Hanımın cenazesini ben aldım. Zaten, o arada Arzu Hanım’ın erkek kardeşi de İstanbul'daydı. Biz yemek yerken haber aldık, televizyon şey yaptı ve hemen eve geldik, göstermek istemedik kanalları, televizyonları ki, şoka girmesin. Arzu Hanım biraz sinirli. Erkek kardeşiyle beraberdik zaten, sonra gittik, aldık, teşhis eden de kardeşleri.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Abdullah Çatlı'nın evine hiç gittiniz mi İstanbul'da?

AHMET BAYDAR - Bir kere gittim efendim.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Hanımıyla tanıştınız?..

AHMET BAYDAR - Tanıştım. .

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Peki, hanımının soyadının Meral Çatlı....

AHMET BAYDAR - Soyadını sormadım. O benim hanımıma "yenge" dedi, ben de ona "yenge" dedim.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Çocuklarını?..

AHMET BAYDAR - Tanıyorum çocuklarını, o zaman gördüm.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Peki, Kürşat Yılmaz, bir çağrışım, yapıyor mu?

AHMET BAYDAR - Hiç bilmiyorum; orada, burada gazetelerde duyuluyor. O kadar; yani, hiç karşılaşmadım.,

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Alper Tekdemir?

AHMET BAYDAR - Onu da bilmiyorum, tanımıyorum.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Bilal Atak?

AHMET BAYDAR - Bilal Atak, herhalde bir kere bizim ofise geldi. Bu sılaştan almak için; o da komik bir rakam verdi. Biz, yok kardeşim buna mal edemiyoruz; çok maliyetimizin altında bir rakamla bana verir misiniz böyle bir 300 ton.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Yani, böyle bir iş bağlantınız oldu diyorsunuz. Şahin Tekdemir?

AHMET BAYDAR - Tanımıyorum.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Turan Gedikli?

AHMET BAYDAR - Hiç tanımıyorum.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Sultan Nakkış?

AHMET BAYDAR - Hiç tanımıyorum.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Yani, Bilal Atak dışında bu şahıslardan hiçbir tanesi sizinle bir yerde oturup, sizinle bir araya gelmiş, sohbet etmiş değil.

AHMET BAYDAR - Yalnız, galiba, Alper Tekdemir -orada tam şey olmadım- uzun boylu bir çocuktu. Galiba o şeyle görüştüğümüzde o çocuk da vardı, soyadını bilmiyorum.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Polis olan.

AHMET BAYDAR - Polis olduğunu bilmiyorum, sonradan polis olduğunu öğrendim; çünkü, ben bir yere daha ifade verdim. Polis müfettişleri diye, Hadi Özcan'la ilgili bir ifade alındı benden, orada da aynı, Alper diye uzun boylu bir çocuk. Sonra bana resim çıkardılar orada, o resimde gördüğüm o çocuktu, Alper; yani, soyadını hatırlamıyorum.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Yani, o gün Hadi Özcan'la birlikte oldu.

AHMET BAYDAR - Evet. Hadi Özcan'ın yanındaydı galiba o çocuk o zaman.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Peki, benim dikkatimi çeken bir hadise var. Şimdi, saydığım bu isimlerin hepsi sizin yazıhanenize geldikleri noktasında birileri tarafından görüşme yaptığınız noktasında söyleniyor ve..

AHMET BAYDAR - Ben görmedim.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Siz "görmedim" diyorsunuz.

AHMET BAYDAR - Görmedim ve tanıyomıyorum.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Mesela, bu Şahin Tekdemir, Bilal Atak, Hadi Özcan, bunların hepsi Abdullah Çatlı diye bahsediyorlar, Mehmet Özbay kimliğini hiç kullanmıyorlar; ancak, siz Abdullah Çatlı'nın kimliğini ben kazadan sonra.

AHMET BAYDAR - Evet.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Yani, bu kadar kandırılmış mı olabilirsiniz? Ben onu öğrenmek istiyorum.

SEMA PİŞKİNSÜT (Aydın) - Zaten "reis" de diyorlar.

AHMET BAYDAR - Bu kadar kandırılmış olabilirim efendim herhalde. Bakın, bu arkadaş herkesten. Karısı ona "Mehmet" diye hitap ediyor; bu kandırılmaksa. Bir de şunu da söyleyeyim: Eğer ki, Abdullah Çatlı olduğunu bilseydim ben -ben herhalde kendinden bir iki yaş büyüğüm- Abdullah Çatlı şeyi de bana bir şey ifade etmiyor; yani, ben siyasî olmadım ki, hiç. Yani, bilmem 20 sene evvel Abdullah Çatlı ne yapmış; bunu da bilmiyorum ben. Bilseydim de Abdullah.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçel) - Birisi size söylemediği için.

AHMET BAYDAR - Yani, bana deseydi ki, Abdullah Çatlı zamanında bunu yapmış; yani Abdullah Çatlı olduğunu bilseydim ben.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Anladım; yani, ben soruma cevap aldım; yoruma gerek yok. Bilmiyorum, bilmiyorum; biliyorum, biliyorum. O kadar kandırılmış olabilirim dediniz.

AHMET BAYDAR - Kandırılmış olabilirim, herhalde kandırıldım. Benim kızım dedi ki, baba senin de ismin değişik, o Abdullah Çatlı'nın gibi. Vallahi 8 yaşında kızım "bir arkadaşımız var, Abdullah Çatlı'yı seviyor muydun dedi" dedi; "ciğerini sökeceğim o Abdullah Çatlı'nın dedi" dedi. Ondan sonra bir iki defa görüştüler, sevdi, benim kızım da cana yakın bir kız. Sonra, kızım Mehmet amcayı sevmiştin dedim. "Ama, o bana yalan söyledi" dedi. Sonra döndü bana dedi ki "Senin ismin de mi?" Yani şok oldum orada. "Senin ismin de mi değişik" dedi. Kızım bunu şey yapabiliyor. İnsan üzülüyor tabiî.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Abdullah Çatlı'nın inşaat dış ticaret gibi bir şirketi olduğunu biliyor muydunuz?

AHMET BAYDAR - Hiç duymadım efendim, bilmiyorum efendim.

AHMET BAYDAR - Başka şirketlerde var, evet. And Güven Sazak, Kursaş'ta var şu anda. Yani, aslında biz ayrılma kararını almış çoktan; ama, genel kuru! yapılmamış; yani, kâğıt üstünde gözüküyor, ama, bana devretmeye çalışmışlar, o şirketlerin problemleri var borçları var, onları ödeyememişler; onun için de tam ayrılamamışız. Yoksa ayrılığımız üç yıl evvel falan bitmiş, dört yıl evvel bitmiş; ama, o yüzden devam ediyor.

MEHMET BEDRİ İNCETAHTACI (Gaziantep) - And Güven Sazak, Mehmet Özbay'la beraber oldular mı?

AHMET BAYDAR - Ben hatırlamıyorum.

MEHMET BEDRİ İNCETAHTACI (Gaziantep) - Yani, aynı şirkete ortak.

AHMET BAYDAR - Hayır olmadılar, burada var şeyleri, göstereyim gazeteleri isterseniz. Ortak değil, zaten onlar çıktıktan sonra.

MEHMET BEDR1 İNCETAHTACI (Gaziantep) - Hayır, öyle demek istemedim, ortak değil; sizin bulunduğunuz yerde bir araya gelip bir şeyler konuşuldu mu hiç?

AHMET BAYDAR - Yok; hatırlamıyorum. Olmadı, konuşmadılar.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Baysa'nın diğer ortakları kimlerdi?

AHMET BAYDAR - İlk kuruluş yılında mı?

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) ~ İlk kuruluş olarak, ben sizden bir daha almak istiyorum.

AHMET BAYDAR - Ahmet Baydar, Mine Baydar -1992 yılında- And Güven Sazak, karısı Silvia Sazak ve Alper Baydar. Ona bir bakayım, tam olarak hatırlayamıyorum isimleri.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Kimler ayrıldı buradan daha sonra?

AHMET BAYDAR - Bakayım efendim. İsterseniz, ben fotokopilerini getirdim, vereyim mi size; kimlerle başladı, kimler. Size takdim edeyim efendim. Şu ilk kuruluştur: Ahmet Baydar, Silvia Sazak, Mine Baydar; Alper Baydar; tamam bunlar; bu i!k kuruluşun. Ondan sonrakini de vereyim size.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR (İçe4) - Abdullah Us diye birisini tanıyor musunuz?

AHMET BAYDAR - Hiç tanımıyorum.

DURMUŞ FlKRİ SAĞLAR (İçel) - Gonca Hanım'ın bir yakını filan olabilir mi?

AHMET BAYDAR - Hiç bilmiyorum; yani, hiç Abdullah Us diye birisini duymadrm. Ama, gazetede böyle bir şeyler yazmıştı galiba, o konuyla ilgili soruyorsunuz zannediyorum; ama, hiç duymadım Abdullah Us diye. Yani, o ailede Abdullah Us diye birini duymadım ben.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Bu Ahmet Baydar'ın ortaklığı devam ediyor?

AHMET BAYDAR - Evet.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Mine'nin devam ediyor?..

AHMET BAYDAR - Mine Hanım da devam etmiyor, hayır.

HAYRETTİN DİLEKCAN (Karabük) - Abdullah Çatlı'nın o yönetim kurulu üyeliği?.


(Gerisi yok)

(Devam edecek)