Örtülü Ödenekten mi Ödendi?
[ 27/7/2000 - 11:00 ]  By Atin  anadolu@atin.org

George Town ve MİT Uçağı -
Örtülü Ödenekten mi?
Deprem felaketzedelerinin kışı çadırlarında ne kadar zor şartlarda geçirdiğini düşündüğümüz günlerde, kulağımıza gelen bir habere önce pek itibar etmemiştik. Esasında, sıkıntısını kendimiz de yaşadığımız


George Town ve MİT Uçağı

Örtülü Ödenekten mi?

Deprem felaketzedelerinin kışı çadırlarında ne kadar zor şartlarda geçirdiğini düşündüğümüz günlerde, kulağımıza gelen bir habere önce pek itibar etmemiştik. Esasında, sıkıntısını kendimiz de yaşadığımız için kimsenin çoluğunu-çocuğunu konu etmek istemiyorduk.

Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz, tahsilini ABD'de yapmaktadır. Yakın tarihe kadar ünlü müteahhitlerimizden Ceylan'ların oğlu Murat Ceylan ile aynı evi paylaşıyordu.

Kendi oğlumuzun, bize sevimsiz gelen ilişkileri dolayısıyla yıllardan beri onunla konuşmuyorduk, ilişkimizi kesmiştik. Bu sebeple Türkiye'nin en büyük devlet ihalelerini alan bir müteahhitin oğlu ile Başbakanın oğlunun aynı evi paylaşmasını da doğrusu yadırgamıştık. Bilmiyoruz bu oğlunun mu, yoksa babasının mı tercihiydi? Yavuz, belki artık babasının yeni aldığı evde oturuyor. Zaten konumuz Yavuz veya Yavuz'un yaşının verdiği delikanlı yaşantısı değil.

Yavuz, ABD'deki tahsiline George Town Üniversitesi'nde başladı. Burası iddialı bir okuldu. Yavuz'un da benim gibi başarılı bir talebe olmadığı anlaşılıyor. Bir süre sonra, Murat Ceylan, Kamil Taner ve Emrah Çelebinin okuduğu George Washington Üniversitesine geçti. İşte bu sırada Başbakan olan Mesut Yılmaz, oğlunun okuduğu okula 1 milyon dolar (daha fazla olduğunu iddia edenler de var) bağışta bulundu.

Bağış tesirini gösterdi, Üniversite'nin Başkanı (President) "Şükran Günü"nü bile Yavuz ve arkadaşları ile kutlamaya başladı.

Babaların çocuklarına düşkün olmaları, varını yoğunu çocuklarına vermeleri, onlara istikbal hazırlamaları güzel bir duygu. Ancak bu duygularını tatmin ederken, bonkörlüğü devlet kasasından yapmamalı.

Bağış, "Kardeş Üniversite", "Türk Kürsüsü Kurulması" gibi gerekçelerin arkasına saklansa da amaç belli. Türkiye'de bazıları karınlarını doyurmaya para bulamazken, devletin başındakilerin devletin parasını kendi amaçları için harcaması insana ağır geliyor. Daha ağırı, hiç bir şeyin hesabının sorulmadığı ülkemizde yolsuzlukların başarıya prim olması.

MİT'in Uçağının Komisyonunu Kim Aldı?


Duyduğumuza göre MİT'e "Öcalan Operasyonu"ndan sonra modern bir uçak alınmış. Bu uçağın alınmasında aracılığı da birader Turgut Yılmaz yapmış. Doğru ise MİT-Yılmaz ailesi ilişkileri açısından ilginç. Bizdeki bilgi bu kadar. Gerisini araştırmacı gazeteciler aydınlatırlar herhalde.