Analiz 13 - Yılmaz Güney
[ 1/8/1991 - 11:13 ]  By Atin  anadolu@atin.org

Kızıldere olayından sonra bu geçici görevde kısa bir müddet daha çalıştım. Belki de anlatacağım olay Kızıldere'den önce idi. Tam hatırlamıyorum.

Ziverbey'de Ünlü Bir Aktör

Kızıldere olayından sonra bu geçici görevde kısa bir müddet daha çalıştım. Belki de anlatacağım olay Kızıldere'den önce idi. Tam hatırlamıyorum. Olaylarla ilgili şubenin başında Necati adında bir arkadaşımız vardı. Ağzı laf yapan, bildiklerini ekleyip süsleyip iyi satan, iş bitiren bir kişiydi. Göz boyamış ve kısa zamanda şubenin başına getirilmişti. Devamlı Erenköy'e gelip gidiyordu. Memduh Paşa ve Bölge Daire Başkanlığı Yardımcısının itimadını kazanmıştı. Sorgulardan, Fırtına 1 tatbikatı yapılıp bütün İstanbul ev ev arandığı zaman Çayanların, Yılmaz Güney' e ait Levent'teki bir evin çatısında saklandığı öğrenilmişti. Normal olarak Yılmaz Güney'in alınıp sorgulanması gerekirdi. Necati sorgudan alınan bilgileri tam olarak iletmiyor. Memduh Paşaya, Yılmaz Güney'in MİT'in elemanı olduğunu, ondan bilgi aldıklarını söylüyordu. Bunun doğru olmadığını öğrenmiştim. Necati de Yılmaz Güney gibi Adanalı idi. Bazı akşamlar Şişli'de Yılmaz Güney'in .. kardeşinin işlettiği bir kulübe gidip kumar oynuyordu. Cüzdanı bir memurda bulunmayacak kadar para doluydu. Eşi de kumar kulüplerine ve evlerdeki kumar partilerine katılıyordu. Necati, Amerikan sigarasının kaçak satıldığı devrede Amerikan sigarası içer, arabasını gönderip bir yerlerden karton karton sigara aldırırdı.;

Memduh Paşaya, Necati’nin doğru söylemediğini düşündüğümü bildirdim. Yılmaz Güney'in alınmasına karar verildi ve bu husus Necati'den gizlendi.

Yılmaz Güney'i Bebek'teki meşhur bir kumarhanede bulup, kumar oynarken aldık. Viskisini yarım bırakmak mecburiyetinde kaldı. Şaşırmıştı. Herhalde, Necati'nin kendisine verdiği güvencenin pek geçerli olmadığını düşünüyordu. Arabada bize, kendisine küfür edilmemesini ve kötü muamele yapılmamasını rica ederek, bildiği her şeyi söyleyeceğini belirtti. Arabalı vapurla karşıya geçerken onu Hiram Bey'le arabada baş başa bıraktık. Necati'ye yeni bir ev aldığını ve döşediğini, aynı apartmanda yan yana dairelerde oturduklarını söylemiş. Biz Yılmaz Güney'i kumarhaneden alırken Yılmaz Güney'in evi civarındaki bir ekip de Necati'nin sırdaşı olan makam şoförünü makam arabası ile Güney'e yolladığını tespit etmişler. Güney'in alınacağını her nasılsa öğrenen Necati, son anda Güney'i alarme etmeye çalışmıştı. Yılmaz Güney Ziverbey'de en itibar gören kişilerden biri oldu. Temiz çarşaflar, temiz kıyafet ve gayet yumuşak bir muamele... Hatta kendisi ile hatıra fotoğrafları bile çektirenler vardı. Sorgusuna katılmamakla birlikte daha önce bilinenler dışında fazla bir şey anlatmadığını öğrendim. Güney sevilen bir aktör olmanın avantajını Ziverbey'de de kullanabilmişti. Aynı günlerde 1'inci Şubede eşi Fatoş Güney'in alınmış olduğunu ve üzerinde bulunan beyaz bir elbise ile daracık, basık bir hücre gibi yerde oturduğunu gördüm. Şube gözaltına alınanlarla doluydu. Kocasına sevgisi ve bağlılığından başka bir günahı olmadığını düşündüğüm bu iyi aileden gelme genç kadını Şube Müdürü ile konuşarak iki büklüm oturduğu yerden çıkarttırıp rahat etmesini sağladım. Kendisi ile konuşup eşinin iyi olduğunu, bildiklerini anlattığını, zaten bu bilgilerin başkalarından da öğrenildiğini ve bildiği bir şey varsa saklamadan anlatmasını telkin ederek yanından ayrıldım. Necati bu olaydan sonra Teşkilattan ayrılmaya mecbur bırakıldı. Sonraki yıllarda kendisinin Adana’ya yerleştiğini öğrendik. .


Birkaç yıl sonra aldığımız habere göre Necati evinde banyo yaparken düşüp ölmüştü. Teşkilat’da istikbali olan ve hızlı yükselen bir memur beşeri hırslarına mağlup olmuştu. Hiram Bey, ben, baskın ekibinde bulunan Kontrespiyonajdaki diğer arkadaşlar ile YS Albay tekrar asli görevlerimize dönmüştük. YS Albay bir müddet sonra Ankara'ya tayin oldu. Ziverbey'deki sorgular bizden sonra da devam etti. İhtilal hazırlığı içinde olduğundan şüphelenilen bazı üst rütbeli subaylar bu devrede Ziverbey'den geçtiler. Yine bu devrede iki örgütsel kitap okuyup örgüte daha yeni yönelen, herhangi bir eyleme girişmemiş kişiler dahi Erenköy'de sorguya alındı. Bunlar, Ziverbey'de önceden planlanmadan, gelişen olaylar karşısında kendi kendine başlatılan haklı bir faaliyetin, haklılığına gölge düşürdü. Ziverbey Köşkü yıllar boyunca gözlerin oyulduğu, tırnakların söküldüğü, kızgın şişlerle insanların dağlandığı bir ortaçağ zindanı gibi anılmaya başladı.