Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2021-08-24

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

SON TV Yazıları: EN KANLI TERÖR OLAYLARI

26/11/2013 - 16:14 - Mehmet EymürYorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

SON TV Yazıları: EN KANLI TERÖR OLAYLARI


BUGÜN SİZE, DÜNYADAKİ EN BÜYÜK KATLİAMLARA SEBEP OLMUŞ, YÜZLERCE İNSANIN BİRDEN ÖLDÜĞÜ TERÖR OLAYLARINDAN BAHSEDECEĞİM.

HALEN REKOR 2993 ÖLÜ ve 8900 YARALI İLE ABD’DE; 11 EYLÜL 2001’DE BİN LADİN EKİBİ TARAFINDAN KAÇIRILAN UÇAKLARLA GERÇEKLEŞTİRİLEN VE NEW YORK’DA DÜNYA TCARET MERKEZİ’NİN ÇÖKMESİ, PENTAGON’UN BİR KISMININ YIKILMASI İLE NETİCELENEN EYLEMDE.

ŞİMDİ GELİN HEP BERABER VAHŞETİ, TERÖRÜN İNSANLARI, İNSANLIĞI NASIL TAHRİP ETTİĞİNİ BİRLİKTE İZLEYELİM.






11 Eylül 2001 – ABD, 2993 ölü, 8900 yaralı. Dört yolcu uçağını ele geçiren Usame Bin Ladin'e bağlı El Kaide örgütünün üyesi 19 terörist, ikisini New York’taki Dünya Ticaret Merkezi gökdelenlerine, bir diğerini Washington D.C.'de Pentagon’a çarptı. Sonuncu uçak ise yolcular ve uçağı kaçıranlar arasındaki mücadeleden sonra Pensilvanya kırsalında düştü. Kuleler çöktü, pentagon tahrip oldu.







26-30 Temmuz 2009 - Maiduguri, Borno, Nijerya. 780 ölü, silahlı saldırı. Boko Haram Nijerya’da şeriat isyanı başlatan "Batılı Eğitim Haram" hareketidir. 2002 yılında kurulan şeriat yanlısı radikal İslamcı örgütün Liderlerinden biri olan İbrahim Zakzaki, Boko Haram'ın Taliban ve El Kaide ile ilişki içerisinde olan bir örgüt olduğunu ifade etmiştir. Örgüt, 2009 yıllında 26-30 Temmuz arasında 780 kişinin ölümüne neden olmuş, 3000'den fazla insan bu olaylar sonrasında göç etmek zorunda kalmıştır.







14 Ağustos 2007 - Irak, El-Qataniyah ve El-Adnaniyah, 520 ölü, 1500 yaralı. İntihar bombacılarının kullandığı 5 yakıt tankeri ile eşzamanlı olarak Musul yakınlarındaki Yezidi yerleşimi olan El-Qataniyah ve El- Adnaniyah bölgelerinde gerçekleştirildi. Çok büyük tahribat yarattı.








19 Ağustos 1978 Abadan, Iran, 477 ölü, 10 yaralı. 19 Ağustos: İran’ın Abadan kentinde, Şahın 1953'de tahta dönüşünün yıldönümünde aşırı dinci komünist Şii militanlar tarafından Reks Sinema salonunda yangın çıkarıldı. Teröristler sinemanın kapılarını kilitleyip ateşe verdiler.







1-3 Eylül 2004 - Beslan, Kuzey Osetya, 372 ölü, 747 kişi yaralı. Beslan'daki okul katliamı olarak da anılan ve üç gün süren "rehine" eyleminde Beslan kasabasındaki okulda bulunan 700'den fazla çocuk ile okulda bulunan kişiler, Çeçen teröristler tarafından rehin alınmış, bunların yarıdan fazlası öldürülmüştür. Çeçen komutan Şamil Basayev yönetimindeki teröristler, 2.nci Çeçen Savaşını sonlandırmak isteğini duyurmak için eylemi gerçekleştirmiştir. Eylemin üçüncü gününde; Rus güvenlik güçleri tanklar, yüksek basınçlı bombalar ve ağır silahları kullanarak binaya girmişler, Rus güvenlik güçleri ve eylemciler arasında silahlı çatışma meydana gelmiştir. Çatışmaların sonunda, aralarında 186 çocuk ile 35 terörist de dahil, 372 kişi ölmüş, 747 kişi de yaralanmıştır. Olayda çocukların ölmesi nedeniyle Kuzey Osetya mateme bürünmüştür.







23 Haziran 1985 - Hindistan Havayolları, çift bomba, 331 ölü, 4 yaralı. Kanada’nın Montreal Havalimanından havalanan, Londra üzerinden Yeni Delhi seferini yapmakta olan Hindistan Havayollarına ait 182 sefer sayılı Boing-747 tipi bir yolcu uçağı, 23 Haziran 1985 tarihinde, İrlanda hava sahasında uçuş halindeyken Atlas Okyanusunun 9400 metre üzerinde infilak ederek okyanusa düştü. Çoğu Kanadalı 329 kişinin hayatını kaybettiği bu olaydan bir saat önce, Hindistan Havayollarına ait bir uçak Tokyo havalimanında bagaj boşaltırken yolcu bavullarından birinde meydana gelen bir patlama, olayın çoklu bir terör saldırısı olduğunun göstergesiydi. Her iki uçağa da bombanın Kanada, Toronto’dan yüklendiği anlaşıldı. Olayın baş şüphelilerinden olan Sih ayrılıkçı grubu Babbar Khalsa üyesi Parmar isimli şahsın 1981 yılında, Hindistan’da bir kaç suikast olayının faili olarak aranırken Kanada’ya kaçtığı, Hindistan’ın Kanada’dan Parmar’ın iadesini istediği fakat Kanada’nın bunu reddettiği anlaşıldı.







12 Mart 1993 - Mumbai, Bombay, Hindistan, bombalama, 317 ölü, 1400 yaralı. Bombay bombalaması olarak bilinen olayın, Interpol tarafından da aranan Davud İbrahim adlı bir İslami terörist tarafından organize edildiği belirtiliyor. Mumbai'de 13 RDX patlayıcı ve şarapnel yüklü araçla farklı yerlerde yapılan 15 patlamada 317 kişi öldü. Uzun süren araştırma ve davalardan sonra bombalama olayında suçlu bulunan Pervaz Nasir Şeyh, Abdul Gani İsmail Türk ve Müştak Tarani isimli şahıslar idama mahkûm edildi.







07.08.1998 - İki eşzamanlı bombalı kamyon patlaması, 303 ölü, 4954 yaralı. Afrika'nın Nairobi, Kenya ve Dar es Salaam, Tanzanya ülkelerindeki ABD Büyükelçilikleri, kamyonlara yüklü yüksel patlayıcıların eşzamanlı olarak patlaması sonrası harabe haline geldi. Nairobi-Kenya'da meydana gelen ilk patlamada 247 kişi ölürken, beş dakika sonra Dar es Salaam-Tanzanya'da meydana gelen ikinci patlamada 12 kişi can verdi. Her iki patlamada 4954 kişi çeşitli derecelerde yaralandı. Kenya'da büyük tahribat yapan patlamada 12 ABD vatandaşı öldü. ABD istihbarat ve güvenlik yetkilileri, her iki patlamanın arkasında Usama bin Ladin'in El Kaide örgütü olduğunu belirttiler.







23 Ekim 1983 - Lübnan, Beyrut, ABD ve Fransız askeri üsleri. Bomba yüklü kamyonlar. 301 ölü, 161 yaralı. Saat 0620 sıralarında havalimanına kargo taşıyan bir kamyon görüntüsünde, 5400 kg. TNT yüklü Mercedes marka bir kamyonet dur ikazlarına aldırış etmeden ABD deniz piyadelerinin havalimanındaki kışla nizamiyesinden içeriye girdi ve barikatları geçerek doğrudan deniz piyadelerinin kaldığı binanın içerisine daldı. Bunu, o zamana kadar yeryüzünde görülen en şiddetli konvansiyonel patlama izledi ve bina tamamen çöktü. Patlamada 241 ABD askeri hayatını kaybetti, 60 kişi ise yaralandı. Bu olaydan 20 saniye sonra 3 km uzaklıktaki Fransız kışlası saldırıya uğradı. Altı katlı bina çöktü ve 58 Fransız askeri hayatını kaybetti ve 15 kişi yaralandı. Hemen başlayan kurtarma çalışmaları esnasında keskin nişancılar, çevredeki binaların üzerinden ABD ve Fransız askerlerine yönelik atış yaptılar. Olayı "İslami Cihad Örgütü" ve "Özgür İslâmî Devrimci Hareket" üstlendi.







23 Eylül 1997 - Bentalha, Cezayir. 277 ölü, yaralı miktarı bilinmiyor. Cezayir'de aşırı dinci teröristler Bentalha bölgesinde katliam yaptı. 250'den fazla kişi yakılarak, boğazları kesilerek ve kurşuna dizilerek öldürüldü. Cezayir'de 1992 yılından bu yana meydana gelen şiddet olaylarında 60 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Kimi kaynaklar bu rakamı 80 bin olarak ifade ediyorlar.







30 Aralık 1997 - Ami Moussa, Cezayir, silahlı saldırı 272 ölü, yaralı miktarı bilinmiyor. Cezayir’de 1989’da çok partili sisteme geçilmesinin ardından yapılan ilk genel seçimlerin birinci tur sonuçları 30 Aralık 1991’de açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre İslami Kurtuluş Cephesi (FİS) büyük başarı elde etti. Seçimlerin ikinci turu yapılamadı çünkü ülkede darbe oldu ve FİS üyelerinin birçoğu tutuklanarak hapse atıldı. Cezayir’de bir iç savaş süreci başladı. 30 Aralık 1997 günü, Ami Moussa, Cezayir'de dört köyde, bazı silahlı kişiler katliam yaparak 272 kişiyi öldürdüler. Katliamların gerçekleştiği yerlerin kışla bölgelerinde olmasına rağmen sorumlularına yönelik herhangi bir takibat yapılmadı.







21 Aralık 1988 - Lockerbie, İskoçya, Birleşik Krallık. Pan Am uçağında patlama. 270 ölü, 12 yaralı. Londra Heathrow Havalimanı'ndan New York John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı'na sefer yapan Pan Am Havayolları'na ait Boeing 747-121 tipi uçağın bombalanması olayıdır. Patlayıcı bir aygıtın infilak etmesiyle uçakta bulunan 243 yolcu ve 16 mürettebatın tümü yaşamını yitirdi. Uçağın büyük parçaları İskoçya'nın güneyindeki Lockerbie kasabasına düşünce yerde bulunan 11 kişi daha hayatını kaybetti. Libya lideri Albay Muammer Kaddafi'nin büyük baskılar sonucunda teslim ettiği Libyalı istihbarat subayı Abdelbaset el- Megrahi, bombalamadaki rolünden dolayı hapis cezası adlı. El-Megrahi, Ağustos 2009'da prostat kanseri teşhisi konduktan sonra İskoçya hükûmeti tarafından serbest bırakıldı ve saldırı sonrasında mahkûm edilen tek kişi olarak Mayıs 2012'de yaşamını yitirdi. Kaddafi, 2003 yılında Libya'nın Lockerbie faciasıyla ilgili sorumluluğunu kabul etti ve kurbanların ailelerine tazminat ödedi fakat saldırı emrini kendisinin vermediğini dile getirdi.







25 Kasım 1940 - Hayfa, İngiliz Filistin’i, bomba ile gemi batması. 267 ölü, 172 yaralı. 25 Kasım 1940’ta Patria adlı geminin batması, Filistin'e göç arzusundaki bütün Yahudiler için en korkutucu örnek olmuştu.

Tam bir dramdı Patria’nın öyküsü. Pacific ve Milos gemileriyle Doğu Avrupa’dan kaçan 1 000 Yahudi, İngiliz devriye gemileri tarafından yakalanmış ve Hayfa’ya getirilmişlerdi. Filistin’e geçmelerine izin verilmedi. Hint Okyanusu’nda bir adaya sürgün edilmek üzere dövülüp saçlarından sürüklenerek tıka basa Patria adlı bir gemiye dolduruldular. Gemi tam demir almak üzereyken bir patlama sonucu battı. 267 Yahudi can verdi, 172 kişi yaralandı.








20 Kasım-05 Aralık 1979 - Mekke, Suudi Arabistan. 240 ölü, 600 yaralı 20 Kasım 1979’da 18 yıl Kraliyet Muhafız Alayının komutanlığını yapmış Cuheyman Bin Uteybe komutasındaki radikal dinci 500 kişilik silahlı bir grup Kâbe’yi ele geçirip yaklaşık 100.000 hacıyı rehin aldı. Eylemin temel amacı; şeriata göre yargılanamayan fakat tek bir emriyle istediği kişiyi şeriata göre yargılayabilen zorba Suudi hükümetini devirip şeriat rejimini ıslah etmek, ülkenin Amerika’yla olan bütün ilişkilerini kesip Amerika’ya petrol ihracatını durdurmaktır. Vahabi Suudi hükümeti Sünni isyancıların dinden çıktığını belirten bir fetva yayınlar. Suudi silahlı güçleri bu tarz bir olaya müdahale edebilecek yeterli mesleki donanıma sahip olmadığı için Suudi kral “müşrik-kâfir” dedikleri Fransızlardan yardım istemek zorunda kalır. Fransız hükümetinden yardım ister ve gayrimüslimlerin Mekke’ye girişi yasak olmasına ve Kâbe’de silah kullanılması kati surette men edilmesine rağmen Fransız özel harekâtı ve Yahudi bir özel güvenlik şirketinin personeline Suudi askeri üniforması giydirilerek insan avı başlar. Gıfari caddesinden Mescid-i Haram' a kadar olan çizgide çok şiddetli çatışmalar olur. İsyancılar karşılarındaki topluluğun Kâbe’ye sığınan birisine ateş etmeyeceklerine güvenerek Kâbe’ye koşuşurlar, ancak Müslüman olmayan ölüm timi bu kuralı bilmemektedir. Kâbe’ye saklanan hiç kimse kurtulamaz. Kâbe dışındaki Ebu Kubeys dağına mevzilenen isyancılar arkadaşlarının yardımına koşsalar da yetişemezler, siviller ve 240 kişi ölür, 600 kişi yaralanır. İsyancıların geriye kalanları kafaları kesilmek suretiyle idam edilir. Ertesi yıl bu olayı protesto etmek amacıyla İran, Suriye ve Irak hükümetleri hac mevsimi Arabistan vizesi vermez








21 Şubat 2004 - Uganda, Lira şehri yakınındaki Barlonyo Mülteci Kampı. 239 ölü, 60 yaralı. Barlonyo katliamı olarak bilinen olay, Uganda, Lira şehri yakınındaki Barlonyo Mülteci Kampına isyancı Ugandalı LRA (Lord's Resistance Army - Allah’ın Direniş Ordusu) askerlerinin silahlı saldırısı ile 239 ölü ve 60 yaralı ile gerçekleşmiştir. LRA neredeyse 20 yıldır bu tip vahşi saldırıları devam ettirmektedir.







29 Ağustos 1997 - Cezayir, Seydi Musa (Siidi Moussa) ve Seydi Reis (Siidi Rais) bölgeleri, 238 ölü, yaralı miktarı bilinmiyor. Ağustos ayının 28-29 gecesi, Cezayir şiddet ve zorbanın sürdüğü 6 yıl içinde vukuu bulan korkunç katliamların en iğrençlerinden birisine şahit oldu. Bu katliamda başkente yakın olan Seydi Musa (Siidi Moussa) kenti ve civarındaki Seydi Reis (Siidi Rais) beldesinde oldu. 238 kişi katledildi. Katledilenlerin çoğu kadınlar, hamileler, yeni doğmuş bebekler ve yaşlılardan oluşuyordu. Bunlar bıçak, kılıç gibi silahlarla kesilerek, yakılarak, karınları yarılarak katledildiler. Ayrıca 40’dan fazla kız ve kadın kaçırılıp tecavüz edildikten sonra öldürüldüler. Seydi Musa'da ordu karargâhının hemen yakınında gerçekleştirilen ve beş saat süren katliama hiçbir askeri müdahalenin yapılmaması en dikkat çekici husus olarak gösterilmekte.

Katliamdan kurtulan kişilerin 'yardım için bağırdık, güvenlik güçleri yakınımızdaydı, ancak sabah saatleri ile birlikte ilk gelenler itfaiye ekipleri oldu' şeklindeki açıklamaları, evlerden çıkan alev ve dumanın, saldırganların otomatik silahlarından yayılan sesin güvenlik güçlerinin dikkatini çekmemesi Cezayir'deki katliamların arkasında “cunta var” tezini güçlendiriyordu.







31 Ekim 1999 - Atlantik Okyanusu, Massachusetts, ABD Boeing 767. 217ölü, 0 yaralı. Mısır Havayolları'na ait SU-GAP çağrı kodlu B767-366 ER tipi uçağın 31 Ekim'de 217 yolcusuyla Atlantik Okyanus'una düşmesi bir anda dünya kamuoyunu karıştırdı. Düşen uçağın personelinin kara kutudaki konuşmalarında tespit edilen şüpheli ifade ve dualar, konuyu kaza soruşturması kapsamından çıkararak suç soruşturması kapsamına soktu. Bu doğrultuda kazaya ilişkin soruşturma Federal Araştırma Bürosu'na (FBI) devredildi. Yetkililer, uçağın düşüşüyle ilgili olarak "intihar dalışı" olasılığı üzerinde dururken, mürettebattan birinin düşüşten bir süre önce dua etmeye başladığına dikkat çekti. Yetkililer bu duanın "planlanmış düşüşten" önce olabileceğini belirterek, Boeing'in bilinçli olarak pilotlardan biri ya da ikisi tarafından düşürülmesi olasılığının arttırdığını bildirdi. New York'tan havalandıktan sonra Atlantik Okyanusu'na henüz anlaşılamayan bir nedenle düşmüştü. Uçakta bulunan 217 kişi öldü.








11 Temmuz 2006 - Mumbai, Hindistan, tren bombalama, 209 ölü, 714 yaralı. Hindistan, Mumbai ve batı banliyösündeki garlar ve trenlerin hedef alındığı bir dizi bombalı saldırıda 209 kişi öldü, 714 kadar kişi yaralandı. Hindistan saldırıdan, Pakistan istihbarat servisi ISI’yı ve Leşker-i Tayyibe örgütünü sorumlu tuttu.







12 Ekim 2002 - Bali, Endonezya 202 ölü, 350 yaralı. Gece kulübü dışında bomba yüklü otomobil patlaması. 12 Ekim 2002 tarihinde, önce Endonezya’nın Bali adasındaki ABD konsolosluğunun önünde sadece bir kişinin hafif yaralandığı bir patlama meydana geldi. Daha sonra, 23.05’de sırt çantasındaki bombayla kalabalık bir bara giren bir intihar eylemcisi bombasını infilak ettirdi. Bundan 15 saniye sonra Mitsubishi marka bir minibüsün içine yerleştirilmiş 1125 kg. patlayıcı madde içeren bir bomba, başka bir eğlence yerinin önünde uzaktan komuta ile patlatıldı. Patlama noktasında bir metre derinliğinde bir çukur oluştu ve yakın çevredeki binalar dahi tahrip oldu. Patlama sırasında çok sayıda kişinin vücudunda ağır yanık yaraları meydana geldi. Adadaki sağlık altyapısının yetersiz olması nedeniyle yaralılara gereken müdahale yapılamadı. Her iki patlamada çoğunluğunu Avustralyalı turist olan 22 ayrı ülkeden 202 kişi öldü, 350 kişi yaralandı. Saldırının sorumlusu olarak Endonezya’da faaliyet gösteren İslami Cemaat örgütü belirlendi. 2005 yılında eylemden sorumlu olduğu belirtilen 24 kişi yakalandı. Yapılan soruşturmada, eylem için gerekli maddi kaynağın El Kaide tarafından ve bir kuyumcu soygunundan sağlandığı anlaşıldı. Saldırının planlanması yaklaşık 1 yıl sürmüştü ve 4-5 kişiden oluşan eylem hücresinin lideri olduğu belirlenen İmam Samudra, Afganistan’daki El Kaide kamplarında eğitilmişti. Olay sonrasında yakalanan failler eylemlerinden dolayı pişman olmadıklarını, sadece saldırıda ölen Müslümanlar için üzüldüklerini ifade ettiler ve üçü ölüm cezasına mahkûm edildi. Failler, Kasım 2008′de kurşuna dizilerek idam edildiler.







23 Kasım 2006 - Bağdat, Irak 202 ölü, 260 yaralı. Irak'ın başkenti Bağdat'ta, Amerika liderliğindeki işgalden bu yana düzenlenen en kanlı saldırıda ölü sayısı 202'ye çıkarken, kentte süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Saldırının düzenlendiği Sadr City mahallesi ABD işgalinden bu yana Irak'taki en kanlı günden 200'den fazla kişi hayatını kaybetti Yaklaşık yedi milyon kişinin yaşadığı Başkent Bağdat'ta ikinci bir emre kadar yayalar ve araçların sokağa çıkmaması istendi. Irak polisi, Şiilerin yoğun olduğu Sadr mahallesinde bombalı yüklü 5 araç ve havan topuyla düzenlenen bir dizi saldırıda 260 kişinin de yaralandığını belirtiyor. Hedeflerin dikkatlice seçilmiş olduğu, aralarında işlek bir meydan, bir market ve bir otobüs durağının bulunduğu belirtiliyor. Olayın ardından bazı Sünni mahallelerinde misilleme saldırıları düzenlendi. Ancak önde gelen Şii, Sünni ve Kürt siyasiler, aralarındaki birliği sergilemek ve sükûnet çağrısı yapmak amacıyla ortak basın toplantısı düzenledi.








8 Nisan 2007 - Bağdat, Irak 193 ölü, 197 yaralı. ABD'nin işgalinden sonra Irak'ta, en kanlı günlerden biri yaşandı. Bağdat’ta Şii mahallesine atılan bombalar ve bombalı araçlarla yapılan saldırılarla 193 kişi öldü, 197 kişi ise yaralandı. Polis açıklamasına göre, saldırılar başkentin merkezindeki Karrada mahallesinde bomba yüklü araçla, Bağdat'ın kuzeybatı kesimindeki Risafi bölgesinde ise bir minibüse bırakılan bombanın infilakı ile gerçekleşti.







11 Mart 2004 - Madrid, İspanya 191 ölü, 1876 yaralı. 4 trenin bombalanması. İspanya’nın başkenti Madrid, 11 Mart günü sabah saat 0730 sularında, hemen hemen aynı zamanda patlayan 10 bomba ile sarsıldı.

Tamamı Madrid’in banliyö trenlerinde meydana gelen bombalar toplam 191 kişinin hayatını kaybetmesine, 1876 kişinin ise yaralanmasına sebep oldu. Tamamı 110 kg dinamitten imal edilen bombaların hepsi, sırt çantalarına gizlenmiş olarak 4 terörist tarafından vagonlara bırakılmıştı.







24 Aralık 2008 - Doroma, Kongo Demokratik Cumhuriyeti. 189 ölü, yaralı sayısı bilinmiyor. Uganda'daki askeri harekattan sonra Kongo'ya kaçan isyancılardan oluşan LRA (Tanrının Direniş Ordusu) askerlerinin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin kuzeydoğusundaki Doruma bölgesinde köy ve kilise basarak 189 kişiyi öldürdüğü bildirildi. İsyancı grup 20 yıldır hem Kongo'da, hem de Uganda ve Sudan'da çatışıyor. Bu üç ülke, isyancılara karşı ortak harekât düzenliyordu. Eylem sonrası Uganda ordusu ile Ugandalı militan grup LRA, saldırıyla ilgili olarak karşılıklı birbirlerini suçladı.







2 Mart 2004 - Irak, Bağdat ve Kerbela. 188 ölü, 652 yaralı. 2 Mart Aşure günü Bağdat'ın Şii bölgesi Kadhimiya ve Kerbela'da gerçekleşen eş zamanlı intihar saldırılarında 188 kişi öldü, 652 kişi de yaralandı. Kadhimiya'daki intihar saldırısı, çok sayıda inşaat işçisinin bulunduğu bir otobüste gerçekleştirildi.







22 Nisan 2013 - Baga, Nijerya, 187 ölü, 77 yaralı. Köye Boko Haram örgütü saldırısı. Nijerya'nın kuzeyindeki Baga kasabasında ordu ile Boko Haram örgütü arasındaki çatışmalarda 187 kişi öldü, 77 kişi de yaralandı. Roket, el bombası ve ağır silahların kullanıldığı mücadelede 2 bine yakın evin de yıkıldığı ifade ediliyor.

Bölgeden gelen bilgilere göre, Cuma günü Çad sınırındaki kasabada çatışmaların başlaması ile halk ormanlara kaçtı. Daha sonra kasabaya dönmeye başlayan insanlar sokaklarda onlarca insan ve havyan cesedi ile karşılaştı. Cesetlerin büyük kısmı yandığı için halk, öldürülen yakınlarını tespit etmekte zorlandı. Baga kasabasında çıkan olaylarda marketler de yakıldığı için halkın yiyecek sıkıntısı çektiği kaydediliyor. Boko Haram, 2002 yılında Borno eyaletinin başkenti Maiduguri'de kurulan şeriat yanlısı radikal İslamcı örgüt. Örgüt, özellikle şeriat hükümlerinin geçerli olduğu Nijerya'nın kuzey kesiminde daha etkili konumdadır.

DİĞER KANLI TERÖR OLAYLARI

4 Ocak 1998 - Cezayir - ÖLÜ: 182, YARALI: ? - Köktendincilerin dört ayrı köye yaptığı saldırıda 182 masum insan boğazları baltalarla kesilerek öldürüldü.

14 Eylül 2005 - Bağdat, Irak - ÖLÜ: 182, YARALI: 679 - Irak, Bağdat’ta Şiilere yönelik çoklu bombalama olayı.

7 Temmuz 2007 - Armili, Irak - ÖLÜ: 182, YARALI: 270 - Armili ve Bağdat’ta çoklu bombalı kamyon ve intihar saldırısı.

20 Ocak 2012 - Kano, Nijerya - ÖLÜ: 178, YARALI: 50 - Bombalama ve silahlı saldırılar.

26-29 Kasım 2008 - Mumbai, Hindistan - ÖLÜ: 174, YARALI: 370 - Çoklu silahlı ve el bombalı saldırı ve rehine alma eylemi. (Ölen 9 terörist dahil)

19 Eylül 1989 - Bilma, Nijer - ÖLÜ: 171, YARALI: 0 - Fransız UTA uçağında Bilma yakınında bomba patlaması.

23-26 Ekim 2002 - Moskova, Rusya - ÖLÜ: 170, YARALI: 656 - Tiyatro’da rehine alma ve kurtarma operasyonu. (Ölen 41 terörist dahil).

19 Nisan 1995 - Oklahoma City, Oklahoma, ABD - ÖLÜ: 169, YARALI: 675 - Federal Binanın bomba yüklü kamyonla kısmen çökmesi.

16 Nisan 1925 - Sofya, Bulgaristan - ÖLÜ: - 160, YARALI: 500 - Sveta Nedelya Katedralinin cenaze töreni sırasında komünist teröristlerce bombalanması.

25 Ekim 2009 - Bağdat, Irak - ÖLÜ: 155, YARALI: 721 - Hükümet binasının iki patlayıcı yüklü araçla bombalanması.

27 Mart 2007 - Tal Afar, Nineva, Irak - ÖLÜ: 153, YARALI: 351 - İki bomba yüklü kamyon ile patlama. 10 Ağustos 2001 - Luanda, Angola - ÖLÜ: 152, YARALI: 146 - Luanda’nın güneyinde trene saldırı. 14 Mayıs 1985 - Anuradhapura, Sri Lanka - ÖLÜ: 150, YARALI: 85 - Kalabalığa silahlı saldırı.

28 Mayıs 2010 - Khemasuli, Batı Bengal, Hindistan - ÖLÜ: 148, YARALI: 180 - Sabotaj neticesinde raydan çıkan Jnaneswari ekspresinin diğer bir trenle çarpışması.

14-19 Haziran 1995 - Buden Kassk, Stavropol, Rusya - ÖLÜ: 143, YARALI: 435 - Hastanede rehine alma eylemi ve iki başarısız kurtarma operasyonu neticesinde.

18 Ekim 2007 - Karaçi, Sindh, Pakistan - ÖLÜ: 141, YARALI: 540 - Eski Başbakan Butto’nun araç konvoyunun bombalanması.

3 Ağustos 1990 - Kathankudy, Sri Lanka - ÖLÜ: 140, YARALI: 70 - İki camiye silahlı saldırı.

3 Kasım 1998 - Mitu, Kolombiya - ÖLÜ: 138, YARALI: 30 - İsyancı Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), roketlerle polis barakalarına saldırdı. Polis memurları ile 10 sivil öldü.

3 Şubat 2007 - Bağdat, Irak - ÖLÜ: 137, YARALI: 334 - Pazar yerinde patlayıcı yüklü kamyonda patlama. 6 Mart 2007 - Hilla, Babil, Irak - ÖLÜ: 137, YARALI: 310 - İki intihar bombacısı ve ilave saldırılar.

29 Mart 2007 - Irak - ÖLÜ: 137, YARALI: 251 - Bağdat, Khalis ve Mahmudiya’da bir seri bombalamalar.

28 Şubat 2005 - Hilla, Babil, Irak - ÖLÜ: 135, YARALI: 130 - Sağlık kliniğinin dışında bomba otomobil patlaması.

2 Ekim 1990 - Guangzhou, Çin HC - ÖLÜ: 132, YARALI: 49 - Gasp edilen Çin Halk Cumhuriyetine ait uçağın çarpması ile.

13 Eylül 1999 - Moskova, Rusya - ÖLÜ: 130, YARALI: 150 - Bir Apartmanın bombalanması. 8 Aralık 2009 - Bağdat, Irak - ÖLÜ: 127, YARALI: 448 - Beş bomba otomobilin patlaması.

18 Nisan 1987 - Alut Oya, Sri Lanka - ÖLÜ: - 127, YARALI: 64 - Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları’nın (TEKK), Alut Oya yakınında yola kurduğu pusu.

23 Kasım 1996 - Moroni, Comoros (Komorlar) - ÖLÜ: 127, YARALI: 48 - Kaçırılan Habeş (Etiyopya) Havayolları uçağının izinsiz inişe zorlanınca düşmesi.

19 Ağustos 2002 - Khankala, Çeçenistan, Rusya - ÖLÜ: 127, YARALI: 14 - Rus birliğini taşıyan MI-26 helikopterinin teröristlerce ateşlenen roketle inişten kısa süre önce düşürülmesi.

29 Ağustos 2003 - Najaf, An-Najaf, Irak - ÖLÜ: 125, YARALI: 500 - Cami dışında bombalı araç patlaması. 5 Ocak 2006 - Irak - ÖLÜ: 124, YARALI: 203 - Kerbela, Ramadi ve Bağdat’ta bombalı saldırılar.

13 Ağustos 1990 - Eravur, Sri Lanka - ÖLÜ: 122, YARALI: 79 - Camiye silahlı saldırı.

10 Ocak 2013 - Pakistan - ÖLÜ: 120, YARALI: 222 - Quetta’da kontrol noktası, market ve diğer yerlerde bombalama ve Mingora’da caminin bombalanması.

28 Ekim 2009 - Peshawar, Pakistan - ÖLÜ: 119, YARALI: 213 - Pazar yerinde bomba araç patlaması.

2 Mayıs 2002 - Bojaya, Choco, Kolombiya - ÖLÜ: 119, YARALI: 80 - Kilise’nin bombalanması dahil, köye silahlı saldırı.

27 Şubat 2004 - Manila, Filipinler - ÖLÜ: 118, YARALI: 9 - Manila yakınlarındaki araba vapurunun bombalanma ve yakılması.

23 Temmuz 2012 - Irak - ÖLÜ: 116, YARALI: 299 - Çeşitli şehirlerde birçok bombalama olayı.

29 Kasım 1987 - Burma - ÖLÜ: 115, YARALI: 0 - Kore Havayolları uçağında Burma yakınlarında havada patlama.

23 Eylül 1983 - Birleşik Arap Emirlikleri - ÖLÜ: 112, YARALI: 0 - Gulf (Körfez) Havayolları uçağının Birleşik Arap Emirlikleri üzerindeyken patlama üzerine düşmesi.

10 Mayıs 2010 - Irak - ÖLÜ: 111, YARALI: 391 - Hilla, Basra, El-Suvayra, Bağdat, Tarmiyah, Fallujah, Musul ve İskenderiye’de bombalı saldırılar. Ayrıca Bağdat’ta silahlı saldırılar.

27 Kasım 1989 - Bogota, Kolombiya - ÖLÜ: 110, YARALI: ? - Avianca Havayolları uçağının Bogota’da havada patlaması.

10 Ekim 2008 - Orakzai, Pakistan - ÖLÜ: 110, YARALI: 165 - Taliban karşıtı aşiret toplantısının bombalanması.

1 Şubat 2004 - Erbil, Irak - ÖLÜ: 109, YARALI: 256 - Siyasal parti bürolarının iki intihar bombacısı ile vurulması.

9 Eylül 2012 - Irak - ÖLÜ: 106, YARALI: 423 - Bağdat yakınlarında ateş açma ve bombalama saldırıları, Amara’da iki bombalı otomobil.

21 Nisan 1987 - Columbo, Sri Lanka - ÖLÜ: 106, YARALI: 295 - Tamil Kaplanlarının otobüs deposunu bombalamaları.

10 Temmuz 2010 - Kakaghund, Pakistan - ÖLÜ: - 106, YARALI: 115 - İki intihar bombacısı.

22 Eylül 1993 - Sukhumi, Gürcistan - ÖLÜ: 106, YARALI: 26 - Uçağın roket tarafından vurularak düşmesi.

17 Şubat 2008 - Kandahar, Kandahar, Afganistan - ÖLÜ: 105, YARALI: 95 - Köpek döğüşü festivalinde intihar bombacısı.

19 Ağustos 2009 - Bağdat, Irak - ÖLÜ: 104, YARALI: 568 - Hükümet sitesinde birden çok bombalama.

24 Haziran 2004 - Irak - ÖLÜ: 103, YARALI: 324 - Musul ve Bağdat’ta bombalama, Ramadi ve Baquba’da silahlı saldırı.

16 Ekim 2006 - Habarana, Sri Lanka - ÖLÜ: 103, YARALI: 150 - Habarana yakınında askeri konvoya intihar bombacı eylemi.

11 Ocak 1998 - Sidi Hamed, Cezayir - ÖLÜ: 103, YARALI: 70 - Tiyatro ve camiye saldırı.

3-10 Temmuz 2007 - İslamabad, Pakistan - ÖLÜ: 102, YARALI: 29 - Camide rehine alma ve ordu kuvvetlerinin kurtarma eylemi.

22 Ocak 2007 - Irak - ÖLÜ: 101, YARALI: 186 - Bağdat ve Baquba’da bombalamalar.

13 Aralık 1921 - Bolgard, Bessarabia, Romanya - ÖLÜ: 100, YARALI: ? - Romanya Bessarabia Bolgard’da Siguranzia Sarayı’nın bombalanması.

16 Temmuz 2005 - Musayyib, Babil, Irak - ÖLÜ: 100, YARALI: 150 - Pazar yerinde, gaz tankeri ve cami yakınında intihar bombacı eylemi.

4 Kasım 2011 - Damaturu, Yobe, Nijerya - ÖLÜ: 100, YARALI: 100 - Kilise, polis merkezi, resmi binalar ve bankalara yönelik bombalama ve silahlı saldırı.

18 Mayıs 1973 - Chita, Siberia, SSCB - ÖLÜ: 100, YARALI: 0 - Aeroflot Havayolları uçağında, Sibirya üzerinde uçarken bomba patlaması.

4 Aralık 1977 - Malezya - ÖLÜ: 100, YARALI: 0 - Kaçırılan Malezya Havayolları Boeing 747 uçağının Malezya yakınında, Straits of Johore’da düşmesi.

6 Kasım 1985 - Bogota, Kolombiya - ÖLÜ: 100, YARALI: ? - Elli M-19 gerillası Bogota Adalet Sarayı'nı ele geçirdi. Ertesi gün binaya girmeye kalkan hükümet kuvvetleri ile çıkan çatışmada 11 Yüksek mahkeme hakimi dahil 100 kişi öldü.

MEDENİYET VE TERÖR

Aynı gün içinde, teröristlerce yapılan saldırılarda ölen ve halen en vahşi, en kanlı saldırı olarak nitelendirilen

11. Eylül 2001 olayındaki rekor 2993 ölüm ile başlayıp, 100 ölüm ile neticelenen olaylara kadar, bir kısmını fotoğraflarıyla görsel olmak üzere vermeye çalıştık. Terörün getirdiği feci manzaraları, kolu, bacağı kopan çaresiz insanları birlikte gördük.

Gelişmekten, medeniyetten bahsettiğimiz dünyamızda terör halen, bütün hızı ile can almaya, ocakları söndürmeye devam ediyor. En büyük yaratıcıları ise dünyanın kaynaklarını kontrollerinde tutmaya çalışan süper güçler ile radikal dinciler. Özellikle insanlara düzen ve toplu yaşama kuralları veren, iyiliği, sevmeyi, paylaşmayı, tevekkülü öğreten dinlerin terör amaçlı kullanılması, hem de Allah adına katliamlar yapılması inanılmaz bir çelişki. Ama ne yazık ki dünya devletleri bu konuda bir uzlaşmaya varmaya ve teröre müşterek bir tarif koymaya, tedbir almaya yanaşmıyor. Herkes canı yanarsa terörü lanetliyor ama, işine gelince de onu kullanmaya devam ediyor…





FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 24.08.2021 - 15:50