Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2021-08-24

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

SON TV Yazıları: YENI BIR DÖNEME ADIM ATARKEN

28/2/2013 - 14:00 - Mehmet EymürYorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      
SON TV Yazıları:
YENİ BİR DÖNEME ADIM ATARKEN
KURULUŞ

Abdullah Öcalan kısaca PKK dediğimiz Partiya Karkerên Kurdistan yani Kürdistan İşçi Partisi’ni 27 Kasım 1978’de Lice’nin Fis köyünde kurdu. Birkaç ay sonRa 35 yılı dolduracak olan terör örgütünün başıÖcalan,1979’da Suriye’ye geçerek Hafız Esad’ın himayesine girdi. Suriye ona önce Lübnan Bekaa’da kendi kontrolünde olan bir bölgede kamp yeri verdi, sonra Şam’a taşıdı.


İLK BÜYÜK EYLEM

PKK ilk kanlı ve kapsamlı silahlı eylemini 15 Ağustos 1984 akşamı Eruh ve Şemdinli'de gerçekleştirdi. O tarihten günümüze kadar, yani neredeyse 29 yıldır ülkede birçok kanlı vahşet senaryosu sergiledi.
Kürt davasına hizmet ettiğini söyleyen PKK önce kendi halkına zarar verdi, korku saldı, onları sindirdi. Onların desteğini gönülden değil, korku ile ve zorla sağladı. Örgüte karşı olan asker, sivil, köylü, yaşlı veya çocuk olduğuna bakılmaksızın katledildi. Örgüte hizmet etmeyenler hain ilan edilerek cezalandırıldı.
Güneydoğu’ya hizmet götüren şantiyeler basıldı, araçlar yakıldı.


BEKAA VE ŞAM

Öcalan 1998’de Suriye’den çıkarılana kadar rahattı. Suriye devleti ona Şam’da,Havaalanı yakınlarındaki Chebaa Köyü’nde bir kamp yeri tesis etmişti. Ayrıca hastane olarak kullanılan bir diğer kamp ve seçkin bir semtte evi vardı. Elinde telefon, etrafında bir sürü militan kadın, bütün dünyaya yayılmış büyük bir örgütü yönetiyordu.


BİLANÇO

Geçen 35 yıl, ne Türkiye’ye, ne PKK’nın temsil ettiğini iddia ettiği Kürt’lere, ne de PKK’lılara, ölüm ve felaketten başka bir şey getirmedi. İstatistiklere göre Türkiye’debütün bu süre içinde PKK’dan kaynaklanan 72,500 terör eylemi yaşandı ve;

• PKK’lı öldürüldü,

• ’e yakın PKK’lı yaralı yakalandı,

• sivil vatandaş öldü,

• sivil vatandaş yaralandı,

• asker

• civarında asker yaralandı,

• polis şehit oldu,

• polis yaralandı,

• geçici köy korucusu şehit oldu,

• ,100 dolayında geçici köy korucusu yaralandı,

• kişi, terör örgütüne üye veya yardım iddiasıyla gözaltına alındı,

• üstünde uzun namlulu silah,

• üstünde tabanca,

• bomba,

• civarı mermi ele geçirildi.


Neticede PKK terörününTürkiye bilançosu 35 binin üstünde ölüm ve bir kısmı kolsuz, bacaksız kalan 70 bin civarında yaralı. Türkiye’ye verdiği ekonomik ve psikolojik tahribatı da dikkate alırsak, korkunç büyük bir zarar tablosu.


YENİ DÖNEM VE ABDULLAH ÖCALAN

Şimdi Türkiye ile PKK arasında Öcalan üzerinden yapılan görüşmelerle yeni bir döneme giriyoruz. Farklı şekilde düşünsek de neticede hepimiz bu kanın durmasını yürekten istiyoruz. Bu dönemde Abdullah Öcalan’a hem çok önemli bir görev, hem de 35 yıl içinde yarattığı tahribatı tamir fırsatı düşecektir.

Ben PKK ile mücadele etmiş bir kişi olarak, zorluklarını da dikkate almama rağmen bu süreci çok önemsiyorum.


ZORLUKLAR

Zorluklar derken, hem örgütün içinden, hem de dışından gelebilecek direniş ve provokasyonlardan bahsediyorum. Muhakkak ki bu geniş örgüt yapısı içinde, terörden beslenen, mevcut durumdan menfaat temin eden kişi ve gruplar vardır. Keza örgüt içinde Öcalan’ı takmayıp, liderliğe soyunanlar da çıkabilir.

PKK ile yaşadığımız bu uzun dönem içinde dost ve müttefik saydığımız ülkeler dahil birçok ülkenin PKK’ya destek verdiğini de gördük. Bunlardan İsrail gibi bazıları örgütü İran’a karşı kullanmaya çalıştılar. Barzani ile Talabani de PKK ile kendileri savaştılar ama örgütle mücadelemizde bize samimi olarak yardımcı olmadılar. Yunanlılar PKK’ya her türlü destek verdi. ABD, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere için de verdikleri değişik destekler için birçok misal vermek mümkün.


NETİCE

Benim neslim ırkçı, kafatasçı bir ideolojiyle yetişmedi ve PKK çıkana kadar, beraber okuduğumuz, dostluğu paylaştığımız, evliliklerle akraba olduğumuz “Kürtler ile sorun” diye bir kavram bilmiyorduk. Hala da Türkiye’nin Kürtlerini de, Ermeni, Yahudi ve diğer renklerini de seviyor ve bir bütünün ayrılmaz
parçaları olarak görüyoruz.

Kavga bitsin, artık biraz da huzur…

PKK
1984’DEN İTİBAREN KENDİSİNE KARŞI OLANLARI ASKER, SİVİL, KÖYLÜ, YAŞLI VEYA ÇOCUK OLDUĞUNA BAKMAKSIZIN KATLEDİYOR, ÖRGÜTE HİZMET ETMEYENLERİ HAİN İLAN EDEREK
CEZALANDIRIYORDU.
GÜNEYDOĞU'YA HİZMET GÖTÜREN ŞANTİYELER BASILIYOR, ARAÇLAR YAKILIYORDUSURİYE
BEKAA’DAN SONRA PKK’YI ŞAM’A ALDI. MAHSUN KORKMAZ AKADEMİSİ 2 ŞAM HAVAALANI YOLUNDA CHEBAA KÖYÜNDEYDİ. KAMP SURİYE İSTİHBARATI TARAFINDAN PKK’YA TAHSİS EDİLMİŞTİ.


KAMPTA EĞİTİM GÖRENLERİN DIŞARIYA ÇIKIŞLARI YASAK OLDUĞUNDAN, İÇERİDE 200 CİVARINDA TERÖRİST OLDUĞUNU ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİ.İDEOLOJİK
VE NAZARİ EĞİTİM VERİLEN KAMPIN DERSHANESİ YAKLAŞIK 100 KİŞİ ALMAKTAYDI. KAMPTA AYRICA YATAKHANE, MİSAFİRHANE, YÖNETİM ODASI, TELSİZ ODASI, MUTFAK, ALT YÖNETİM ODASI, SPOR SAHASI GİBİ TESİSLER VARDI.


KAMPTA BAŞÖĞRETMENLİĞİ ABDULLAH ÖCALAN YAPIYOR VE BELLİ DERSLERİ BİZZAT VERİYORDU.


DERSLERE
ZAMAN ZAMAN PKK2NIN ÜST YÖNETİCİLERİ DE KATILIYORDU. SOLDA SURİYE’DEKİ İKİNCİ ADAM DERSİMLİ FUAT KOD ALİ HAYDAR KAYTAN VE YANINDA AVRUPA’DAN GELEN YAŞAR KAYA

BİRKAÇ LİSAN BİLEN ÖCALAN’IN TERCÜMANI REYHAN KOD (ÖNDEKİ GÖZLÜKLÜ)

ÖCALAN’IN BİNDİĞİ ARAÇLARDAN 66-1500 PLAKALI, ZIRHLI 280 MERCEDES. AYRICA SİYAH 300E BİR MERCEDES ARABASI DA VARDI.

ÖCALAN’IN BİNDİĞİ DİĞER BİR ARAÇ CHEVROLET BLAZER.EĞİTİM DÖNEMİ BİTEN TERÖRİSTLER ARAÇLARLA KAMPTAN GRUP-GRUP ÇIKARILIYOR VE ŞAM TREN İSTASYONUNA GETİRİLİYORLARDI.


TERÖRİSTLER BURADAN KAMIŞLI’YA GÖNDERİLİP ORADAN TÜRKİYE VE IRAK ALANINA SEVKEDİLİYORLARDI.


PKK’YA AİT DİĞER BİR TESİS HASTAHANE KAMPIYDI - İKİ KATLI VE GENİŞ BAHÇELİ BİR EVDEN OLUŞAN
HASTANE KAMPI HEM TEDAVİ HEM DE İDEOLOJİK EĞİTİM İÇİN KULLANILIYORDU.


DARA SOHNAYA KÖYÜ’NE 1 KM. MESAFEDEKİ HASTANE KAMPI’NIN YÜKSEK DUVAR- LARINDAN DOLAYI İÇERİDEKİ HAREKETLİLİK
DIŞARIDAN FARKEDİLMEMEKTEYDİ.
HASTAHANE KAMPINDA HASTA VE YARALILAR TEDAVİ GÖRÜYORDU.
HASTANE KAMPI’NIN BİNASI YETERLİ OLMADIĞINDAN KAMP SAKİNLERİ ZAMANLARININ ÇOĞUNU BAHÇEDE GEÇİRİYORDU.
HASTANE KAMPI’NDA EĞİTİM DE AÇIK HAVADA YAPILMAKTAYDI.HASTANE KAMPI DUVARINDA, 1994’DE ÖLDÜRÜLEN GÜNEY KIBRIS PKK SORUMLUSU THEDOPOS THEFILAKIS’İN, ALTINDA «KIBRISLILARA VE KÜRTLERE ÖZGÜRLÜK» YAZAN PANOSU BULUNMAKTAYDI. BU ŞAHSA MİSİLLEME OLARAK, ATİNA’DA 2. MÜSTEŞARI HALUK SİPAHİOĞLU ŞEHİT EDİLMİŞTİ.ÖCALAN KAMP DIŞINDA, ŞAM, MEZZE, CEBELİYE SEMTİNDE, AYNI ZAMANDA BÜRO GİBİ KULLANDIĞI BU 3 KATLI BİNADA KALIYORDU.SURİYELİ ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİN İKAMET ETTİĞİ BU SEMTTEKİ EV, HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI’NIN EVİNE 100 METRE MESAFEDEYDİ.
ÖCALAN’IN KULLANDIĞI ARAÇLAR İLE KAMPA AİT SERVİS ARACI GELİP
GİDİYOR VE EV ÖNÜNE PARKEDİYORDU.

EVİN GİRİŞ KAPISI VE SOLDA CHEBAA’DAKİ KAMPA AİT İKMAL ARACI
ÖCALAN’IN KULLANDIĞI 14-01197 PLAKALI SİYAH MERCEDES 300
ÖCALAN’IN KULLANDIĞI 14-28079 PLAKALI SİYAH BLAZER


FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 24.08.2021 - 15:50