Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2021-08-24

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

SON TV Yazıları: ABDİ İPEKÇİ SUİKASTİNDE KİM KİMDİR?

18/2/2013 - 14:00 - Mehmet EymürYorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

SON TV Yazıları: ABDİ İPEKÇİ SUİKASTİNDE KİM KİMDİR?
Mehmet Ali AğcaÜlkücü görüşü benimseyen Ağca, 1 Şubat 1979'da Milliyet Gazetesi Başyazarı Abdi İpekçi'ye düzenlenen suikastın tetikçisi olarak 25 Haziran 1979'da yakalandı.


Ağca, çeşitli ifadelerinde Oral Çelik, Mehmet Şener, Yavuz Çaylan'ın isimlerini verdi. Polis tarafından soruşturma sürdürülürken gereken ek gözaltı süresi verilmedi ve Ağca, Maltepe Askeri Cezaevi'ne kondu. 23 Kasım 1979'da aynı cezaevinden kaçırılan Ağca, 26 Kasım 1979'da Milliyet Gazetesi yakınındaki bir çöp kutusunda bulunan mektupta kendi el yazısıyla Papa'yı vuracağını bildirdi. 28 Nisan 1980'de İpekçi davasından dolayı ölüm cezasına çarptırıldı.


13 Mayıs 1981'de Vatikan'da Papa'ya suikast düzenleyen Ağca, olay yerinde yakalandı. Papa soruşturması boyunca 128 kez ifade verdi, 22 Mart 1986'da ömür boyu hapse mahkum edildi.


13 Haziran 2000'de İtalya Cumhurbaşkanı tarafından affedildi ve Türkiye’ye getirildi. Diğer suçlarından dolayı hapis yattı. 18 Ocak 2010’da cezası biterek tahliye edildi.
Oral ÇelikÜlkücü görüşü benimseyen Çelik'in adı ilk olarak 1978 ve 1979 yıllarında Malatya'da cinayet ve bombalama olaylarına ortaya çıktı.


Öğretmen Nevzat Yıldırım'ın öldürülmesi olayına da adı karışan Çelik, İstanbul'da izin kaybettirdi.


Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi suikastının yönlendiricisi ve Papa suikastının kilit ismi olarak anıldı. Adı ilk olarak Mehmet Ali Ağca'yı cezaevinden kaçıran Er Bünyamin Azer Yılmaz ve diğer sanıkların ifadesinde geçti.


Hakkında olaydan iki yıl sonra tutuklama kararı çıktı. 1985 yılında İsviçre'de Abdullah Çatlı ve Mehmet Şener'le birlikte yakalandı. 14 Kasım 1986'da Fransa'da uyuşturucu suçundan üzerin de Bedri Ateş sahte kimliğiyle yakalandı


Oral Çelik, cezası dolduktan sonra 17 Aralık 1993'te İtalya'ya iade edildi. Burada uyuşturucu kaçakçılığı ve sahte kimlik kullanmaktan yargılandığı davada beraat etti. İtalya'dan İsviçre'ye iade edilen ve Basel'de uyuşturucu davasında yargılanan Çelik, bu davadan da beraat etti. 1996 yılında Türkiye'ye iade edilen Çelik aleyhinde silahlı çete üyesi olmak, ruhsatsız silah taşımak ve cezaevinden adam kaçırmak suçlarından açılan davalar.

Abuzer UğurluBir zamanlar Türk mafyasının "en büyük babası" olan Uğurlu'nun adı 12 Eylül 1980 öncesinde birçok silah, sigara ve uyuşturucu kaçakçılığı olaylarında duyuldu. Gazeteci - Yazar Uğur Mumcu'nun kitaplarında da adı sıkça geçen Uğurlu'nun Bulgaristan gizli servisine de çalıştığı öne sürüldü.


1970'li yıllarda sağ ve sol örgütlerin tümüne silah sattığı ileri sürülen Uğurlu, 12 Eylül sonrasında başlatılan babalar operasyonunda kaçmayı başaran tek baba olarak anıldı. Gıyabında açılan silah kaçakçılığı davasından beraat etti.


Dönemin Gümrük Bakanı Tuncay Mataracı'ya rüşvet vermekten Yüce Divan'da yargılandı ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aynı yıllarda yargılandığı gümrük kaçakçılığı davasından da 15 yıl hapis cezasına mahkum olan Uğurlu, 7.5 yıl hapis yattı.


Cezaevinde olduğu sırada Papa suikastı olayında Mehmet Ali Ağca'ya yardım ettiği gerekçesiyle İtalyan yargıçlar tarafından ifadesine başvuruldu, suçlamayı reddeden Uğurlu, 1988'de Tekirdağ Cezaevi'nden tahliye oldu.


İstanbul'da yedi kilogram kokainle yakalanmasının ardından delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakılan ancak daha sonra hakkında çıkarılan tutuklama kararıyla kayıplara karışan Uğurlu, 20 Ekim 1999'da 4 yıllık firardan sonra kızının evinde yakalandı. Abuzer Uğurlu, 14 Mart 2007'de cezasını tamamlayarak tahliye oldu.Yalçın ÖzbeyYalçın Özbey, Mehmet Ali Ağca'nın İpekçi olayında zanlı olarak yakalandığı sırada sorgulanırken Mehmet Şener ve Oral Çelik'in yurtdışına çıkışından sonra verdiği isim.


Ağca, Roma'daki duruşmalarından birinde verdiği ifadede, İpekçi'yi Özbey'in öldürdüğünü ileri sürdü. Özbey ise bu iddiayı reddetti ancak İpekçi cinayeti öncesinde Ağca'ya para yardımı yaptığını itiraf etti. Ağca'nın 23 Kasım 1979'da İstanbul Kartal Maltepe Askeri Cezaevi'nden kaçırılmasında kullanılan arabanın kendisine ait olduğunu da kabul etti.


Bochum'da 1983'te işlettiği lokalde Alman polisi tarafından gözaltına alınan Özbey, daha sonra serbest bırakıldı. 1993'te Almanya'nın uyuşturucuyla yakalandığı için gözaltına alındı. Bu sırada Emniyet Genel Müdürlüğü İrtibat Görevlisi Nail Aydın'la görüşme yaptı.


Adalet Bakanlığı tarafından iade edilmesi talep edilen Özbey, Türkiye'ye iade edilmedi. 1997'de Almanya'da yattığı cezaevinden tahliye edilen Özbey, aynı gün geçtiği Belçika'da gözaltına alındı. Ancak Belçika'da zamanaşımı süresinin 10 yıl olması nedeniyle serbest bırakıldı ve iadesi gerçekleşmedi.


Türkiye tarafından yurtdışında kırmızı bültenle aranan Özbey, İpekçi davasından 20 yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanırken Almanya'da cezaevinde 2 MİT görevlisi ile görüştü. Zamanaşımı sebebiyle yargılanmadan kurtuldu.

Mehmet ŞenerAbdi İpekçi suikastında Mehmet Ali Ağca'yı yönlendirdiği ileri sürülen ülkücü görüşlü Mehmet Şener, Papa suikastına da karıştı. Abdullah Çatlı ile birlikte 22 Şubat 1982'de İsviçre'de Nevşehir Emniyet Müdürlüğü'nden alınmış, Durmuş Utanmaz adına düzenlenmiş sahte pasaportla gözaltına alındı.


Çatlı serbest bırakılırken, Şener tutuklandı. Kürt olduğunu ileri sürerek Türkiye'ye iade edilmemesini istedi, iade edilmedi. İtalya'da yargılandı, delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.


İpekçi'nin öldürülmesini azmettirdiği gerekçesiyle aranan Mehmet Şener'in gıyabi tutukluluğu, Ağustos 1999 yılında "yasal zamanaşımı süresi dolduğu" gerekçesiyle kaldırıldı.
Yavuz ÇaylanAğca, eylem yerine kendisini Yavuz Çaylan’ın götürüp getirdiğini söyledi. 10 yıl hapis cezası aldı.

MHP İstanbul İl Başkanlığı için yarıştı, ama İpekçi cinayeti dosyası gündeme gelince adaylıktan vazgeçti. Çocukları üzüldüğü için artık İpekçi cinayeti üzerine konuşmak istemediğini söylüyor. MHP’de aktif siyaset yapıyor.


Ülkücü görüşü benimseyen Ağca, 1 Şubat 1979'da Milliyet Gazetesi Başyazarı Abdi İpekçi'ye düzenlenen suikastın tetikçisi olarak 25 Haziran 1979'da yakalandı.

Ağca, çeşitli ifadelerinde Oral Çelik, Mehmet Şener, Yavuz Çaylan'ın isimlerini verdi. Polis tarafından soruşturma sürdürülürken gereken ek gözaltı süresi verilmedi ve Ağca, Maltepe Askeri Cezaevi'ne kondu. 23 Kasım 1979'da aynı cezaevinden kaçırılan Ağca, 26 Kasım 1979'da Milliyet Gazetesi yakınındaki bir çöp kutusunda bulunan mektupta kendi el yazısıyla Papa'yı vuracağını bildirdi. 28 Nisan 1980'de İpekçi davasından dolayı ölüm cezasına çarptırıldı.


13 Mayıs 1981'de Vatikan'da Papa'ya suikast düzenleyen
Ağca, olay yerinde yakalandı. Papa soruşturması boyunca 128 kez ifade verdi, 22 Mart 1986'da ömür boyu hapse mahkum edildi.


13 Haziran 2000'de İtalya Cumhurbaşkanı tarafından affedildi ve Türkiye’ye getirildi. Diğer suçlarından dolayı hapis yattı. 18 Ocak 2010’da cezası biterek tahliye edildi.
FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 24.08.2021 - 15:50