Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2021-08-24

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

Manipülâsyon

4/2/2005 - 18:17 - Mehmet Eymürİlgili Bağlantı Yorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

Güler Kömürcü'nün Akşam Gazetesi'nde çıkan iki yazısını hatırlatarak konuya girmek istiyorum:

"26 Ekim 2004

MİT'e 'ARMAN' bey mi geliyor!

Haber kaynağım Ankara'nın etkinlerine çoook yakın duran, konusunun uzmanı bir isim, bu nedenle bana aktardığı satırarası bir bilgi de olsa derhal araştırıp-kayda geçerim. Haber kaynağımla Hilton'un verandasında bol siyasi portreli arka fonda, derin kulisleri paylaşır iken... O'na gelen bir telefon sohbetimizi böldü, konuşmasını tamamlayıp bana duyduklarını aktardı;

· 'Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Şenkal Atasagun'un yerine 'Arman SUAR' geliyormuş, ilgili kararname KÖŞK'teymiş' dedi. Aktarılan kulis iki cümle; Atasagun gidiyor, Arman SUAR geliyor.

· Arman SUAR kimdir, nereden gelir, detaylar benim 'araştırmacı' kabiliyetime kalmış. Kabiliyetimi sınayalım bakalım.

· Arman SUAR... Öncelikle 'ön isim' aklımı karıştırdı, tanıyan onca kişiye sordum, Arman mı Armağan mı bir türlü netleştiremedim. Netleştirdiklerime bakalım;

· Arman SUAR, yaklaşık olarak 5 yıl önce MİT'ten emekli olmuş, operasyonel birimler veya istihbarat politikalarımızı belirleyici tepe pozisyonlardan ziyade, masa başı, idari işler ve personel dairelerinin yöneticiliklerini yapmış eski bir teşkilat mensubu.

· Arman bey, MİT dışında, Demirel iktidarı döneminde Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevinde de bulunmuş, kısacası devletteki iş geçmişi 'orta halli idareci' ile sınırlı, aklım bir kez daha karıştı... Neden mi, anlatayım; mevcut müsteşar ATASAGUN gibi uzun yıllar teşkilatın yol haritasını belirleyici 'etkin' konumlarda bulunmuş, büyükelçilik kariyerine sahip, uluslararası birikim-donanımlı bir bürokrattan sonra MİT'in başına yeni bir isim atandığında, O yeni ismin de, en az o koltuğu bırakan kadar birikimli ve de dışilişkilerde tecrübeli olması gerekiyor. Sanırım, Arman bey ile ilgili ben yeterince bilgi sahibi değilim...

· MİT'in tepesine geleceği iddia edilen ARMAN SUAR beyin siyasi çevrelere en önemli aşinalığı dayısı EKREM CEYHUN diyorlar. Demirel'in karakutusu olarak bilinen, devlet eski bakanlarından, Erzurumlu Ekrem CEYHUN (Ekrem CEYHUN'un soyadı EŞİYOK imiş, EKREM EŞİYOK çok uzun yıllar önce soyadını CEYHUN olarak değiştirmiş) yeğeni olan Arman SUAR da Demirel Ailesi'nin yakın bir ismi.

· Bu arada, hazır söz Demirel ve Ekrem CEYHUN'dan açılmış iken, Ekrem CEYHUN beyin adı gazete arşivlerine son 1 yıl içinde bakın nasıl konu olmuş;

· 'Yuvacık Barajı ile ilgili iddiaları araştıran Meclis araştırma komisyonunun, hakkında soruşturma istediği Devlet eski Bakanı Ekrem Ceyhun'un durumu tartışma konusu oldu. Projenin onaylandığı DYP-SHP hükümeti döneminde kabinede bulunmayan Ceyhun için Yüce Divan talebinde bulunulması soru işaretlerine yol açtı. Komisyon raporunda Ceyhun'un, 'Hazine'nin yükümlülük üstlenmesine ilişkin talimat verdiği' belirtildi. Şimdi, Başbakan Erdoğan'ın onay vermesi durumunda Murat Karayalçın ile Tansu Çiller ve Ekrem CEYHUN'un da aralarında bulunduğu 11 eski bakan hakkındaki Yuvacık Barajı ile ilgili Yüce Divan istemiyle Meclis soruşturması açılacak. Demirel'in de 'Yuvacık Barajı projesinden su alması yönünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne telkinlerde bulunduğu' aynı raporda ifade edildi.'

· Demirel aile fotoğrafında yer alan-BABA'nın karakutusu olarak bilinen Ekrem CEYHUN'un yeğeni Arman SUAR'ın MİT'in başına geleceği-atamanın KÖŞK'te onay beklediği kulisini 'MİT'in ilgili birimlerine' de ilettim, iddialar hakkındaki yorumlarını sordum, 'Sayın Müsteşar ATASAGUN görevinin başında, tüm bu iddialar da manipülasyondur' dediler, bu da yetkin ağızdan önemli bir not, evet, bilginize ey okur..."


Öncelikle, Güler Kömürcü'nün üç ay kadar önce duyduğu haber aşağı yukarı 1 yıldan beri gündemde olan bir konu ve yeni değil. Dikkatimi çeken, Kömürcü'nün sonunda "manipülasyon" olduğunu öğrendiği ve içinde eksik ve yanlış bilgiler bulunan bu konuyu yeni bir habermiş gibi neden gündeme taşıdığı ve ince bir şekilde Arman Suar'ı yererken, neden Şenkal Atasagun'a övgüler yağdırdığıdır. Bunu yılbaşı tatili için Amerika'da bulunduğunda ziyaretlimize gelen Güler Kömürcü'nün yüzüne de söyledim.

Aradan bir ay geçti, Güler Kömürcü bu defa yakışıksız bir şekilde benim de adımı dahil ederek konuyu yeniden gündeme taşıdı. İkinci yazı şöyle:

"24 Ocak 2005 Pazartesi

MİT'e 'Arman' Bey geliyor ve Eymür dönüyor!

Erken uyarı sistemininiz olarak, tam 3 ay önce, medyada İLK bendeniz size duyurdum, 26 Ekim 2004 tarihli

AKŞAM Gazetesi'nde, köşemde okudunuz; 'Milli İstihbarat Teşkilatımız MİT'in başına Arman Bey mi geliyor' başlığıyla yazdım ve önceki gün yoğunlaşan kulislere bakılırsa MİT'te nöbet değişimi birkaç gün içinde gerçekleşiyor. Evet, MİT'in başına Arman SUAR geliyor. Şenkal Atasagun'un da Büyükelçi olarak yurtdışına tayin edilmesi bekleniyor.

· Bu arada yine çeşitli kaynaklarımdan bana ulaşanlara bakılırsa MİT'in yeni başkanı olması beklenen Arman SUAR'ın göreve gelmesinin hemen ardından da kamuoyunun yakından tanıdığı MİT eski Daire Başkanı Mehmet Eymür'ün de teşkilata dönmesi bekleniyor. Arman SUAR ve EYMÜR'ün yakın iki dost olması bu iddiları güçlendiriyor.

· Yaklaşık 2 hafta önce yılbaşı tatili için bulunduğum Washington'da sohbet ettiğim sevgili komşum Mehmet Eymür'e bu kulisleri aktarmıştım, Eymür cevap yerine tebessümle yetinince ben de ısrar etmedim...

· Arman SUAR'ın atanması, Eymür'ün göreve dönme ihtimali ve MİT'te bazı kadroların yenilenme beklentisi 'AKP Hükümeti'nin raflarda bekletilen bilhassa MESUT YILMAZ dönemine ait bazı kritik iddialar-dosyalarla ilgili araştırmaları hızlandıracağı-kamuoyunun ŞOK gelişmelere hazırlanması gerektiği şeklinde yorumlanıyor.

· Bu arada Çakıcı'nın da aynı paralelde destekleyici açıklamalara hazır olması (hatta Çakıcı'nın itiraf dosyalarının hazır olduğu söyleniyor) önümüzdeki günlerde birilerinin epey uykusunun kaçacağı anlamına mı geliyor dersiniz ey okur?!

· Arman Suar'ın MİT'in başına atanmasında Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Ali Babacan ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in etkili olduğu da öne sürülüyor, biline...

· Evet, Arman SUAR kimdir, kısaca bakalım; Arman SUAR, yaklaşık olarak 4 yıl önce MİT'ten emekli olmuş, idari işler ve personel dairesi eski başkanıdır. Arman Bey, MİT dışında, Demirel iktidarı döneminde Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevinde de bulunmuş. Siyasi çevrelere aşinalığı da yakın akrabası EKREM CEYHUN'la başlamış. Demirel'in karakutusu olarak bilinen, Devlet eski bakanlarından, Erzurumlu Ekrem CEYHUN yakın akrabası olan Arman SUAR Demirel Ailesi'nin yakın bir ismi, Arman Bey ayrıca son seçimlerde DYP'den milletvekili adayı olarak da aktif politikaya girişim yapmış.

· İzlemeye devam ediyoruz, gözümüz raflardaki uyumaya bırakılan dosyalarda.."


Yakışıksız diyorum, zira Kömürcü'nün hem "sevgili komşum" diye hitap edip, hem de beni böyle bir habere konu etmesini doğru bulmuyorum.

Yakışıksız diyorum, zira "Mehmet Eymür'e bu kulisleri aktarmıştım, Eymür cevap yerine tebessümle yetinince ben de ısrar etmedim..." cümlesi doğruları yansıtmıyor. Doğru olan Kömürcü'nün bana "Arman Suar'ın aleyhinde neden yazdığını" izah etmesi ki onu da burada belirtmek yakışıksız olur.

Yakışıksız diyorum, zira manipülâsyon haberleri yayınlayanlar belli amaca hizmet etmiş olurlar. Bu kişilere de "manipülâtör" denilir.

Evet, özetle Kömürcü'nün yazısına göre, bir kaç gün içinde Arman SUAR MİT Müsteşarı oluyor, Eymür göreve dönüyor, MESUT YILMAZ dönemine ait bazı kritik iddialar ve dosyalarla ilgili araştırmalar hızlandırılıyor, Çakıcı'nın da aynı paralelde destekleyici açıklamaları ile birilerinin uykularının kaçacağı ve ŞOK gelişmelerin yaşanacağı bir devir başlıyor.

Üzgünüm Güler. Demek ki beni, birilerinin belli amaçlar için kolayca kullanabileceği, bir makam olsun da ne olursa olsun koşarak gelecek, birilerinden hesap sormaktan başka faydalı bir şey bilmeyen bir adam olarak bellemişsin, Çakıcı ile aynı paralele oturtmuşsun.

Dostluk derin bir kavramdır. Hem dostluk, hem gazetecilik ve hem de manipülâtörlük bir arada olmaz. Beni böyle abuk-sabuk bir gündemin içine çekmek sana yakışmadı. Gazeteci gazeteciliğini yapmalı ve bu tip oyunların aleti olmamalıdır.


Bilginize ve değerlendirmenize sunulur ey okur...
FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 24.08.2021 - 15:50