Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2021-08-24

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

Örgüt

8/6/2004 - 01:30 - AtinYorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

27-29 Haziran tarihlerinde İstanbul’da, terörist eylemlerin odağı haline gelebilek çok geniş kapsamlı bir organizasyon, NATO zirvesi yapılacak.

60-65 devlet başkanı, cumhurbaşkanı ile aynı sayıda genelkurmay başkanı ve bakanın katılacağını bildirilen toplantıya, son günlerde Irak'ın işgali ve esirlere işkence sebebiyle bütün dünyada büyük tepkiye neden olan ABD Başkanı George W. Bush da katılacak. Bush 26 Haziran tarihinde eşi Laura Bush ile birlikte Türkiye’ye gelecek.

Güvenlik güçleri bütün imkanlarını seferber ederek, Nato toplantısının ve önemli misafirler ile Başkan Bush'un ziyaretinin, kazasız belasız geçmesine çalışacaklardır.

20-22 Temmuz 1991 tarihleri arasında da baba George H. W. Bush Türkiye'yi ziyaret etmiş ve İstanbul ve Ankara'da bulunmuştu.

Böyle önemli toplantılarda ve ziyaretlerde gece-gündüz çalışıp hazırlık yapanlar sadece güvenlik güçleri değil. Terör örgütleri de aynı şekilde yoğun bir şekilde "nerede kimi öldürebiliriz, nereleri bombalıyabiliriz, kimin canını nasıl yakarız" planlamalarının peşindedirler.

Güvenlik güçleri, Baba Bush'un ziyaretinden 8 gün önce, 12 Temmuz 1991 tarihinde, İstanbul'un Beşiktaş, Nişantaşı, Balmumcu ve Etiler semtlerinde dört ayrı eve düzenlenen operasyon neticesinde 10'u ölü, 1'i yaralı, 12'si sağ olmak üzere 23 DHKP-C (Dev-Sol) mensubunu ele geçirdi. Operasyonlarda Türk ve Amerikalılara ve çeşitli iş yerlerine yönelik eylem planları ele geçirildi. Örgüt evlerinde ayrıca askeri kimlik ve üniformalar bulundu.

Operasyon sırasında öldürülen teröristler arasında Niyazi AYDIN, Merkez Komitesi Üyesi; İbrahim ERDOĞAN, Kır Gerilla Sorumlusu; İbrahim İLÇİ, Devrimci İşçi Hareketi sorumlusu; Cavit ÖZKAYA, Askeri Komite üyesi; Hasan ELİUYGUN, Askeri Komite Üyesi; Nazmi TÜRKCAN, Askeri Komite üyesi; Bilal KARAKAYA, Devrimci hareketin üyesi; Zeynep Eda BERK, Askeri büronun kurumlaşmasında görevli; Yücel ŞİMŞEK, Örgüt kuryesi, Ömer COŞKUNIRMAK, Büro örgütlenmesi ve çeşitli teknik konulardan sorumlu; gibi illegal örgütün üst düzey yönetici kadrosu bulunuyordu.

Gerçekleştirilen bu operasyonlarla ele geçirilen belgeler, bu kadar kapsamlı bir zirvenin ve yabancı devlet başkanlarının ülkemizi ziyareti öncesinde terör gruplarının nasıl bir hazırlık içerisinde olduklarını göstermek bakımından mükemmel bir örnektir.

Takip eden sayfalarda size 1991'de ele geçen bu belgelerden örnekler sunarak, örgütlerin bu tip günlerde nasıl çalıştığını, neler yapmaya gayret göstereceklerini belirtmeye çalışacağız.


GEORGE BUSH'LA İLGİLİ EYLEM PROGRAMI (9.7.1991 Salı)

1- CEZALANDIRMA

(a) Stephan LAVRENCE (Yeşilköy ........... Md.) ....... Yeşilyurt. Cafer'in ekip görev aldı, İstihbaratta belli eksiklikler olmasına karşın (hedefi tanımama vb.) son tahlilde eve girme yöntemi de zorlanacak.

(b) Karl MİSTLEBALİER: (1. Ordu ...... Askeri Yemekhane. Müd.). ....Namık'ın ekip görevli. 8 yıldır aynı yerde oturuyor. Belli bir netlik sağlanmış durumda. Evine girme biçimi kararlaştırıldı.

(c) Konsolosluk Araçları (Görevlileri): İstinye Veranda'dan hareketle 2. çevre yolu Okmeydanı, Dolapdere, Tepebaşından konsolosluğa geliyorlar. Güzergahta üç araç var. (.... 280, 296, 97) esas hedef 280 mavi chevrolet yabancı taksi. İçinde ağırlıkla 3 kişi oluyor kimlikleri bilinmiyor. (Diğer araçlara göre tiplerinden daha sorumlu görevleri olduğu düşünüldü) Eylem yeri olarak esas anlamda. Ok Meydanı 1. çevre yolu altındaki ışıklar seçildi. Alternatif Dolapdere-Tarlabaşı yolu olacak. (Hüsnü’nün ekip görev aldı. Tayfun şoför olarak takviye verilecek)

2- BASKINLAR

(a) Amerikan ACC firması: .... Caferlerin ekip görevli. Firma CNN vb, Televizyon, Basın vb. Reklam işlerini organize eden bir yer. (Sabah olacak)

(b) Commercial Union Sigorta: .... Namık'ların ekip görevli. Firma daha önce (5 Ay) bombalanmıştı. (Sabah olacak)

(c) ANC ....... (Alternatif). Caferlerin ikinci grubu yapacak. Şirket çok yönlü, inşaat vb. hizmetler veren bir Amerikan firması (Sabah olacak)


(d) Amerikan Life Sigorta: ........ Cafer'ler görevli. Şirketin esas merkezi Şişli ...... Sigorta işleri yürütüyor. Çalışanlar ağırlıkla Türk. (Sabah olacak)

(e) ŞARTÜRK: ...... Hüsnü'ler görevli. Şirket inşaat müteahhitlik hizmetleri veriyor. Amerikalılar da çalışıyor. Açılma saati geç, (Sabah 09,00 civarı) olduğundan alternatif olarak düşünülüyor.

NOT: Şartürk, Sigorta ve ANC'de Amerikalılarla karşılaşma olasılığı doğarsa (Md. vb düzeyde) perspektif olarak cezalandırma inisiyatifi de bırakılacak.

3- BOMBALAMALAR:

(1) TATKO: (Amerikan Home Sigorta) .... (Namık)

(2) AMERİKAN DİL OKULU: ....... (Namık)

(3) İTT: ........ (Namık)

(4) DELTA: ........ (Cafer)

(5) COCA-COLA MERKEZ: ........ (Hüsnü)

(6) AMERİKAN KİTAP SATIŞ BÜROSU: ....... (Hüsnü)

NOT: Bu başlıktaki program daha da zenginleştirilebilir. (Nato yakıt tankları, Türk Kongre Turizm, Finans Corperasyon vb.)

4- HAVAALANI-ŞEHİR GÜZERGAHI:

(a) Yeşilköy Havaalanı Çevresi-Sahil Yolu: (Yeşilyurt yönü) Namık'lar görevli. 4-5 patlayıcı yeri.

(b) Yeşilköy- 2. Çevre Yolu Yönü: (Caferler görevli). Bush, araçla şehre gelirse büyük olasılık bu güzergahı izleyecek. Kablolu, yolun altına dönük hazırlık yapılıyor. Onun dışında 4-5 uygun yere konabilir.

(c) Dolmabahçe Sarayı ve Çevresi : Hüsnü'ler görevli. Saray karşısı (Otel altı) Dolmabahçe Cami yanı, Gümüşsuyu park (Sebil Büfe çevresi, Stad önündeki kolektör inşaatı vb. yerlere konacak. Ayrıca basında (Emin ÇÖLAŞAN) sarayda yemeğin 21'de akşam avizeli salonda olacağı yer aldı. İçeriye dönük hazırlıkta yapılabilir.

5- ANAP İL MERKEZİ: (Cafer'ler ) Eski il merkezine patlayıcı olanağı vard. Yeni yere taşınma sonrası aynı olanak bulunursa değerlendirilecek.

6- KONSOLOSLUK: Yandaki binadan bombalama olanağı var. (Bir-iki gün önceden konaklama için iki kişi görevlendirilebilir.) Ancak Bush'un geldiği koşullarda son görüşme yapılıp adım atılacak. (Namık'lar)

NOT: Tarih saptanması konusunda programa bir netlik veremedik. Ancak,

19 TEMMUZ: ANAP ve Konsolosluk.

20 TEMMUZ Sabah: Cezalandırmalardan tespit edilenler.

21 TEMMUZ Sabah: Baskınlar.

22 TEMMUZ Akşam: Bombalamalar şeklinde kaba bir belirleme mantıklı olur.

(Güzergah ve saraya dönük bombalamalar Bush'un programına ve teknik hazırlığı sağlayan yoldaş'a bağlı olacak.)

KAHROLSUN FAŞİZM
YAŞASIN MÜCADELEMİZ
Kemal


Örgütün hedefi sadece Amerikalılar veya Amerika ile iş yapan firmalar değildi. Asker, polis ve MİT mensuplarına, siyasilere, yabancı uyruklulara suikastlar de planlanmıştı. Sözde kendini halkın, işçinin bir parçası, koruyucusu ilan eden örgüt, halkın, işçinin malını, parasını soymak, tahrip etmek için de hazırlıklar yapmıştı:

SOYGUNLAR (KAMULAŞTIRMA):

DİNAMİT DEPOSU: ..... tepelerinde PTT radarı var. 2 kişi bekliyor. 08.00-20.00 nöbet değişim saatleri. Toyata - Nissan kamyonetle girilebilir. Kapıya gelince araba selektör yapıyor. Bekçilerden biri kapıya geliyor, diğeri kulübede telsizin başında bekliyor. Silahları var (Bekleyenler şirketin adamı). Depo tepenin yamacında, tepenin .... doğru gömülü. Kulübe ile giriş arası 50 Mt. kadar.

SÜMERBANK İLE İLGİLİ: Ay'ın birinde avans, 20-21'inde maaş dağıtılıyor, 2 veznedar alıp dağıtıyor. (iriyarılar) 1- Uzun boylu, esmer, kalın bıyıklı 2- Şişman, beyaz tenli, seyrek saçlı. Taşıma işinde 35 PN 046 plaka sayılı siyah bir araba kullanılıyor. Başka bir araç güvenlik alıyor. Anayol tarafından (garaj kapısından) çıkıyor. Arabada ayrıca güvenlik olup-olmadığı bilinmiyor.

KUTLUTAŞ ..... ŞANTİYESİ: Üç araba var (mavi Reno, Yeşil Serçe, Beyaz Kartal) Para bunlardan biriyle geliyor, Önünde resmi ekip oluyor. Para çuvalla geliyor (Muhasebeye) Bu sırada ekip, Formen Lokali önünde bekliyor. Muhasebede sayılan para yaya olarak (50 metre) lokale getiriliyor. (İşçiler taşıyorlar). Para dağıtılırken İki polis içeride bekliyor. Para genellikle akşam 4-5 sıraları geliyor. Koruma Amiri (Sedat) Bıyıklı, gözlüklü, şişman iri yarı, esmer, hafif kır saçlı. Yolda gerçekleştirilebilir. Polis istihbaratın bizde olduğunu biliyor gibi (Ya da zarf atıyor)

UYDU ANTENİ: Yönü İstasyon tarafına. Aslında PTT'nin ancak, TUSLOG kiralamış, bağlantı kablosunun uzunluğu 6700 Mk.( ...... taki NATO'ya olabilir) Antenin yapım maddesi nedeniyle yanıcı özelliği olabilir, Dışarıdan PTT'ye aitmiş gibi görünüyor ve koruması yok. PTT'ye ait olan içinde ayrıca tel örgüyle çevrilmiş Demiryolunun kenarında tel örgüler var. Ancak geçitlerde mevcut. Oradan .... tarafına geçiliyor.

SHELL BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ VE DEPOSU: Garaj tarafı tel örgülü ve bahçede variller. Tel örgülerin altında 10 cm. kadar boşluklar var. Yüksekliği 2,5 Mt. kadar. ..... tarafı bina duvarı.

... ZİRAAT BANKASI: her gün saat 17.00-17,15 banka güvenliği var, zırhlıdan çıkarılırken iş konulabilir. Sakin ve sessiz bir yer, rahat. İstek: araba lazım ....


MİLLETVEKİLLERİ:

1- TALAT ZENGİN Tel: ..... Adres Yok, tel.den çıkarılmalı.

2- GALİP DEMİREL Tel: ..... Adresi yok.


GENERALLER:

1- 29.11.1990 SEDAT CELASUN: .... Ankara. Tel: ..... Bakılmış, adres doğru ve burada oturuyor, dış kapı önünde polis kulübesi var, içeride de polis olduğu söyleniyor. Zaman zaman dışarıda sivil polislere rastlanmış, kendisine rastlanmamış, ev önünde siyah Mersedes duruyormuş, onun olabilirmiş.

2- 29.11,1990 Emekli Orgeneral MEHMET BUYRUK: Emekli As. ........ Ankara,

3- 21.11.1990 Orgeneral KEMAL YAMAK: Adresi Ali'ye varildi.

4- 03-26.12.1990 Emekli Orgeneral M. RÜŞTÜ NAİPOĞLU: Kontr Gerillacı. ....... Ankara.

5- 03.12.1990 Emekli Orgeneral FİKRET OKTAY: ....... Ankara.

6- 03.12.1990 Emekli Korgeneral İsmail SELEN. ...... Bahçelievler Ankara (Öldürüldü) Resmiyle birlikte verildi.

7- 09.05.1991 Emekli Orgeneral FAİK TÜRÜN: ....... Ankara

8- 18.03.1991 Emekli Korgeneral İSMAİL SELEN: İşyeri ve evi görüldü, iş ortağı emekli Jandarma Albay KORAY ....... Kooperatifte bir aradalar, ayrıca araba galerileri var.

9- Emekli Orgeneral Hulusi SAYIN: ....... Ankara.

10- Emekli Orgeneral NURETTİN ERSİN: .......... Ankara.


EMNİYET MENSUPLARI:

1- 21.11.1990 Emniyet Müdürü Başhekim MELEHAT PAYTAK: Bulunduğunda cezalandırılmalı. 13.12.1990 Melehat PAYTAK. Evi bulunmuş, .... yanındaymış. Ev Çankaya'da, 86 Rehberinden bulunmuş.

2- 03,12,1990 ALPASLAN BAZ: D.S Timinde, işkenceci. (1. Şube Md. DEV-SOL Timinde görevli) ... durağı yakınlarında oturuyor, evinin numarası tam bilinmiyor. 3-4 evden biri. Pis bıyıklı, orta boylu, ablak yüzlü, birazcık göbekli, saçlarının önü hafif açık, kumral düz saçlı.

3- 03.12.1990 MUSTAFA MUĞLU: DS Timinde (1. Şube Md. DEV-SOL timinde görevli) ... Polis Lojmanları .... (26.03.1991 - CEMAL'in verdiği istihbarat) Yenimahalle. DS timinde DAL'de görevli, işkence, tecavüz vb. işleri yapıyormuş.

4- SAVAŞ DEMİR: DS Timinde (1. Şb. Md. DEV-S0L timinde görevli). Tel Numarası verildi, evi halen Ankara'da, evine uğramıyor.

5- 16.02.1991 ORHAN TAŞANLAR (TAŞÇILAR ya da TAŞALAR): Ankara Siyasi Şube Müdür Yardımcılığında bulunmuş, daha sonra AĞAR’ın yardımcılığını yapmış, şimdi ise Araştırma-Planlamada görevliymiş. Tunalı Hilmi’de TANSEL adlı kahveyi işletiyormuş (Ortak), kahvede kadın-erkek sosyete kumar oynarmış. Ankara

6- H. ASLAN İNALTUN: 1.Şubede şef. ...... Ankara.

7- HAYATİ ANCI: Avukat. Polisleri savunuyor, eskiden Emniyet Müdür Muavinliği yapmış. Öncesi ve sonrası bilinmiyor, ayrıca 3.Şube Müdürlüğü de yapmış, Kısa boylu, esmerce, bıyıklı, hafiften islamcılara benziyor. Bürosu ..... Ev: ..... Tel: ....

8- ENVER ÖZTÜRK: (26.03.1991 - CEMAL'in verdiği istihbarat) Siyasi Poliste çalışıyor, savunmada adı var (Dursun Karataş'ın yazdığı haklıyız kazanacağız adlı kitapta geçiyor)

9- ÜMİT ESMER: (26.03.1991 - CEMAL'in verdiği istihbarat) APK uzmanı, Araştırma Şube. Emniyette (Emniyet Müdürü)

10- HASAN ŞAHİN: (26.03.1991 - CEMAL'in verdiği istihbarat) Polis, Savunmada adı var (Dursun Karataş'ın kitabında)

11- BEKİR PULLU: (26.03.1991 - CEMAL'in verdiği istihbarat) Siyasi Polis. Savunmada adı var.

12- Özel Hareket timinden iki kişi, adları bilinmiyor, CEYLAN işine gidildiğinde görülmüş, birinin evi biliniyor. Net.

13- SABRİ CEYLAN: (26.03.1991 - CEMAL'in verdiği istihbarat) ....... Dersanesine gidiyormuş. Adres: ..... Ankara. Terörle Mücadele Dairesinde görevli. (SABRİ CEYLAN'a silahlı saldırıda bulunuldu, ancak yaralı olarak kurtuldu)

14- (CEMAL) Emniyet Müdürlüğünün inşaatı bitmek üzere olan binası var.

15- (CEMAL) Emniyet Genel Müdürlüğü binası yapılmadan bombalanmalıdır.

16- (CEMAL) Çankaya Emn. Amirliği ile Mamak Emn. Amirliği binaları bombalanabilir.

17- (CEMAL) Polisi Güçlendirme Vakfı bitmiş inşaat binası.

18- (CEMAL) PİME CARDİN

19- (CEMAL) SAVAŞ DEMİR: Ev adresi ......... Ankara)

20- (2) tane sorgu timinde görevli Komiser adresleri var. Hiç birini gezip teyid edemedik. Her biri beş kişilik ekip kahveye geliyor ve kahve biliniyor. Her sabah geliş saati belli (10.00-10.30). Akşamları da geliyorlar (18.00- Vb.) Keçiören ....... 500-600 m. ilerisinde.


MİT MENSUPLARI, CEZAEVİ SORUMLULARI, AVUKATLAR

1- Astsubay NECMİ .... 2,5 Milyon - 14'lü.

2- N. ARİF GİŞİ. Jandarma Astsubay, Jandarma .... Komutanlığı Ziraat Bankası

3- GÖNDEREN: NECMİ SOYAD. Jandarma Genel Komutanlığı, Ankara.

4- ZAFER ERDOĞAN. Adalet Bakanlığı ....... Yardımcılığı, .... Cezaevi, Eskişehirden sevki örgütleyen adam. MİT'le birlikte yapıyor, operasyonu bu yönetiyor, Savcılıkta, müdür ve savcılarla bu konuda toplantı yapıyor, ..... Müdür Yardımcılığından birkaç ay önce alınmış. Ceza ve Tevkif evleri .... Genel Müdür Yardımcılığına atanmış.

5- HÜSEYİN TURGUT. Cezaevlerinde .......yaptıran biri, cezaevlerindeki baskının beyni bu. Ceza ve Tevkif evleri eski .... Yardımcısı, Eskiden MİT'e de yakınmış. .... oturuyor.

6- MEHMET EYMÜR. .... Dış Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti adlı şirketi var. Kartdaki adres ve Telefonu: ..... Tel: .... Tel: ...... ........ Ankara. İstanbul: ..... Mecidiye İstanbul. Tel: .......

7- ALİ HAYDAR CENGİZ. Ceza ve Tevkif Evleri .... Müdürlüğü yapmış, 83-84-85 dönemi. ....., şimdi Avukat, Ankara Cezaevine gidip-geliyor. İşkenceci biri. Baro kaydındaki adresi: ..... Tel: .... Ev: ..... Ankara. Tel: ... 50 yaşlarında, biraz zayıf, uzun boylu, kır saçlı, alnı açık, gözlüğü okuma sırasında takar, yarım kesik gözlükleri var, istifa edip avukatlık yapıyor şimdi.


DİĞER GÖREVLİLER

1- 21.05.1991 HÜSEYİN KOCADAĞ: Kürdistan Özel Timi Müdürü Adresi: ........ Ankara. Cumartesi, Pazar akşamları Mola Balin Oteli barına gelir. Ayrıca İzmir Caddesinde Otel Muazzama gelir, Fırat Reklam da İskender'e uğrar, dostudur.

2- 21.05.1991 DEVLET BAKANI KAMURAN İNAN: Gazete küpüründen kesilmiş adres CEMAL'lere verildi. Ekte bilgisi var. (Gazete küpürü Hürriyet 22 Nisan 1991)

EK:

İster inan, ister inanma.

Ankara'nın Çankaya'sında, Ant Sokak diye bir sokak, vardır... Botanik Parkı'nın hemen altından başlayıp Pembe Köşk'ün önüne kadar uzanan bir sokaktır.

Evleri bu sokak üzerinde bulunan ve otomobili olan vatandaşlar uzunca bir süredir tedirginlik içinde. Çünkü akşam evlerinin önüne park ettikleri araçlarının ön camında, sabah bir ceza makbuzu görüyorlar. Hatta aracını, akşam park ettiği yerde bulamayanlar bile oluyor.

Gerekçe: “Aracınızı sokağa park ettiniz...”

Bir, üç, beş .. Bakıyorlar ki bu işin arkası gelmeyecek, biraz kurcalıyorlar.. Ve asıl nedeni keşfediyorlar.

Meğer, halen hükümette görev yapan doğu kökenli bir Devlet Bakanı Ant Sokağı'nın başlangıç noktasında oturuyormuş. Sabah kırmızı plakalı kocaman otomobiliyle sokaktan geçerken, park etmiş bulunan diğer araçlar nedeniyle fazla hız yapamıyormuş. Oysa, güvenlik gerekçesiyle arabasının belirli bir hızın altına inmemesi gerekiyormuş.

Apartman kapısının önündeki polis noktasına, bir deste trafik ceza makbuzu koydurtmuş. Kapıcısına da talimat vermiş. Kapıcı, her sabah erkenden çıkıp sokağı bir uçtan diğer uca turalıyor, park etmiş ne kadar otomobil varsa plakalarını not ediyor, sonra da polis noktasındaki bir görevliye bildirip ceza kestiriyormuş.

Sokak sakinleri otolarını bırakacak başka bir yer olmadığını anlatıp bu uygulamaya son verilmesini istemişler ama aldıkları cevap Bakan'ın kesin talimatı var..” olmuş. Hatta şimdiye kadar, bu uygulamayı en katı şekliyle sürdürmeyip biraz toleranslı davrandığı için iki-üç polisin görev yeri bile değiştirilmiş.

Peki, kim miymiş bu Sayın Bakan? İzin verin söylemeyelim, ama olay doğru... İster İNAN’ın, ister İNAN’mayın... 22 Nisan 91/Hürriyet

3- 16.05.1991 FİKRET ALBAYRAK: .... Mühendisi. Ankara ........ Gaziantep'den Ahmet GÜNÜVAR tarafından gönderildi densin. Gidilmeli, verilecek. 20

4- MEHMET TEKİN ŞİRİN: (1987 yılı içerisinde Van'da bulunan 100 Yıl Üniversitesinde öldürülen MEHMET ŞİRİN TEKİN'in ölümüne ‘Normal Ölüm’ diye rapor veren Van Devlet Hastanesi Başhekimi arada bir Ankara’ya evine geliyor, ev bilinmiyor.

5- HİLMİ BABACAN: (Savunmada işkenceci diye geçiyor) Ev adresi (SEVAL'le aynı apt.)

6- 15.08.1990 SALİH YAMAN'ın açık mavi EP plakalı arabası varmış, buradakiler mafya gibiymiş. 17.11.1990 YAMAN'a bakılmış, kendisi götürmüş, yanında 5 kişi varmış, her biri masalara oturmuşlar, adamı kontrole almışlar.

7- 21.11.1990 BİRTAN DURMAZ: Sivil Savunma örgütünden. PK: 32 ..... ANKARA Tel: ... (4 hat). Bu adam Ankara'dan İstanbul'a gelmiş, takip ekibindenmiş.

8- 17,11.1990 Doktor MUSA DUMAN: Yeri bulunmuş, yazıhanede rastlanmamış, yazıhanesinin katında başka bürolar varmış, sessiz halledilmeli önerisi var. 03.12.1990 Yazıhanesi bulundu, sekreteri var, girişte oturuyor, hastalarıyla birlikte entegre edilmeli.


YABANCI UYRUKLULAR VE ABD İŞYERLERİ:

ANKARA

1. .... şirketinde çalışan BOB isimli İngiliz hakkında:

(I) ŞİRKET: ..... Açılımı bilinmiyor. Büyük olasılıkla şahıs isimlerinin baş harfleri. şirket, NATO tesislerine, resmi ve kamu kuruluşlarına telefon, elektrik vb. tesis projesi yapıyor. Belki resmen projeleri yapıyor görünmüyor olabilir.

(II) ADAM: İsmi BOB soyadı bilinmiyor, İngiliz 42 veya 44 yaşında. Dinç, saçının önü çok hafif açık, kumral, tipik İngiliz Şirkette Müdür veya Proje sorumlusu konumunda, yani şirketin Türkiye'deki en yetkili kişisi veya kişilerinden biri, işiyle ilgili çok net ve açık konuşmuyor, İyi para kazanıyor, sık sık Yurtdışı ve İngiltere gezisine çıkıyor. İşi ve görevi şaibeli (American Officers Club) "Amerikalı Subaylar Kulübü" -Ankara" Üyesi, Aysen .... adlı bayanla 2 yıla yakındır ilişkisi var.

(III) (.) BAYAN: BOB ile birlikte yaşıyor, evlilik hazırlığı yapıyorlar, oturdukları apartmanda, evlerinde kalabilecekleri, evini kullanabilecekleri samimiyette bir komşu arkadaşları var, ... Şirketinde Halkla ilişkiler müdiresi görevinde çalışıyor, (... Tel: .......) ODTÜ Psikoloji mezunu 26 yaşında 1.65-1.70 boyunda esmer, dalgalı saçlı, şık havalı iş kadını görünümlü. Hafta sonları BOB ile birlikte barlar, büyük oteller, kulüplere gidiyorlar,

(IV)- DÜŞÜNCELER: Şirket ve adamın şirketteki görevi paravan olabilir En az 3-4 yıldır Ankara'da çalışıyor. Ev adresleri kız arkadaşı izlenerek rahatlıkla çıkarılabilir. Adamın ilişkileri, arkadaşlarına ulaşılabilir. Adamla ilgili şaibeler netleştirilebilir. Adamın özel bir korumacı veya önlemi yok. Eğer göründüğünün ötesinde bazı görevleri varsa bile iyi kamufle olmuş, kız arkadaşı bu konuda ilgisiz veya bilgisiz, ancak Körfez savaşı ile birlikte İngiliz vatandaşı olması sebebiyle daha dikkatli davranıyor olabilir. İngiliz olmasına rağmen, Amerikalı Subaylar Derneğine üye olması düşündürücü. Adamla eviyle, işiyle ilgili çok daha detaylı bilgiler edinilebilir, edinilen bilgiler ve izlenimlerin netliğine ve sonucuna bağlı olarak adam alınıp sorgulanabilir.

2- 16.02.1991 Amerikalılara ait binalar var. (4 tane)

3- İng. Hava yolları. Güvenlik var ama olur.

4- ABD Hava yolları. Güvenlik var ama olur.

5- General DİNAMRİH

6- Balgat ABD üssü var, geçerken fırlatılır.

7- ABD'ye ait özel arabalar,

8- LMCA Ortak güdümü (ABD-Zürih)

9- Türk ABD Derneği daha müsait,

10- Türk-İngiliz Derneği, iki güvelik varÖrgütün yöneticileri teröristlerin sicillerini de tutuyorlardı. En iyi adam öldüren, en güzel bombalayan, her emre itaat eden teröristlere iyi sicil veriyorlar, itaatsiz, işe yaramayan, beceriksizleri de cezalandırmak suretiyle tasfiye ediyorlardı. Teröristlerin örgüte bir kere girdikten sonra tekrardan düzgün hayata dönme, örgütten ayrılma şansları yoktu. Kaçanlar hain ilan ediliyor ve bulunduklarında ölümle cezalandırılıyorlardı. Ancak bazen başka bir iş yerine geçme gibi, başka bir örgüte veya fraksiyona geçme şansı oluyordu. Şimdi yöneticilerinin değerlendirmeleri ile teröristlerin sicillerine bir göz atalım:

CEMAL’İN EKİBİ:

1- CEMAL, CEM, ERTAN, SALİH, BAĞSUL (BİLAL), FATMA, SEVAL. BİLAL'i en olumlu buluyor, yardımcım olabilir. CEM'i olgun buluyor. 29.11 .1990 SELÇUK'u daha olgun ve politik buluyor.

2- MUSTAFA 29.13.1990: Uç noktada değerlendirmeler yapabiliyor, mekanik.

3- 29.11.1990 SELÇUK: Ekip münasip en olumlu kişi olduğunu bahsediyor, diğerlerine göre daha pratik,

4- 29.ll.1990 BİLAL: Daha önce en olumlu arkadaş, yardımcım olabilir denmişti, şimdi ise SELÇUK'u daha olumlu bulduğunu belirtiyor, BİLAL'i sessiz buluyor.

5- 29.ll.1990 ERTAN: Verilen her istihbarat işinde önce oraya böyle gidilmez deyip, itiraz ediyor, bu konu konuşuldu.

6- 20.05.1991 Tarihinde CEMAL'in ekip için "kendilerini hareketin parçası gibi görüp, önemli görevler üstlenmiş ekip gibi görüyorlar, hareketi gözlerinde abartıyorlar, her şeyi yapabiliriz diye düşünüyorlar" kendileri için ise böyle düşünmüyorlar, Ekipte coşku yerinde, mücadelenin 14. sayısından sonra dergi almamış, buradan merkezden verilmediğinden önlem olsun diye Ank. dergi almamışlar, abartılı ... anlayışı. CEMAL, neye (Mayıs) hayır olup olmadığı, tam açık değil, dalgın. süreci kavramada geri, düşünen, üreten biri değil, siyasi bakış açısı hemen hemen hiç gelişmemiş, bir şey yapamamak onu hiç şekilde rahatsız etmemiş. Eleştirilere karşı sessiz kabullenmiş görünüyor, bir şeyler yapmak istiyorum, niyetim yapmamak değil, benden bu kadar demek değil, dediklerinde samimiyet yok.

7- NECATİ Aracılığıyla İsparta, Antalya, Burdur'a el atacağız. Legal dolaşacak. Teksir malzemesi hazırlamaya başlanmalı.

8- 15.06.1991 Eskişehir'de HÜSEYİN ÜĞÜT: Temellli'yi bilirmiş, oraya gitmeli BÜLENT' le buluşmalı..

9- 25.06.1991 Konya'lı YUSUF'la (daha önce görevden el çektirilmiş) sadece konuşuldu görev verilmedi.

10- 16.05.1991 Ankara'da bulunan mühendis birinin istediği. Aradan zaman geçti. Yakalanmalı. Tel ekte var (FİKRET)

11– Eskişehir 09.06.1991 OSMAN (LEGAL) deşifre biri. Eskişehir, Konya ve bu çalışıyor. Karısı FATMA ... dergi temsilcisi. OSMAN bütün bölge çapında legal çalışıyor. Bilindiği için karısıyla birlikte alıp Ankara'ya yerleştirilmeli, Anarşist.

12- ALİ (Kod adı CEMÎL): Eskişehir'de illegal ilişkilere başlıyor.

13- 15.09,1990 ÖNDER: Disiplinli, yeraltını halleder, askeri yanı olan kişi. FARUK: Eylem adamı, askeri yanı var, eğitilirse profesyonel devrimci olabilir. CANAN: DİLEK benzeri biri, teorik olarak D'ye göre eksik, eyleme girer, disiplinli, DİLEK: Ekip elemanı olur, bombalama vs. Katıldı. 01.11.199O ÖNDER: Cezalandırma eylemlerinde yeraldı, bizzat katıldı. .... rastlanmadı, ÇAYEL: Eylemde üç eve girerek güvenlik sağladı.

ANKARA:

-CEMAL, CEM, FATMA, SEVAL, ERTAN, SALİH, FAĞSUL (BİLAL).

-ALİ, CAYEL, SİNAN İki kişi verilirse iş yaparım diyor. Verilebilir

-ALİ, CAYEL, ÖNDER, SİNAN, KEMAL, DİLEK, CANAN


DİĞERLERİ

1- Nisan 1991. Sadece hazır olan CAFER arkadaş, bu arkadaş da seviye yönünden oldukça geri.

2- DİLEK: 14.0l.1991 - Durumundan memnun değil. girdiği eylemde durumunu değiştirmemiş, görev istiyor, aktif olmak istiyor. Bu konu düzeltilmeli, başka görev verilmeli. NİSAN 1991 DİLEK - Görev istiyor, çetin olduğundan sözediyor, kitle ilişkilerini yapar, birikimi tamam, görev istiyor, cezalandırmalara katılmak istiyor.

3- YÜCEL: Artık deşifre biri, bu yanı gözönüne alınmalı, önerisi yok, geçen olaylardan sonra da belli bir tedirginlik

4- YUSUF: Militan özellikli, kendine olan güveni pekişen biri,

5- KADİR: İçine kapanık, son olaylardan olumlu etkilendi, ama duygularını pek belli etmeyen biri,

ADANA

7- MUSTAFA: (İşçi Birimi - MESUT'un kardeşi) 14.09.1990 METİN / MUSTAFA - İdeolojik olarak geri biri, geriliği, uzun süre atıl kalmasından kaynaklanıyor, ciddi eğitimden geçmemiş, alt yapısı tamamlandığında, durumunu aşacak potansiyele sahip, kendine eleştirel gözde bakabiliyor. Askeri bir deneyimi yok, silahlı çalışmanın gereklerini yerine getirecek durumda, düşünsel planda hayır, askerliğini yapmış, genel olarak hareketlere dikkat etmektedir. Takip olmakla birlikte denetlenmeli, yeraltı yaşam biçimini halledebilecek durumda, proleter özelliklere sahip, kişi olarak olgun, hareket derse yapar, düşüncesini özümlemiş, coşkulu olmasına rağmen coşkusunu dışına vuramayan biri, askeri işlere kendini hazırlamış, insiyatif ve potansiyel taşıyor, askeri yönü kısa sürede gelişir. 1987'de askere gidip-gelmiş, demokratik kitle örgütlerinde yeralmış hareketin herhangi bir yerinde görev almamış, askeri yönünün iyi olduğunu gösterdim. Örgütsel yönünün zayıf olduğunu kendisinin belirttiği.

8- 03.12.1990 ALİ: Broşür» dergi Vb. tedarik işi için kurye istemiyor. Legaldeki arkadaşlar, illegaliteyi geliştirenlerden bu alana gelecek erk yanlış, abartılı ilişkinin olduğuna ilişkin bilgiler veriliyor. İnsan illegalde de ...Terör örgütlerinin öldürülecekler listelerinde hemen hemen her zaman yer alanlardan biri de benim. Yukarıda MİT Mensupları ile ilgili bölümde de yine adım ve adreslerim vardı. Ancak yukarıdaki bahsedilen şirket, adresler ve telefonların hiç biri bana ait değil. Tanıdığım bir dostuma ait. Onun için mahzurlu gördüğüm diğer adresler ve telefonlar gibi onları da (....) şeklinde nokta nokta olarak belirttim. Alakasız ve masum birinin bu şekilde yanlışlıkla hayatını kaybetmesi işten bile değil.

1991'deki operasyonlar sırasında ele geçen dokümanlardan, benimle ilgili olarak örgütün 3 kez ayrı kişi ve gruplara tahkikat yaptırdığı, ilk iki seferinde bir netice alamadığı, tam olarak adresimi tespit edemedikleri, ancak emekli olup iş yeri açtıktan sonra 3.ncü tahkikatta neticeye ulaştıkları anlaşılıyor.

Emeklilikten veya Güvenlik ve istihbarat teşkilatlarında görev yapıp ayrıldıktan sonra kendi adına ticari iş yeri açmak, ticaret sicilleri yayınlandığı ve gizli olmadığı cihetle, bu tip kamu görevlilerine terör açısından risk getiriyor. Bir de kahvehane, kafe, bar, otel gibi belli yerlere, belli saatlerde gitme alışkanlığı da aynı şekilde risk taşıyor.

Neticede, Baba Bush'un gelişi arifesinde yapılan operasyonlar, aynı tarihlerde bana yapılması planlanan eylem planını da akamete uğratmıştı. Son olarak örgütün bu planlamasına da yer vererek, terör örgütlerinin nasıl çalıştıklarını, infaz kararlarının nasıl verildiğini belirliyelim.


MEHMET EYMÜR

Şehit Ersan Caddesi, And Sokak 18/12 no.lu binanın en üst katında ikamet etmektedir. Evin etrafı ve güzergahı çok sakin, aynı zamanda denetimin yoğun olduğu bir yer.

Bu şahıs sabahları 08.30 ile 11.30 arası (Periyodik olarak belirli bir saati yok) 06 H 1977 plakalı Ford Taunus ile bir şöförü (Koruması aynı zamanda) ve bir de koruması evden alıp, And sokağından Şehit Ersan Caddesine çıkıp oradan Farabi sokağında bulunan, ithalat ihracaat işiyle uğraşan şirketine geliyor.

Şirketi Atatürk Bulvarı Farabi Sokak 6/4 numaralı daire, apartmana girişte solda, hemen giriş katında, büronun cephesi arka binalara bakıyor. Büroya geldiğinde önce koruması ve şöförü iniyor, sonra kendisi. Eymür önde korumaları ise arkasından içeri giriyorlar.

Akşamları ise koruması ve şoförüyle şirketten çıkıp, pastahanenin önünden sola Çevre sokağına girip oradan And Sokağındaki evine gidiyor.

Akşamları kışın saat 4 ile 6 arası çıkıyordu, yazın ise 6 dan sonra. Arabası Eymür’ü bıraktıktan sonra koruması ve şoföründe kalıyor. Arabası hiç bir zaman evin önünde park etmemiştir. Yalnızca bürosunun önünde park etmiştir. Başkaca takıldığı yerler hakkında bilgi yoktur.

DÜŞÜNCELER

Evin etrafı ve sokak güzergahı eylem durumuna müsait olmadığından eylem yapılacak yerin, şirketin bulunmuş olduğu Farabi sokağında gerçekleştirilebilir. Bu şahıs Farabi Sokağından pastahanenin önünden sola dönerken, yani Çevre Sokağına sapışta iş bitirile bilinir.

Pastanenin bahçesinde oturmak beklemek için elverişli. İşten çıkıp hareket ettikten 50 metre sonra arabası pastahaneden görülüyor, bu şahıs tam kavşağa yaklaşınca eylem gerçekleştirilir.


Eylem 4 kişiyle oluşur. 1. şahıs önde şöför ve korumasının işini bitirirken 2. şahıs arkada oturan Eymür’ün işini bitirecek, 3. şahıs ise çevre güvenlik olacak. 4. şahıs ise şöför. Aynı anda arkadaşlar işi bitirip arabaya gelirken sokağın güvenliğini sağlayacak.

Kamulaştırılan araba köprünün altında bekletilecek ve 3.de görüldüğü yerde taksiye binildikten sonra Farabi sokağından Güvenlik Caddesine oradan da Mesnevi sokağına , buradan da Hoşdere Caddesine, burada araç terk edip başka bir arabaya binilecek. Arabanın terk edildiği yerden, önceden bekletilen arabaya binilir. Burada önemli olan malzemenin aktarılması. Burada bekleyen araba olursa malzemeleri bir kişi alıp arabaya atlayıp Dikmen Caddesinden çeker gider. Diğer 3 kişi ise değişik dolmuş, taksi ve belediye otobüsleriyle olay yerinden uzaklaşırlar.Evet, gördüğünüz gibi önemli misafirler bekleyen Türk güvenlik birimlerinin bu günlerde işi hayli zor. Dikkat edilmesi ve korunması gerekenler sadece Nato toplantısına katılacaklar ve Başkan Bush ile sınırlı değil. Ayrıca günün şartları içinde radikal dinci grupların, PKK'nın ve DHKP-C benzeri komünist ideolojiyi benimseyen solcu terör örgütlerinin Türkiye'ye zarar verme yarışında işbirliğine gitmeleri de büyük bir olasılık. Umuyoruz ki Türk güvenlik birimleri bu zor imtihanı başarı ile atlatacaklardır.
FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 24.08.2021 - 15:50