Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2021-08-24

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

Tatsız Bir Gelişme ve ABD’nin Askeri Zihniyeti

7/7/2003 - 00:27 - AtinYorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

Kuzey Irak, Süleymaniye’de bulunan Türk Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı askeri personelin kuvvet kullanmak suretiyle ABD’li askerler tarafından enterne edilip, harp esiri gibi Bağdat’a götürülmeleri son derecede tatsız ve onur kırıcı bir gelişme.

Sözde, bizimkiler Kerkük'ün Kürt valisine suikast hazırlığı yapıyorlarmış...

Doğru olmadığı muhakkak ama, varsayalım ki Amerikalılar böyle bir istihbarat elde ettiler. Bunun hiç mi başka yolu yok? ABD’nin Ankara’daki askeri ataşesinin Genelkurmay’a gidip “Kulağımıza böyle bir bilgi geldi, ilişkilerimize zarar verebilecek böyle bir ihtimalin doğru olduğunu sanmıyoruz. Ancak yine de sizi bilgilendirmek istedik” dese yeterli olmaz mıydı?

Bilinen bir gerçek, ABD sivil makamları ile askeri makamları arasında zihniyet ve uygulama yöntemleri açısından köklü farklılıklar olduğu. Askeri makamlar derken, askeri makamların yöneticisi ‘şahin’ siviller de dahil.

ABD askeri zihniyeti, her yerde, her olayda kuvvet kullanarak sorunları halledebileceği görüşünde. Evet, Amerika’nın özellikle teknoloji açısından çok güçlü bir ordusu, kuvvetli bir ekonomisi olduğu muhakkak ama bu yeterli değil. Eğer oturduğunuz mahallede iyi-kötü ayırmadan bütün komşularınızı dövmeye kalkarsanız, o komşular bir gün birlik olup size unutamayacağınız bir ders verebilirler.

Acaba Amerikalı yöneticiler, dünya kamuoyunda süratle artan bir şekilde düşman kazandıklarının farkında değiller mi, Türkiye gibi eski ve güvenilir bir müttefiki dahi kaybetme noktasına geldiklerini görmüyorlar mı?

Hiç bir ülkenin, hele bu konularda çok hassas olan Türkiye’nin milli gururu ile oynamak, Amerika’ya bir şey kazandırmaz ama kaybettirir. Tezkere meclisten geçmedi diye kendi kendimizi eleştirip, Amerika’ya hak verirken şimdi şu son olayın Türkiye’de yarattığı infiale bakın. Amerika’ya tepkisi olmayan bir tek Türk var mı?

Bugün okuduğum haberler bölgedeki Amerikan güçlerinin Kuzey Irak’ta Türk askeri varlığından ve Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) Türkiye'nin gündemi doğrultusunda yönlenmesinden rahatsız olduğunu belirtiyordu.

Zaten olay sadece Türk Özel Kuvvetleri operasyonu ile sınırlı değildi. Daha sonraki baskınlarda ITC üyeleri tutuklanmış, Türkmenlere ait binalarda bulunan tüm personel 4 saat gözaltında tutulmuş, binalarda aramalar yapılmıştı.

Bu haber bana diğer bir haberin çağrışımını yaptı: “ABD, Liberya’ya kuvvet göndermeye hazırlanıyor”

ABD’nin Batı Afrika ülkesi Liberya’ya asker gönderme gerekçesi Liberya’nın Amerika'da azat edilen kölelerin kurduğu bir ülke olması ve Liberya ile ABD arasında tarihi bir bağ bulunması sebebiyle.

Peki bizim Irak’lı Türkmenlerle olan ve çok daha derin bağlarımız ne olacak? Onlara biz sahip çıkmayacağız da kim çıkacak? PKK-KADEK terör örgütünün Türkiye’ye yönelik faaliyetlerini kim önleyecek? Yanı başımızda bulunan Irak’taki gelişmeler bizi hiç mi ilgilendirmemeli? Yarın, topraklarımızda gözü olanlar, şimdiden kağıt üzerine çizdikleri hayali haritaları hakikate çevirmek istediğinde, yine bize aba altından sopa gösterip sessiz kalmamızı mı isteyeceksiniz? Tedirginlik yaratan, Kuzey Irak’daki mevcudiyeti açık, adresi belli, topu topu 10-15 kişilik bir kaç Türk Askeri varlığı mı?


Bu yazı hazırlanırken Bağdat’ta göz altında tutulan askerlerimizin 57 saat sonra serbest kaldıklarını öğrendik. Hata düzeltildi ama Türk milletinde bıraktığı derin izler muhakkak ki uzun süre devam edecektir. Amerika gittikçe azalan dostlarını kaybetmeden, meseleleri önce sivil zihniyetle halletmeyi düşünmeli...
FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 24.08.2021 - 15:50