Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2021-08-24

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

Analiz 02 - Giriş

1/8/1991 - 11:02 - Atinİlgili Bağlantı Yorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

Meslek Hayatım Son Buluyor

Meslek hayatımın bu şekilde sona ereceğini hiç düşünmemiştim.

Makamında oturan Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Selçuk üzgündü. Gözleri sulanarak “Bana en geç yarın cevabını ver” dedi. Yine de nezaket gösterip nerede çalışmak istediğimi soruyorlardı.

Halbuki bir rapor hazırlamış ve bütün ülkeyi karıştırmıştım.

Cumhurbaşkanı" Başbakan" hepsi zor durumda kalmışlardı.

Yüksek makamlar birbirine ters düşen beyanatlar veriyorlar, “MİT Raporu diye bir rapor yoktur”, “Böyle bir rapor vardır ama resmi değildir”, “Bir MİT görevlisinin kendi kendine kaleme aldığı bir etüdüdür” diyorlardı. Onca sebep olduklarımdan sonra beni sürüm sürüm süründürmediklerine şükretmeliydim.

Kararımı hemen verdim. Gözümü Teşkilat"ta açmıştım" orada başlamıştım ve orada bitirecektim. Başka bir devlet dairesin" e kararımı bildirdim. O de çalışmak istemiyordum. Ahmet Bey yine de bana fırsat tanımaya çalışıyor" “Yarına kadar düşün” di yordu. İlgisine teşekkür edip yanından ayrıldım.

Yolda giderken düşünüyordum. Keşke yalnız olsaydım. Ahmet Bey" MİT"den başka bir kuruluşa tayin edileceklerin 6-7 kişi olduğunu söylemişti. Demek Müsteşarın ve Hiram Bey"in söyledikleri doğruydu. Peki Hiram Bey’in, Korkut Yarbayın, İç İstihbarat Başkanının ve diğerlerinin ne suçu vardı? Dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren rapor olayı ile bu personel arasında nasıl bir bağlantı kurmuş ve böyle bir emir vermişti?

Müsteşar Hayri Ündül'e yazılı olarak, raporun tarafımdan kaleme alındığını belirtmiş. Teftiş Kuruluna da aynı yönde ifade vermiştim. Raporu hazırlarken, maiyetimde çalışan, arşivden bilgi aldırdığım) metni daktilo ettirdiğim arkadaşlarımdan bile bahsetmemiştim. Bütün çalışmayı tek başıma yaptığımı söyleyerek raporu üstlenmiştim. Zaten doğrusu da buydu. Ama memuriyette tecrübem vardı, genellikle kabak küçük memurun başına patlardı. Buna imkan vermek istemiyordum. Daireye gelir gelmez Hiram Bey'in makamına girdim. Ahmet Bey'le görüşmemi ve kararımı anlattım. İlgili ünitelere iade edilecek evrakları topluyor, lüzumsuzları imha ediyordu. Biraz sonra kendisinin de emeklilik dilekçesini vereceğini söyledi. Ahmet Selçuk kanalıyla yapılan Başbakanlık Müşavirliği teklifini kabul etmemişti. Konuşacak bir şey kalmamıştı. Daireme indim. Yardımcım Korkut Yarbay ve diğer arkadaşlarım merakla bekliyorlardı. Korkut'la odama geçtik. Ona da görüşmemi ve kararımı anlattım. Kendisinin de ayrılacağını söyledi. Beklemesini istedim, dinlemedi. Bizim olmadığımız yerde o da durmayacaktı. "Zaten nasıl olsa benim de tayinim gelir" diyordu. Önay, emekliliğimizi isteyen iki satırlık dilekçelerimizi yazarken bize göstermeden ağlıyordu. Ona takılarak üzülmemesini söyledik. Dilekçeleri alıp Müsteşara çıktık. Bizi onurlandırıcı birkaç laf söylemekle birlikte, içinde olduğu badireyi bu şekilde atlatmış olmaktan son derece memnundu. Hemen dilekçeleri paraflayıp, gereği için Personel Dairesine havale etti. Odama dönüp şahsi eşyalarımı toparlamaya başladım. Devamlı düşünüyordum, beynimden binlerce soru geçiyordu.28 Mayıs 1988 tarihine rastlayan ertesi gün Daireye gittiğimde kendimi misafir gibi hissettim. İlişik kesme formları, üniteleri dolaşmıştı. Sosyal ünitelere borcum-alacağım yoktu.

Personel Dairesinden bir arkadaş" ayrıldıktan sonra bildiklerimle ilgili hiçbir açıklamada bulunmayacağıma dair bir emin belgesini imzalamam için getirdi. Rapor olayından dolayı kendimi müdafaa etmek durumunda kalacağımdan emindim. Yalan yere bu belgeye imza atamazdım. Reddettim. o zaman bana Teşkilat"tan atılanlar haricinde bütün emeklilere verilen “Hizmet belgesini" veremeyeceklerdi. Ne yapalım o da eksik olsundu.

Büyük toplantı salonunda" başkan ve daire başkanlarından müteşekkil bir toplulukta" Müsteşar ve Hiram Bey"in kısa" formaliter veda konuşmaları" el sıkışmalar" öpüşmeler...


İçinde büyüdüğüm" yıllarca fiilen çalıştığım" 45 yıllık Servis hayatım sona ermişti.
FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 24.08.2021 - 15:50