Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2021-08-24

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

Analiz 01 - Ön Söz

1/8/1991 - 11:01 - Atinİlgili Bağlantı Yorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

Hiram Bey'in Anısına

Kitabımı, çok sevdiğim çok özlediğim ağabeyim, amirim, dostum M. Hiram Abas’a ithaf ediyorum.

Emekli olduktan sonra zaman buldukça hatıralarımı yazmaya başlamıştım. Bunu, açık toplumların bir gereği olarak görüyor ve gelecek nesiller için de faydalı buluyordum. Ancak yazılarım çok yavaş gidiyordu. 20-25 sayfa yazdıktan sonra uzun müddet ara vermiştim.

Yazdığım konular, çoğunlukla Milli İstihbarat Teşkilatındaki görevimle ilgiliydi. O kadar çok şey vardı ki, hangisini yazacaktım? Yazacaklarım, hem okuyucuya bazı mesajlar verebilmeli ve merak ettikleri konularda onları aydınlatmalı, hem de milli menfaatleri zedelememeli, yapıcı olmalıydı. Bu dengeyi bulmak ise hayli ustalık istiyordu. Diğer bir zorluğum ise yıllardır resmi yazışma diline alışmış olmamdı. Ne kadar dikkat etsem de bazen resmi yazışma diline sapıyordum.

Hiram Bey'in, 26 Eylül 1990 tarihinde şehit edilmesinden sonra ailesi, onun mesleği ile ilgili kişisel evraklarını bana vermek yakınlığını gösterdi.

Bu, Hiram Bey nezdindeki özel yerimin bir sonucuydu. Evrakları incelediğimde onun son gününe kadar devlete hizmet etme çabalarını sürdürdüğünü, birçok konuda kıymetli değerlendirmeler yaptığını ve bunları rapor halinde devletin en üst kademelerine verdiğini gördüm.

Evindeyken, evin babadan kalma eski eşyalarına, mütevazı haline bakarak onun için manevi değerlerin ne kadar önemli olduğunu, maddiyata nasıl değer vermediğini bir kez daha anımsadım. Bu ev, meslek hayatında, herkesin ulaşması mümkün olmayan bir güce ve büyük imkanlara sahip olmuş tertemiz, onurlu bir devlet memurunun yaşantısının en bariz göstergesiydi. Onun bütün ömrü mücadele ile geçmiş, haksız yere ve layık olmadığı şekilde suçlanmalara, iftiralara maruz kalmıştı. O ise doğru bildiği yoldan hiç ayrılmadı, düşüncelerini sonuna kadar müdafaa etti. Yaşamı sırasında bu topraklar için sessiz sedasız birçok iş yaptı, ölüm tehlikeleri atlattı ve bir keresinde ağır yaralandı.


Evraklarını okurken bu yürekli insan için yapabileceğim son görevin, kitabımı hızlandırmak ve kitapta ağırlıklı olarak ona yer vermek olduğunu düşündüm. Gittikçe duyarsız hale gelen toplumumuzun sadık bir parçası olup, onun iki günde unutulmasına izin veremezdim. 0, Türkiye'nin yetiştirdiği en iyi istihbaratçılardan biriydi. Fikirleri yayınlanmalı, tartışılmalı ve onlardan yararlanılmalıydı. Yaşamı boyunca, mesleğinin gereği olarak sessiz kalmış ve kişisel saldırılara dahi cevap hakkını kullanamamıştı. Şimdi ise onu arka dan kahpece vurup, tamamen susturduklarını zannediyorlardı. Artık susmayacaktı. Bazen ölüler de konuşurdu ve onu ben konuşturacaktım. Analiz1 istihbaratın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu bakımdan, bir devrenin analizi niteliğinde olan kitabıma "Analiz" adını verdim. Kitabımda bazı olayları anlatıp, analizini yaparken mümkün olduğu kadar tarafsız olmaya çalışacağım. Zaman zaman yapacağım açıklama ve yorumlar ne bir müdafaa, ne de birilerini karalamak amacı taşımaktadır. Bu kitapta hatalarıyla, sevaplarıyla, sessiz dünyanın savaşçıları olan istihbaratçıların hayatlarından enstantaneler bulacaksınız.
FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 24.08.2021 - 15:50